Avrupa Konseyi ve AGİT Avrupa’da Dindar karşıtlığıyla uğraş teşrikimesai yapacak

Avrupa Konseyi Genel Sekreterinin Anti-Semitizm, Mütedeyyin Karşıtlığı, Diğer Dini Izansızlık Türleri ve Tiksinti Suçları Özel Temsilcisi Daniel Höltgen, Avrupa Düzenlilik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile Avrupa’dahi kalan Mutekit karşıtlığına cebin iş birliği yapacaklarını bildirdi.

AGİT Müslümanlara Cebin Anlayışsızlık ve Ayrımcılıkla Mücadele Özel Temsilcisi Büyükelçi İsmail Hakkı Musa, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Höltgen’le 7 Ekim’üstelik devir içi tıpkı konuşma yaptıklarını duyurdu.

Höltgen birlikte yaptığı paylaşımda “Antisemitizmin yükselişine analog şekilde, Avrupa’dahi Müslümanlara cebin ırkçılıkta endişe donör tıpkısı artım gözlemliyoruz. Avrupa Konseyi ve AGİT trendi durdurmaya kararlıdır.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Konseyinden görüşmeye ilişik yapılan yazılmış açıklamada dahi Höltgen’in Musa’yı bakir görevi zımnında kutlama ettiği belirtilirken, “Selefi Sefirikebir Paçacı ile kurulan mükemmel ilişkileri temdit ve geliştirme konusunda mutabık kaldık ve başta Mutekit karşıtı rasizm tutmak amacıyla din ve inanç özgürlüğü üstüne düşünce alışverişinde bulunduk.” denildi.

Açıklamada Höltgen ve Musa’nın antrparantez, Müslüman karşıtı ırkçılıkla mücadelede yeryüzü ferah uygulamaları rekzetmek kadar beklenir iş birliği yollarını araştırdıklarını kaydedildi.

Sefirikebir İsmail Hakkı Musa, AGİT’in 2022 yılı Gün Başkanlığını üstlenen Polonya tarafından görevine atanmıştı. Musa, görevi 2019’dan beri sürdüren Sefirikebir Mehmet Paçacı’dan devralmıştı.

Share: