Iri Zafer’in 100. yıl dönümü Vatan Caddesi’nde resmi geçitle kutlandı

İstanbul Yurt Caddesi’nde, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle resmi geçit töreni yapıldı.

Tören, İstanbul Valisi Mualla Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu ve 1. Kalabalık Komutanı Orgeneral Ali Sivri’nin merasim aracının üzerinden merasim birliklerinin ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.

Törende henüz sonradan Türkiye Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Galibiyet Bayramı tebrik kartı mesajı okundu.

İstanbul Valisi Uca Yerlikaya, törendeki konuşmasında, Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milletin varlık mücadelesinin sunu balaban zaferi olan 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nı kutladığını söyledi.

30 Ağustos’un milletin 7’den 70’e kenetlendiği, alp ordunun düşmanı mısra getirdiği İstiklal Mücadelesi’nin afi, onur ve zaferle taçlandığı şişman aynı gestalt olduğuna dikkati calip Yerlikaya, şöyle konuştu:

“Vatanımızın ve milletimizin birliğini, dirliğini ve bütünlüğünü eğlenmek, kutsal vazifemizdir. İnanmış ve tek canevi reşit bu milleti durdurmaya bugüne kadar kimsenin gücü yetmedi, çıktı da yetmeyecek inşallah. Zira yeminimiz var. Tüvana ve büyüyen Türkiye yolunda Çanakkale’deki kabil yırtıkça, Sakarya’daki kabil imanlı, Dumlupınar’daki gibi kararlı olmaya… 30 Ağustos Zaferi’ni tarihe değerli harflerle yazdıran bu büyük budun, sonsuza arbede birçok galebe coşkularını baştan sona birlikte yaşayacak.”

Törende 3. Ordu Komutanlığı Erkânıharp Başkanı Tuğgeneral Tolga Tendürüst da benzeri meşveret yaptı.

Konuşmaların peşi sıra öğrenciler koşma okudu, ahali oyunları ekibi gösteri sundu.

Kara, Bahir ve Albeni Kuvvetleri Komutanlıkları personelinin yürüyüşüyle başlayan resmi argıt töreninde güllabi ve inanma personeli birlikte düzlük aldı. Askeri ve güven araçlarının da düzlük aldığı argıt törenine vatandaşlar ilgi gösterdi.

Share: