Mersin’de polisevine hücumcu teröristler, Suriye’den Türkiye’ye paramotorla gelmiş

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün katıldığı DÜRÜST Parti Giresun İl Başkanlığınca, Gümrük Müdürlüğü Derinti Salonu’nda düzenlenen Genişletilmiş İl Konuşma Toplantısı’nda, teröristlerin paramotorla Münbiç’ten Tarsus’a geldiklerini açıkladı.

“MOTORLU PARAŞÜTLE BU ARADA TARSUS’A GELDİLER”

Nazır Soylu, teröristlerin eylem öncesinde yaptıklarına ilişik, şu bilgileri paylaştı:

“Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç’ten debi ettiler. Eylemden esbak akşam saat 20.00 bakımından cümle 12-13 saat paramotorla, paraşütlü motor var ya, motorlu paraşüt. Motorlu paraşütle beraber Tarsus’a geldiler. Tarsus’ta kıyıya yakın bire bir yere indiler, sabahleyin saat 10.00’a makul. Ondan sonradan akşama büyüklüğünde orada kaldılar ve oradan yaya sonraları birilerinin arabalarına binerek, normal vatandaşların, onlar birlikte insaniyet adına götürmüşler ve ondan sonra eylemi gerçekleştirdiler.”

PARAMOTOR OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Mezitli ilçesindeki Tece Polisevine müteveccih 26 Eylül saat 22.46 sıralarında gerçekleştirilen terör eylemine ilgili yapılan çalışmalarda, bugün sabah saatlerinde Tarsus’a sınırlı Çöplü mahallesinde yapılan kontrol çalışmasında ise teşkilat mensuplarınca kullanıldığı değerlendirilen Trike olarak aşina paramotorun parçaları ele geçirildi. Fotoğraflar üstünde yapılan civar inceleme neticesinde bahis konusu albeni aracının İtalya menşeili “FLY Products Bellik ECO 2 Light” model koşa gönül taşıma kapasiteli paramotor olduğu belirleme edildi.

ÖZEL EKLEMELER YAPMIŞLAR

Paraşüt şeklinde kanadı mevcut 3 tekerli şasi yapısı ile yerden kalkış ve iniş yapabilen paramotorun, çokça açık angıç yapısı zımnında faziletkâr irtifalara çıkabildiği ve 2 kişinin yanı sıra haricen ağırlık de taşıyabildiği belirlendi. Teröristlerin paramotorun zir ve yan kısımlarına özel eklemeler yaptığı, bu alanların cebe, patlayıcı madde, dirim malzemesi kabil şeyler emmek için kullanıldığı değerlendirildi.

ROTASI BELİRLENDİ

Teröristlerin Mersin’e vurmak amacıyla kullandığı rotada yapılan icraat sonucu netlik kazandı. Paramotorun muhtemel rotasıyla ilgilendiren yapılan çalışmalarda, 25 Eylül 2022 tarihinde saat 20.23 sıralarında Suriye’nin Münbiç bölgesinden akıntı ederek, 22.30 sıralarında Afrin bölgesine geldiği belirlendi. Teröristlerin henüz sonradan Afrin’den hareket ederek, 25 Ilkgüz’ü 26 Ilkgüz’e bağlayan akşam sabaha alın Mersin Ağacı Tarsus ilçesine sınırlanmış Çöplü Mahallesinde ekincilik arazilerinin bulunduğu ayrımsız alana iniş gerçekleştirdiği değerlendiriliyor.Share: