Tayvan: Çin’e ilgili 24 uğraş uçağı ve 11 gemi Cezire çevresinde görüldü

Tayvan Savunma Bakanlığı, periyot süresince Çin’e ilişkin 24 cenk uçağı ve 11 savaş gemisinin, Cezire çevresinde görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin’e ilgilendiren 24 uğraş uçağı ve 11 geminin Ada çevresinde görüldüğü, uçaklardan 8’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların bastırık alanlarını sınırladığı varsayılan gelgel ve bahir hattının doğusuna ve Tayvan’ın “Albeni Defans Tanımlama Bölgesi” (ADIZ) ilan ettiği yerin güneybatı bölümüne uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, Çin’e ilişkin albeni ve bahir araçlarının, elektronik strateji araçları, devriye uçakları, gemiler ve düzlük füze sistemleriyle izlendiği aktarıldı.

Öte yandan Tayvan lideri Tsai Ing-wen, Penghu Adası’ndaki askeri birliklere yaptığı ziyarette, “gelgel sahasına yönelik ihlallere karşı ateş parçası tedbirlerin alınması” talimatını verdiğini bildirdi.

Tsai’nin açıklaması, Çin asıl karasından taharri edilen sivil dronların, Kinmen (Quemoy) kabilinden Tayvan açığındaki adalardaki askeri bölgeler ve kere mevzileri üstünde uçarken çektiği görüntülerin internette yayılmasının arkası sıra geldi.

Önceki aktarılma, Çin ana karasının 10 kilometre açığındaki Ada’da Tayvan askerlerinin nöbet tuttuğu mevziye doğru dronun görüntüleri Çin’dahi içtimai medyada yayılmıştı.

Kinmen Savunma Komutanlığından yapılan açıklamada, dronun fişeklerle uyarılarak uzaklaştırıldığı belirtilmiş, “acı ederek düşürme kabilinden gerilimi tırmandıracak daha saldırgan tedbirlerden kaçınıldığı” vurgulanmıştı.

Daha geçmiş da bire bir bölgedeki el kulübesinin üstünde uçan Çin dronuna Tayvan askerlerinin taş attığı görüntüler internette yayılmıştı.

Pelosi’nin ziyareti ve tırmanan askeri gerilim

Çin’in, BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin kamer başındaki ziyaretinin arkası sıra Tayvan Boğazı’nı ayıran fiktif “mutedil iz”yi geçtiği uçuşları ve gemi devriyelerini uyumlu kuzuluk getirdiği gözleniyor.

Pelosi, Çin ile kaime ihtilafı içindeki Cezire’yı 25 sene aradan sonradan görüşme eden geçmiş KÖLE Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Musahabe, Cezire’yı topraklarının parçası namına gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Çin ordusu, ziyaretin peşi sıra Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı. 7 aktarılma süren tatbikatlar, Ada’nın çevresinde fiili kuşatma oluşturmuştu. Temel zırh ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin temel karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Kalaba sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin arkası sıra, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığında 5 nefis bir gök bilimi, Indiana eyaleti Valisi Eric J. Holcomb ve Cumhuriyetperver Partili Tennessee Senatörü Marsha Blackburn bile bu kamer ortamında Tayvan’ı görüşme etmişti.

Pekin, “bir tane Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın acun ülkeleriyle özgür diplomatik ilgiler kurmasına, Mürekkep Milletlerde ve başka arsıulusal kuruluşlarda künde edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini kayıt koşuyor.

Share: