Üniversite öğrencileri Bala Ivedili Servisini resimlerle süslüyor

Darülfünun öğrencileri Bala Acil Servisini resimlerle süslüyor

Dr. Bahriye Kaplan: “Çocukların dikkatini dağıtmak, tıbbi muamele süresini kısaltıyor”

NEVŞEHİR Nevşehir Büyüklük Hastanesi Çocuk Acil Servisindeki duvarlara çocukların dikkatini tağyir etmek ve yapılan tıbbi işlemleri henüz kıytırık ayla yayımlamak amacıyla cızık film kahramanları resmediliyor.

Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesi Semra ve Vefa Amiyane Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri sosyal baskı projesi çerçevesinde Nevşehir Azamet Hastanesi Bala Ivedili Servisinin türlü noktalarına iz film karakterlerini resmediyorlar. Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesi Semra ve Vefa Pespaye Keyif Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Asistan Dr. Bahriye Kaplan, yapılan aplikasyon ile tıbbi muamelat gören çocukların iş süresinin kısaldığını söyledi. Kaplan; “Kollar genellikle hastanede bulunmaktan hoşnut olmazlar. Bunun birçok nedeni cins. Sayrılarevi ortamını biraz renklendirmek, fiziki çevreyi ilgi alımlı ağıl tefhim etmek bizim debi noktamız oldu. Yapılan tetkikat göstermiştir kim; torunlar hastane içinde iletişim ihdas, tedavi ve bakıma uyumda zorlanmaktadırlar. Biz yavru hemşireleri yerine kimi vakit terapötik, bazen zamanda sanatsal faaliyetleri kullanabiliyoruz. Hastane ortamında fiziki çevrenin görsel uyaranlar ile zenginleştirilmesi halinde çocuklar kendinden bir şeyler bulur ve sağlık ekibiyle çok henüz kıytırık bildirişim kurabilir” şeklinde konuştu. Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesi Semra ve Vefa Aşağı Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Araştırma Görevlisi Doktor Bahriye Kaplan, yaptıkları bu çalışmayı evvel kendisine şifahane yönetimiyle paylaştıklarında olumlu karşılık aldıklarını söyledi. Kaplan Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesi Semra ve Vefa Bayağı Afiyet Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin yaptığı bu mesai ‘topluma hizmet’ faaliyetleri bakımından dahi çokça nadir olduğunu söyledi.

Kaplan; “Yaptığımız çalışmada hastanede dem kabul etme ve soy yolu küşat işlemleri uygulanırken, çocukların dikkatini çekecek ve onların dünyasında olan iz film karakterlerini kullanmaya çalışıyoruz. Çocuk röntgen alanında Kral Şakir, Sevgili, Necati kadar kahramanları çalıştık. Füru röntgen çekerken dikkatlerini dağıtamaz isek ikinci kez röntgen çekinmeleri gerekebiliyor. Bu üstelik çocukların henüz aşkın radyasyona maruz kalmaları demektir. Yaptığımız icraat sonunca köylü dönüklerde haddinden fazla müspet oldu. Lüzum şifahane personelinden ve gerekse velilerden vurdumduymaz dönüşleri aldığımızda yapılan uygulamanın liyakatli olduğunu gördük. Çocukların dikkatini dağıtarak uygulanacak prosedür daha güdük sürdüğünü gözlemledik” şeklinde konuştu.

Share: