Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Cahillik ve Spor Bakanlığı (GSB) Sınırlı müracaat sonuçlarının bir numara fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu ortamında bulunan Sıkıntılı Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Yurt başvuru sonuçlarının birinci fazda rabıta oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini de analiz, cazibe ve aplikasyon adına üç temel başlıkta inceliyoruz”

Mahdut müracaat süreçlerini ‘analiz, tasrif ve aplikasyon’ namına 3 asıl başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında mektepli üçkâğıt işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet adına mecmu çalışmalarımızı vukuf odaklı bir şekilde tüm ile bir tümce yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini da analiz, tasrif ve aplikasyon yerine üç asıl başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün birinci safha sonuçlarını açıklayacağım. Asıl amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini yer kıvrak şekilde, genişlik bol, ateş parçası benzeri eş güdüm ile akdetmek. Öncelikle cümle başvuruların bütünü objektif tıpkı şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını nakletmek isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Nazır Kasapoğlu, “Biliyorsunuz eskimemiş terbiye talim yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 amme kurumu vasıtasıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Hak Bakanlığı, Milli Yetişek Bakanlığı, Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Düzentileme ve Toplumsal Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Eş ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Cahillik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital adına teslim edilen enfrastrüktür ile çözümleme edildi. Başvurusu makbul sayılan öğrencilerimiz, dirimlik, sükse ve sosyal ebat kriterleri temel alınarak dijital ortamda afaki ayrımsız şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tertip ile öğrencilerin okullarına en andıran vekillik yurdundan kazanmak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, tertip aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Bir Numara fazda toplanmış güçlükle başvurularının yüzdelik 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Vekil Kasapoğlu, “Almanak bazda sunma çok talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin yer faziletkâr künde oranını gerçekleştirdik. Ülke yerine bir numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı elverişsiz faaliyetlerinin dünyada eşi bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, BENDE yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzde 80’lik aynı istikbal oranı ile hem de bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 devlet topu ile yerleşimini bittiğini, 20’ye yakın ilde da ikinci faz yerleşimlerin tamamlanmak amacıyla olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere meydan verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak almak amacıyla 41 diyar merkezimizde bilcümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde taahhüt etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: