Karabük marifet! Safranbolu’da vatandaşlara kışlık göveri ve dikme bakımı kursu veriliyor

Safranbolu Belediyesince kışlık göveri ve ongun bakımı kursu açıldı.

Ziraat mühendisi Pınar Alazoğlu Fikirli tarafından 22 kursiyere, kışlık sebze üretimi ve ongun bakımı üstüne bilgiler veriliyor.

Belediyeye ilgili Yazı köydeki seralarda üreticilerle bire bir araya gelen Belediye Reisi Elif Köse, bezelye ve bakla dikti. Henüz bilahare maniye domatesi hasadı gerçekleştirdi.

Seralarda üretilen ayrımsız maniye domatesi 1600 gram geldi.

“Çok pir bir himmet oldu”

Hasadın arkası sıra gazetecilere izah işleyen Köse, üreten ve etkin belediye anlayışıyla yollarına bitmeme ettiklerini söyledi.

Vatandaşlar amacıyla kışlık göveri ve dikme bakımı kursu açtıklarını belirten Köse, “Say verdikleri topraktan henüz mebzul ürünler alabilmeleri amacıyla gerekli bilgileri ziraat mühendisimiz Kaynak hatun onlara veriyor. Haddinden Fazla adamakıllı ayrımsız himmet oldu. Kursiyerler çok kıvançlı.” dedi.

Köse, seralardan elde ettikleri ürünleri yardıma ihtiyacı olan vatandaşların gıda temininde kullandıklarını ifade ederek, vatandaşlara üretim ika üstüne örnek olmak amacıyla hareket ettiklerini anlattı.

Seralara dede tohumu mahsulat ektiklerini dile getiren Köse, şunları kaydetti:

“Devir süresince tıpkı tohum bankası oluştu. Bu soy sop bankasını de gittiğimiz temas belediyeden soy sop alarak oluşturduk. Biz bile elimizdeki tohumları onlara verdik. Onlardan dikiyoruz. Tohumlar fideye dönüştüğünde vatandaşlarımızla ücretsiz paylaşıyoruz. Ürünleri üstelik toplumsal yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımızın azık kolilerine koyuyoruz. Sabık sene atalık sulp olan 6 bin maniye domatesi fidesi dağıtmıştık. Bu sene hedefimiz 20 bin maniye domatesi fidesi feshetmek.”

Kursiyer Vahide Öztürk bile İstanbul’dan Safranbolu’ya gelerek çiftçiliğe başladığını söyledi.

Kurstan kıvançlı kaldığını belirten Öztürk, herkesin üretime katılması gerektiğini rapor etti.

Ayfer Ergün birlikte kursta öğrendiği bilgilerle henüz şuurlu üretim yapabileceğini ve daha faziletli ürün elde edebileceğini anlattı.

Mehmet Balkaya dahi yıllardır seracılık yaptığını vurgulayarak, “Fakat kursa geldiğimde akıllıca bildiğimiz birçok şeyi kusurlu olduğunu öğrendik. Bilmediğimiz çoğu şeyi burada öğreniyoruz.” diyerek konuştu.

Share: