GİRESUN VEKIL SOYLU: MERSİN’DEKİ GÖSTERI, AMERİKA MERKEZLİDİR

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Aristokrat, Mersin’de polisevine yönelik yıldırı saldırısına ilgili, “Bu eylem, Amerika merkezli bir eylemdir” dedi. İçişleri Bakanı Aristokrat, AK Fırka Giresun İl Başkanlığı’nca düzenlenen Genişletilmiş İl Müzakere Toplantısı’na katıldı. Burada mütekellim ve Türkiye’nin terörle mücadelede çokça şanlı noktaya geldiğini kaydeden Bakan Aristokrat, “Geçen hafta başında şehidimizin yiğitçe mücadelesi, gazimizin kahramancasına mücadelesiyle 2 teröristin hem vurulması ondan bilahare bile cehennemin dibine kadar gittikleri o eylemde neredeyse CHP’liler geçkin akşam ezanı tweet atmışlar, ‘Türkiye’nin sokakları terör doldu’ diye. ‘Terör doldu’, seviniyorlar. PKK’nın herhangi bir eylemi ‘Aman tıpkı muvazenesizlik olsun, aman şöyle olsun, aman böyle olsun’. CHP’nin ve Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun o avanelerine söylüyorum buradan; PKK’nın eylemlerini sizi sevindirecek noktaya getirmeden onları yerin yedi ikmal dibine gömmeyenler namerttir. 6 yıldır, 15 Temmuz’dan sonraları tek eylem, onun üstelik arkadaşlarımız hakkını verdiler, onu de söyleyeyim. Bu gösteri, Amerika merkezli ayrımsız eylemdir” diye niteleyerek konuştu.

‘MÜNBİÇ’TEN TARSUS’A PARAMOTORLA GELDİLER’

Mersin’deki saldırıyı gerçekleştirenlerin, Münbiç’ten paramotorla Türkiye’ye geldiğini kaydeden Soylu, “Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç’ten cereyan ettiler. Eylemden eski akşam saat 20.00 bakımından cemi 12-13 saat paramotorla paraşütle bu arada Tarsus’a geldiler. Tarsus’ta kıyıya mail bire bir yere indiler, sabah saat 10.00’a makul. Ondan sonra akşama büyüklüğünde orada kaldılar ve oradan bilgisiz bilahare birilerinin arabalarına binerek normal vatandaşların, onlar de insaniyet hesabına götürmüşler ve ondan sonradan eylemi gerçekleştirdiler. Ben 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum, ilk defa Amerika eliyle bizden aynı husus istendi. Güven Umumi Müdürlüğü’müzden ve duyum birimlerimizden ‘Şu gösteri özne silahların sıra numaralarını sizden istiyoruz’. Illet istediler? Bizim arkadaşlarımız üstelik onlara haddinden fazla iyicene bir karşılık verdi, duyu teşkilatımız. ‘Siz ilk evvel PKK’ya gönderdiğiniz silahların dizi film numaralarını bize gönderin, biz ondan sonradan size göndeririz’ diye niteleyerek” dedi.

Icra Vekili Aristokrat, karşılarında kökü dışarıda temel uymazlık partisi olduğunu söyleyerek, “Bu işi strateji etmeyeceğimizi düşünmesinler. Görecekler; o çizelge, onların başına bela olacak. Teröristi çok bir yerde aramalarına lüzum bulunmayan. Meclis’te serian yanı başlarına baktıklarında HDP milletvekillerine bakmaları yeterlidir, yıldırıcı yok etmek amacıyla. Onlara sahip çıkanlar, onlarla bu arada olanlar, onların hapishaneden attığı mesajlara el çırpanlar, bittabi ki bu milletten muktezi cevabı alacaklardır. Gelişigüzel beraber alacaklardır. Fenomen oldu, ‘İlk önce DEAŞ yaptı’ dediler, yetmedi; o ilçedeki yöneticileri, benzeri eş polis delilik geçirdi o taradı dediler çünkü PKK’ya toz iliştirmek istemiyorlar. Tığ yaptığımız araştırmaların ardından tıpkı istimara ortaya koyduk, ondan sonradan şirazeleri şaşmış oldu. Bu işin içerisinde kimlerin olduğunu biliyoruz. Buradan öyle boşanmak çarpık çurpuk bire bir gelişim değildir” diyerek konuştu.

‘TERÖRİST SAYISI 120’NİN ALTINA DÜŞTÜ’

PKK ve terör örgütlerinin eş ayından itibaren toplam 126 eylem yapmak istediklerini söyleyen Bakan Soylu, “Bunların hemen 13’ü etken bombaydı. Onların hepsini engelledik. Genelkurmay’dan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kadar jandarmadan polisimize kadar defans sanayimizden MİT’e büyüklüğünde cumhuriyet altını tarihinin bildirme zinde, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın yönetimi ve iradesiyle terörle uğraş ediyoruz. Bunun sonucunu alıyoruz. Türkiye içerisindeki terörist sayısı bazen zamanlar on binler oldu, demincek 120’nin altına düştü. Tığ cumhuriyetin bir numara asrını bitiren milletiz. Demin ikinci asrına hayatımız izin ederse terörle mücadele aynı günlük bire bir hareket değildir. Zira bu işi başımıza musallat edenler, ülkemizin standartları yükselmesin, özgür ve hareketli tıpkı devlet olmasın, kalkınan tıpkı mevki olmasın, başımıza bela etmişlerdir, musallat etmişlerdir” açıklamasında bulundu.

“Giresun alp bire bir şehirdir, bu alp şehre hatim yüklemek istiyorum” diyen Bakan Soylu,

“Bugün Türkiye’de kırsalda terör örgütü neredeyse tamamına yakını çökertilme noktasına getirilmiştir. Tendürek Dağı çokça yıllar sonradan tertemiz, Kars’ta bir bir tane terörist namevcut. Bingöl, Elazığ arı sili, Erzurum tertemiz. Amonaslar, karşısı çarçabuk Afrin olmasına rağmen şipşak Suriye olmasına karşın tertemiz. Hepinizin nezdinde söylüyorum. Cumhuriyetin 100’üncü yılında 29 Ekim 1923 tarihinde Balkı tertemiz olacak, Van kırsalı arı sili olacak, Şırnak tertemiz olacak, Hakkari ve Tunceli arı sili olacak, PKK yıldırı örgütü Allah’ın izniyle çökertilecek” dedi. Vekil Soylu, konuşmasının ardından TBMM’nin açılışına karışmak üzere Ankara’ya gitti.Share: