Hdp’den Habip Eksik’in Polis Güçleri Müdahalesi Sırasında Ayağının Kırılmasına Ihtarname: “Bu İçişleri Bakanı Kıç Pili Emrini Verdi”

HDP milletvekilleri, Iğdır Mebus Sevgili Kusurlu’in Hakkari’üstelik polis müdahalesi sırasında ayağının kırılmasını TBMM Başkanlığı uğrunda protesto etti. HDP Kol Başkanvekili Saruhan Oluç, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’nun saldırının talimatını verdiğini gelecek sürerek, “Şimdi bu İçişleri Bakanı fut kırma emrini verdi. Çünkü bu İçişleri Bakanı demokratlık tanımaz. Emri verdi o İçişleri Bakanı, Hakkari’deki inanma güçleri dahi o emri uyguladı” dedi.

HDP milletvekilleri, Hakkari’üstelik polisin müdahalesi sırasında ayağı alıngan HDP Iğdır Milletvekili Habip Kalık için bugün TBMM Başkanlığı uğrunda izah yaptı. Reislik önüne Kalık’in ayağı alçılı fotoğraflarıyla revan HDP’li vükela bu fotoğrafları TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a aksülamel yerine Reislik kapısına bıraktı. Fotoğraflar, Meclis polislerince toplandı.

Reislik uğrunda matbuat açıklaması eden HDP Kadro Başkanvekili Saruhan Oluç, Noksan’in bacağındaki üç kırık dolayısıyla ameliyat olduğunu ve şu anda hastanede yattığını aktararak, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un konuya ağızsız kalmasına aksülamel gösterdi. Oluç, “Meclis’teki milletvekiline yönelik kolluğun yavaş saldırısının kınanmaması, asında Sedir Başkanı’nın bu saldırıyı zımnen onayladığı anlamına geliyor. Bunu kabul etmiyoruz banko” dedi.

Oluç, TBMM Başkanı Şentop’un cemaziyelevvel randevu taleplerine olumsuz karşılık verdiğini tabir ederek, “Mazi randevu istememize karşın randevu vermeyerek, bu saldırının arkasında olduğuna dair kıvrak işaretler vermektedir. Biz kendisinde izah bekliyoruz. Şayet bu saldırının arkasında değilse, milletvekiline yapılan bu saldırıyı dokunulmazlık ve âdemiyet açısından kınıyorsa, bunu duymak istiyoruz. Her konuda açıklama yapan Meclis Başkanı kuşkusuz evet dahi benzeri saylav hastanelik arkaç getirilir, pekâlâ olur bile bacağının üç yerinden kırılır, bire bir apayrı milletvekilimiz, Hakkari Milletvekilimiz Sait Ağababa çarpma edilir ama Divan Başkanı susar” diyerek konuştu.

Oluç, TBMM Başkanı Şentop’a “Izah yapmanız amacıyla ayrımsız milletvekilinin ölmesini bekleyeceksiniz? Münasebet İçişleri Bakanlığı’nın işlediği bu suçlara sessiz kalıyorsunuz, İçişleri Bakanlığı’ndan dahi mı çekiniyorsunuz?” diye sordu.

“TÜRKİYE TARİHİNİN BILDIRME PATENT İÇİŞLERİ BAKANISIN”

Oluç, Hakkari Valiliği’nin olayla ilişkin açıklamasına da aksülamel göstererek, “Size domates dolması gelir eğitimi mi veriyorlar? Sizin yaptığınız takanak operasyonudur, ‘mebus kendini yere atmış bacağını kırmış’ terbiyesizce, gösterin görüntüleri, çıkartın ortaya Mobese kayıtlarını. Hakkari Valisi’nin başındaki ki? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Kim, mafya iltisaklı ve bağlantılı bir âdem, İçişleri Bakanı Soylu. Bilcümle esrar baronları, yolsuzluk yapmış olanlarla, mahdut dışına kaçırılmış mafya liderleri ile ortak fotoğraf albümü olan benzeri İçişleri Bakanı’ndan söz ediyoruz. Ona, buna taşlama edeceğine sen evvel bir aynaya bak, aynaya. Bugün Koca Genel Başkanımıza ve milletvekillerimize taşlama etmiş yeniden. Aynaya bak. Suç işleyenlerle eş foto albümü oluşturan Türkiye Cumhuriyeti tarihinin sunma bakılmamış İçişleri Bakanı’sın” diye konuştu.

“GÖL AYAĞI KIRMA EMRİNİ VERDİ”

“Şimdi bu İçişleri Bakanı bukanak kırma emrini verdi. Çünkü bu İçişleri Bakanı demokratlık tanımaz. Emri verdi o İçişleri Bakanı, Hakkari’deki güven güçleri bile o emri uyguladı” diyen Oluç, Nazır Süleyman Aristokrat’nun “Demokratlık istismarı yaptırmayız” sözüne ise şöyle tepki gösterdi:

“Demokrasi ve ülfet laflarını ağzına alabilecek en üst hayat sensin. Ne el erki bilirsin hangi hukukun üstünlüğü bilirsin. Hangi herif türe ve özgürlükleri bilirsin. Ne anayasa bilirsin. Hangi arsıulusal sözleşmeleri bilirsin. Hiçbir molekül bilmez ve tanımazsın. Geçmiş yap, bilahare ahbaplık dersin. Sen böyle aynı İçişleri Bakanısın.”

MUHALEFETE SESLENDİ: BU BILDIRME GAGA NOKTASIDIR

Oluç, tehalüf partilerine de saldırıyı ayıplama çağrısında bulunarak, “Yere düşen vekilleri tekmelemişlerdir. Görüngü bu büyüklüğünde küşade ve açık. Hep politik partilerden bu konuda tekebbür bekliyoruz. Elan önce dahi milletvekillerimize müteveccih muhtelif saldırılar yapıldı. Bu sunu kenar noktasıdır. Sonraları tek siyasal parti bizim milletvekillerimize güvenlik saldırıyor, hakaret ediyor diye konuşmasın. Bize saldırıldığında sesini çıkarmayanlar, kişi vekillerine laf söylediğinde parçalamak zorunda kalırlar. Şayet kıvılcım büyüklüğünde demokratik siyasete saygınız varsa, bu yapılanları akseptans etmeyeceksiniz” dedi.

Share: