Van’da uluslararası “Urartu ve Ötesi” sempozyumu başladı

Van’bile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü marifetiyle planlı “Urartu ve Ötesi: Demir Yüzyıl Yaylalarında Iş ve Etkileşim” konulu uluslararası sempozyum başladı.

Vali ve Şehremaneti Komutan Vekili Saz Şairi Balcı, Van Yüzüncü Yıl, Atatürk ve İstanbul üniversitelerinin hisse senedi birliğinde Van Müzesi konferans salonunda 9 ülkeden 70’e andıran akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilen sempozyumun açılışında, ilin haddinden fazla varlıklı doğası, tarihi ve kültürünün olduğunu söyledi.

Akademisyenlerin yapacakları çalışmalarla Van’ın tarihi zenginliğine katkı sağlayacaklarını tamlayan Balcı, şunları kaydetti:

“Buranın kültürü, katkılarınızla daha bile büyüyecek. Benzeri zamanda geleceğe elan sağlam, daha güvenli adımlarla ilerleyeceğiz. Seçkin ant eğitime, kültüre, bilime, bilgiye bacanak bire bir yırtıkça olarak bunu ve buna analog sempozyumlar, paneller, ilmî toplantıları çok önemsediğimi söylemek istiyorum. Onlara desteğimiz temas antlaşma tamlık. Çarkıt Van şehrini yeniden ayağa kaldıracağız. Oradaki tarihi yapıların restorasyonları, tutum yolları yapılacak. İnşallah daha pir günlere bilcümle beraber imza atmış olacağız. Kütüphanelerimizi zenginleştiriyoruz. Ihtimal de Türkiye’nin tezkere anlamında, meslek kütüphaneleri anlamında bildirme zengin ili oluyoruz. Elhasıl ilmî, sanatsal, kültürel faaliyetleri destekliyoruz.”

YANLIŞSIZ Fırka Van Mebus İrfan Kartal da kentin tarihi zenginliğine değinerek, “Van, geçmişiyle haddinden fazla varlıklı ve birçok medeniyete başkentlik yapmış. Van Kalesi’nin beraberinde kâin sakat Van şehrinin baştan ayağa kaldırılması üzere iş yapıyoruz. Bu mekanın baştan tarihe ve insanlığa ulama sağlayacağını düşünüyoruz. Bu konuda üzerimize hangi düşüyorsa yapmaya hazırız.” ifadesini kullandı.

Üniversitede Urartuca ders adına okutuluyor

Van Yüzüncü Sene Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli birlikte üniversitenin arkeoloji bölümünde Urartuca’nın hem lisans hem üstelik lisans üstü öğüt yerine okutulduğunu anlattı.

Şehrin değişik noktalarında yürütülen kazılarda tarihe çerağ tutak buluntularla karşılaşıldığını dile getiren Şevli, “Gerek ülkemizdeki üniversitelerden gerekse stabil çok ülkede mevcut arkeoloji, insan bilimi ve tekellüm tarihi kürsülerince planlı kazılarda ortaya çıkan ve çıkmaya devam fail yıpranmamış kazı bilimsel veriler, Urartu tarihinin kavranmasına ulama sağlamakta. Bu nedenle 9 ülkeden 70’e mail araştırmacıyı benzeri araya getirerek yeni bulguları yorum fırsatı sunan bu organizasyonun paydaşı almak bizleri mutlu etmekte. Balaban mücahede ve fedakârlık ile kazı çalışmalarını gerçekleştiren, bu buluntuları yorumlayarak bizlere sunan bilgelik insanlarına teşekkürname ederim.” diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Alkan, üniversite bünyesinde oluşturdukları Van Bölgesi Zaman ve Kazı Bilimi Araştırma Merkezi’nde bölgenin tarihine ulama sağladıklarını ifade etti.

Sempozyuma katılan akademisyenlerin bu merkezde birçok iş yürüttüğüne bel eden Alkan, merkezin binasını yenileyerek çağın standartlarına makul hale getirdiklerini aktardı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Erol Akıllı üstelik “Sempozyumda yekpare dünyaya tıpkı defa daha ‘Urartu Van’dır, Van Urartu’dur’ diyeceğiz. Bu koskocaman sempozyumu Van Müzesi’nde yapmamızdaki tasavvur, aktif Urartu devletinin topluluk olduğu nazirsiz koleksiyonun tıpkı hep namına görülebileceği tek mekanın bura olmasıdır. Aslında sempozyum hazırlıklarına 2019’de başlamıştık ancak pandemiden çevre bugüne yıldız oldu. Sempozyumun degaje katılımlı olması için tıpkısı internet sitesi oluşturduk ve bu kanalla başvurular makbuz. Hiçbir kesime kısıtlılık yapılmadan, herkese engelsiz ayrımsız davetle sempozyumu gerçekleştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının arkası sıra, ev dışından akademisyenlerin “Ayrımsız çabukluk tarihi: Urartu ve Asur” oturumuyla devam fail bilgi şöleni, 9 Eylül’e kadar sürecek.Share: