Tayvan süper güçlerin ortada kaldı! MEMLUK cidal gemileri Tayvan Boğazı’ndan geçince Çin teyakkuz durumunu aldı

Çin Umum Halas Ordusu (PLA) Şark Cephesi Komutanlığından yapılan açıklamada, “USS Antietam ve USS Chancellorsville gemilerinin Tayvan Boğazı’ndan geçişinin izlendiği”, “askerlerin saklık halinde ve rastgele makule provokasyonu püskürtmeye amade olduğu” belirtildi.

RUTİN GEÇİŞ YAPTILAR

ABD Donanmasının Pasifik’teki 7. Filosundan yapılan açıklamada, USS Antietam ve USS Chancellorsville cenk gemilerinin Tayvan Boğazı’ndan rutin intikal yaptığı” duyurulmuştu. Açıklamada, “kruvaziyer” tipi gemilerin, “Boğaz’a kıyısı olan ülkelerin hiçbirinin esmer sularında olmayan aynı koridoru kullandığı” vurgulanmıştı.

PELOSİ’NİN ZİYARETİNDEN SONRALARI BİR İLK

Geçiş, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ay başında Çin ile irade ihtilafı içindeki Tayvan’a yaptığı ziyaretten bu yana KUL Donanmasının Boğaz’daki önce gidiş faaliyeti oldu. Beyaz Saray Hint-Pasifik Koordinatörü Kurt Campbell, 12 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “KUL’nin gelecek haftalarda Tayvan Boğazı’ndan ölçün çekicilik ve deniz geçişlerini sürdüreceğini” tabir etmişti.

ÇİN, BOĞAZI KENDİ EGEMENLİK ALANI NAMINA GÖRÜYOR

Tayvan’ı topraklarının parçası yerine gören Çin, Boğaz’ı zat kişmiri suları ve egemenlik alanı yerine görüyor. KUL Donanması ise “arsıulusal sular” namina gördüğü bölgede seyrüsefer serbestisi kapsamında intikal hakkına ehil olduğunu savunuyor.

PELOSİ’NİN ZİYARETİ GERİLİMİ TIRMANDIRDI

Pelosi, Çin ile emir ihtilafı içindeki Ada’yı 25 sene aradan sonralari müzakere eden geçmiş ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Mülakat, Ada’yı topraklarının parçası namina gören Çin’in tepkisini çekmişti. Çin ordusu, ziyaretin peşi sıra Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı. 7 çevrim süren tatbikatlar, Ada’nın çevresinde fiili kuşatma oluşturmuştu. Nesep silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin esas karasından ateşlenen güdülebilen füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü. Ordu sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı’ndaki askeri karakol faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

“BIR TANE ÇİN İLKESİ”

Ziyaretinin ardından, Çin ordusuna ait savaş uçakları ve savaş gemilerinin Tayvan Boğazı’nı ayıran fiktif “orta çizgi”yi geçtiği uçuşları ve karakol seferleri tınlamalı ağıl gelmişti. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin ardından, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığında 5 nefis benzeri yıldız bilimi, Indiana eyaleti Valisi Eric J. Holcomb ve Cumhuriyetçi Partili Tennessee Senatörü Marsha Blackburn de bu ay süresince Tayvan’ı görüşme etmişti.

Pekin, “biricik Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın acun ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilgiler kurmasına, Mürekkep Milletlerde ve özge uluslararası kuruluşlarda baziçe edilmesine cebin çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini yiyecek koşuyor.Share: