Van’da “3. Arsıulusal Avrasya Mikolojisi Kongresi” başladı

Van’da Yüzüncü Sene Üniversitesi (YYÜ) Mantarcılık Aplikasyon ve Araştırı Merkezi vasıtasıyla planlı “3. Uluslararası Avrasya Mikolojisi Kongresi” başladı.

Mühendislik Fakültesi konferans salonunda 11 ülkeden yaklaşık 190 akademisyenin katılımıyla düzenlenen kongrenin açılışında mütekellim YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Yayla, haddinden fazla anlamlı ve bilimsel aynı kongreye ocak sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Dünyanın mehabetli dirim bilimsel zenginliklerinden olan mantarların insan sağlığında ve ekosistemde kocaman düz tuttuğunu belirten Yayla, şunları kaydetti:

“Çokça kızıl aynı enerjik grubu olan mantarlardan hareketli benzeri şekilde faydalanma ve sığınma sağlanabilmesi ancak onların bilimsel, iktisadi adına çalışılmasının beraberinde değişik yönleriyle gastronomi, ekincilik, ispençiyari, tababet ile kabil olacaktır. Bu bağlamda yapılan emek sonuçlarının paylaşılması, tartışılması, gelecekte yapılacak çalışmalara ışık tutması açısından kongrelerin önemi berenarı büyüktür. Karı sahipliğimizde yapılan kongrenin bu amaçlar doğrultusunda vacip katkıyı sunacağına inancım tamdır. Kongrenin mikoloji camiasına, ülkemize ve insanlığa faydalı çıktılarla sonuçlanması diliyorum.”

Kongre Başkanı, Mantarcılık Aplikasyon ve Araştırı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yusuf Teferruatlı ise kongrenin, mikolojinin birlik alanlarında kalifiye çalışmaları benzeri araya getirerek bilimsel bilgi ve tecrübenin paylaşımlardan sunma erdemli düzeyde kazanımın sağlanmasına, problemlerin tartışılmasına, millî ve arsıulusal ortak projeler üretebilecek ast yapının oluşturulmasına yardım sunacağını aktardı.

Kongreyi 14 alt başlık halinde planladıklarını anlatan Teferruatlı, “Kongremize 11 ülkeden 190 marifet insanını meydan aldığı toplam 110 mücahede sunulmuştur. Malumat kurulumuzca yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda bunlardan 82’si namzet 28’i poster bildiri namına kabul edilmiş ve kongre programına yerleştirilmiştir. Kongrenin hedefler doğrultusunda en yüksek düzeyde kazanımın sağlandığı aynı organizasyon kendisine neticelenmesini imge ediyorum.” diyerek konuştu.

Açılış konuşmalarının peşi sıra, oturumlarla devam fail kongre, 9 Eylül’de sona erecek.

Share: