İngiliz istihbaratı: Rusya’nın Ukrayna’da nükleer zırh kullanacağına dair halihazırda semptom yok

İngiltere Elektronik İstihbarat Servisi (GCHQ) Başkanı Jeremy Fleming, Rusya’nın şimdiye kadar nükleer zırh üstüne yerleşik askeri öğreti süresince kaldığını, ancak İngiliz istihbaratının bunun değişebileceğine dair göstergeleri arayacağını bildirdi.

Fleming, BBC Radio 4’te katıldığı bir programda, nükleer silahlarla ilişik gelişigüzel konuşmanın “çokça pahal” olduğu üzerine uyardı.

Jeremy Fleming, “Zalim askerinin ve Rusya Ihtişam Başkanı Vladimir Putin’in ( Ukrayna’daki) bu savaşı düzen biçimlerinden hoşlanmıyor olsak dahi ve birçok yönden nefret etsek bile çekirdeksel silahların kullanımı dahil şimdilik bildiğimiz doktrin içinde kalıyorlar.” ifadesini kullandı.

Ancak, bunun değişebileceğine dair işaretleri ise arayacaklarını belirten Fleming, “Bu yolda (nükleer silah kullanımı üzerine) ilerlemeye başlarlarsa, göstergeleri göreceğimizi umuyorum. Fakat şunu tezyifkâr açıklığa kavuşturalım kim şayet bunu düşünürlerse, bu birçok insanın bahsettiği şekilde bire bir tehlike peki.” dedi.

Fleming, Putin’in gerilimin tırmanmasının tehlikeleri üzerine “endişeli” olduğundan emin olduğunu vurguladı.

Ukrayna’nın, sahadaki gidişatı Acımasız kuvvetlerinin aleyhine çevirdiğini nâkil Fleming, Rus askerlerinin erzak ve mühimmatlarının tükenmekte olduğunu bildiklerini kaydetti.

Share: