Karadenizli tayfalar yeni sezona Tekirdağ’da “arasız besmele” diyecek

Karadeniz Bölgesi’ndeki gâh illerden av sezonunda teknelerde tayfa olarak çalışmak üzere Tekirdağ’a mevrut balıkçılar, Marmara Denizi’ne apışlık atıp “yoğunluk kuzuları”nın peşine düşecek.

Yıpranmış ağlarını onaran, motor ve içgüdü bakımlarını bütünler Karadenizli tayfalar, 1 Eylül’de kullanılmamış sezona Tekirdağ’bile “arasız bismillah” demeyi bekliyor.

Kalabalık, Samsun ve Bartın kabil Karadeniz illerinden mevrut tayfalar, kullanılmamış sezonda Marmara’ya ağ atacak.

Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, AA muhabirine, Karadeniz’den gelen tayfaların ekmek mücadelesine başlayacağını söyledi.

Pehlivanoğlu, balıkçılar amacıyla artımlı bire bir sezon beklediklerini aktararak, “Gelişigüzel sene ilimize Karadeniz’in ayrımlı illerinden balıkçılar geliyor. Karadeniz’den gelen tayfalar sezon süresince burada ekmek mücadelesi veriyor. Bu sene arkadaşlarımız limana geldiler ve sonuç hazırlıklarını tamamladılar. İnşallah bilcümle beraber ‘arasız bismillah’ diyerek evire çevire bire bir sezona başlayacağız. İnşallah balıkçılar birlikte, vatandaşlar bile bu zaman balıktan yana bahtiyar olacak diye niteleyerek bekliyoruz.” dedi.

Samsun’lu balıkçı Hamit Delimsirek birlikte tayfaların gurbette ekmek mücadelesinin 1 Eylül’üstelik başlayacağını rapor ederek, “Ağlarımızın ve teknelerimizin bakımlarını yaptık. Bütün ağlarımız bitmiş. İnşallah bu yıl pelit bereketli olacak. Tayfaların atlatmak mücadelesi 15 Nisan’a büyüklüğünde devam edecek. Ekibimiz teknelerimiz hazır, inşallah 31 Ağustos gecesinden itibaren denize açılıp nasibimizi arayacağız.” diye konuştu.

Balıkçı Ekrem Çimiç ise sezona değme ant heyecanla hazırlandıklarını dile getirerek, “Ağlarımızın zaruri bakımlarını tamamladık. Tayfalar, tekneler, temas madde amade durumda. Sezonun hayırlısıyla mübarek bereketli geçmesini bekliyoruz. Hep tayfalar güzelce bire bir zaman geçirmeyi beklenti ediyor.” ifadelerini kullandı.

Share: