Bilecik haber | Optisyenler ve Gözlükçüler Bilecik İl Temsilcisi Tığ: “Cam ve Çerçeveye Kestirmece 20 Yıldır Bir Ifa Yapılıyor”

GÖKAY ŞİMŞEK

Bursa Optisyenler ve Gözlükçüler Bilecik İl Temsilcisi Tuğçe Tığ, dövizdeki düzem artışı nedeniyle fiyatların 2-3 bitirme arttığını, satışlarının nısıf yarıya düştüğüne ilgi çekerek, “İlk sıkıntımız bağımlı kim SGK ödemelerine herhangi yenileme yapılmaması. Kısaca 20 yıldır bire bir ödeme yapılıyor cama ve çerçeveye. Azrail hala ücretsiz gözlük alma beklentisi ile geliyor ve tığ bunu açıkladığımız devir bize haddinden fazla inanamıyor” dedi.

Bilecik’te 10 yıldır optisyenlik fail 5’inci Nahiye Bursa Optisyenler ve Gözlükçüler Bilecik İl Temsilcisi Tuğçe Tığ, sektördeki sıkıntılara ait izah yaptı. Tığ, şunları söyledi:

“HEM MÜŞTERİ HEM BİZ KIYGIN OLUYORUZ”

“Sabık seneye bakarak fiyatlarımız bağımlı kim 2-3 katına daha çok. Sabık sene gözene alan müşterimiz benzeri gözlüğü esasen kabul etmek istediğinde tabi kim fiyatları duyunca şok oluyor. Düzey artışıyla gelişigüzel fiyatlarımız sürekli güncelleniyor. Nedeniyle hem müşteri mağdur oluyor hem biz kiygin oluyoruz. Çoğu ürünümüz yurtdışından geldiği için yerli yayın az sayıda var maalesef. Çoğu ürünümüz yurtdışından geliyor. Bu yüzden düzey artışıyla birlikte tığ üstelik etkileniyoruz.

“TEMAS DÖNÜŞ BİR MÜŞTERİNİN TEPKİSİ İLE KARŞILAŞIYORUZ”

As oranlarımız, bağımlı ki sonuç 2-3 yıla baktığımız zaman nısıf yarıya düştü diyebilirim. Maliyetler çok arttığı için insanlar gözene ihtiyaçlarını çıkarmak zorunda kalıyorlar. Yani gelişigüzel dönme aynı müşterinin tepkisi ile karşılaşıyoruz bununla ilgili. Denk artışını duydukları ahit maatteessüf bizden kaynaklandığını düşünüyorlar. Tığ biraz müşteriyle yüz yüze akmak zorunda kalıyoruz bununla ilişkin. Bağımlı ki dönüşler zıt.

“İLK SIKINTIMIZ SGK ÖDEMELERİ”

Meslektaşlarımız ile görüştüğümüz ant geçmiş sıkıntımız tabi ki SGK ödemelerine herhangi restorasyon yapılmaması. Kısaca 20 yıldır aynı ifa yapılıyor cama ve çerçeveye. Dolayısıyla alıcı geldiğinde hala ücretsiz gözene alma beklentisi ile geliyor ve biz bunu açıkladığımız antlaşma bize haddinden fazla inanamıyor. Müşteri ile tığ karşılaşmak zorunda kalıyoruz önce sıkıntımız bu. Onun dışında otantik sıfır, ‘merdiven altı’ diye niteleyerek bahsettiğimiz gözlüklere herhangi bir yaptırım uygulanmaması. Her yerde maalesef var. Biz bu kadar teftiş altındayken ve rastgele şeyimize dikkat ediyorken sağ esen ilgilendiren bunların bu kadar özgürcesine satılması bizleri huzursuz ediyor.”

KAYNAK DÖKÜMÜ:

*Gözlüklerden genel fon

*5’inci Bursa Optisyenler ve Gözlükçüler Bilecik İl Temsilcisi Tuğçe Kılıç’ın konuşması

Share: