Koronavirüsü atlatanlar ilgi! Hastalık sonrası kullanılmamış sorun mir gösterdi

Koronavirüs adım adım hayatımızdan çıkarken, hastalığı atlatanlar ile ilgilendiren yıpranmamış bilgiler ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı Haber Oturmuş Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs geçirenlerde unutkanlık görüldüğünü belirtti.

“UNUTKANLIK ZINDE HASTALAR VAR”

Özlü her geçen çevrim koronavirüsle ilgilendiren eskimemiş bilgiler edindiklerini belirterek, “Koronavirüs sonrası ortaya sâdır sağ esen ait uzayan mesail hemen akciğer ile ait olmayabiliyor. Değişik organlarda ayrımlı sorunlar yaşayan hastalarımız var. Mesela bunlardan benim kendi hastalarım bile gördüğüm yakınmaları söyleyeyim. Benim sunma çokça gördüğüm unutkanlık. Koronavirüs sonrası sakil ayrımsız unutkanlık problemi hararetli hastalar var” diyerek konuştu.

“HASTALIKTAN BILAHARE BİR TAKIM BULGULAR ORTAYA ÇIKTI”

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Sinir Bilimi Uzmanı Prof. Dr. Sibel Velioğlu da koronavirüs sonrası hastaların yüzde 10 ile yüzdelik 20’sinde unutkanlık görüldüğüne dikkati çekti. Prof. Dr. Velioğlu, “2020’lerin başlarından beri dünya bu pandemi ile uğraşıyor. Hastalığın çokça etkin dönemleri geçirdik amma hala sürüyor. Fakat hastalıktan sonradan üstelik bazı bulgular, bazen sistemlerin etkilendiği şikayetlerle hastalarımız bizlere gelmekte. Nörolojik açıdan bakarsak bize hastalarımız bittabi geliyor? Daha sıklıkla dile getirilen unutkanlık var. Başınızda tıpkı dolgunluk hissi, dikkatini verememe, huzursuzluk, mütekâsif olamama, ağırbaşlılık hissi şeklinde anlatılıyor bellek sisi.

“IMDI ARAŞTIRMA LAZIM”

Esasen bu illet oluyor diyerek bakılmış. 2020’den beri devam eden Covid enfeksiyonu sonrası hastalarımız Covid’den iyileşiyorlardı ama bir grup hastada görülmüş kim belli belirsiz ama mufassal süren bitmek bilmeyen bazen şikayetler başlamış. Bunları tığ Covid geçiren hastalarımızın yüzde 10 ila 20’sinde görüyoruz. Acun Afiyet Örgütü da şimdilerde bu tabloya ilgi çekiyor. Çünkü ahit geçtikçe 2,5 yıldan sonra hastaların şikayetlerini görmeye başladı. Baştan beri bunu görüyorduk amma şimdi çokça henüz dolgunca tanımaya başladık. Veriler tam mi, müfit. imdi araştırı ve bilimsel tez almak zorundayız. Ama şimdiye kadar elde edilen kanıtlara baktığımızda bu hastaların hastalığı geçirmeye başladığı günden beri bu şikayetleri yaşayabildikleri veya hastalık iyileştikten bilahare ortaya çıktığını evet de hastalıktan sonra dalgalanabildiğini; yani ortaya çıkıyor sonra geçiyor, gine çıkıyor. Biz bunu Covid sonrası format kendisine isimlendiriyoruz zaman ilmî literatürde” dedi.

“HEPİMİZDE OLABİLİR”

Koronavirüs sonrası unutkanlığın çocuklarda birlikte görülebildiğine bel fail Prof. Dr. Velioğlu,”Kâh hastalarda etraflı sürebiliyor. Ne kadar sürüyor derseniz verirler bize şunu göstermiş hele bu tablonun olduğunu söyleyebilmemiz için Covid’den ahir 3 kamer içerisinde ortaya çıkıyor ve en birkaç 2 ay bitmeme ediyor. Yani Covid sonrası format belli belirsiz amma teferruatlı süren, kişinin günlük aktivitelerini yapmasını, işine dönmesini etkiliyor. Tamam, kimler bu hastalığa ya da yüzde 10’luk 20’lik guruba kimler yakalanıyor derseniz bu konuda ilk dönemde yapılan çalışmalar hastalığın şiddetiyle ilişkilendirildi, yaşla, cinsiyetle ilişkilendirilirdi. Amma son veriler sermaye çözümleme dediğimiz çoklu icraat bize gösterdi kim koronavirüs sonrası uzamış durumun kişinin cinsiyetiyle, yaşıyla, Covid hastalığını bati geçirme ile veya altta yatan bire bir hastalığın olup olmamasıyla ilişkisiz yani hepimizde olanaklı. Başkaca çocuklarda üstelik tanıdık olgular var. Dünya Keyif Örgütü bu konuda benzeri gelişim planını Avrupa’de planladı şimdilerde” ifadelerini kullandı.

“BEYNİNİ SAKİN BIRAKIP BİLİŞSEL EGZERSİZLER YAPILABİLİR”

Tıbbi aynı tedavinin elan olmadığını tamlayan Prof. Dr. Velioğlu, “Öncelikle normal hayata dönmeliyiz. Örneğin hangi yapılabilir; nerede unutuyorsunuz notlar alabilirsiniz. Öncelikle sağlık yerine biyolojik olarak beslenmenize ilgi etmelisiniz. Mızrap egzersiz, bilişsel egzersizler yapılmalı. Hesap etme üzere işlemler yapılabilir. Herkesin özlük şikayetine göre ne işlemi yapamıyor bu aritmetik de tür, bu hatırlamada gibi ona bakarak antrenman yapmasını öneriyoruz. Beynini sakin bırakıp bilişsel egzersizler yapılabilir” açıklamalarında bulundu.

Share: