6 ayda 2 yol bıçak altına yatan hastanın mesanesinden 66 sayı taş makbuz

Kastamonu’nun Daday ilçesinde hayatiyetli Emniyetli Koray Yücel (31), idrarında nezif şikayeti ile Kastamonu Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesine başvurdu. Bevliye Polikliniğinde kontrolleri yapılan Güvenli Koray Yücel’in mesanesinde taş olduğu tespit edildi. Yapılan kontrollerin arkası sıra ameliyata alınan Emin Koray Yücel’in mesanesinden 3 saat süren operasyonda 25 nüsha nohut büyüklüğünde taş çıkartıldı. Yücel’in bir şikayetle tahminî 6 ay geçmiş hastaneye başvurduğu ve mesanesinden 41 skor fındık büyüklüğünde taş alındığı belirtildi.

6 AYDA 2 OPERASYON YAPILDI, 66 IDRAR TORBASI TAŞI ALINDI

6 kamer süresince iki kez işler geçirdiğini tamlayan Yücel, “Bu yılın başında Şubat ayının sonlarına makul idrarda yanma ve tazyikte azalma şikayetiyle Kastamonu Yetişek ve Araştırma Hastanesine müracaat ettik. Yapılan tetkikler sonucunda mesanede larpadak fazla taş olduğu tespit edilmiş. Bevliye doktorumuz Rıdvan Satış, Tanrı razı olsun haddinden fazla huysuz bir şekilde bizimle ilgilendi. Muktezi tahliller yapıldı. Işler teşhisi konuldu. Ameliyattan sonradan ardı sıra 41 sayı taş çıkartıldı mesaneden. Bunlar Ankara incelemeye gönderildi. Sonra tıpkı sorumluluk olmadı. Bire Bir olay gene başıma geldi, gene Rıdvan hocama başvurdum. Yapılan tetkikler sonucunda taşların baştan oluştuğu, bunun çözümü üzere baştan ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Rıdvan hocam, kendisi yeniden faaliyetler etti beni. Çokça ilgilendi benimle. Görgüsüz ayrımsız şekilde ameliyatım kudretli bir şekilde gerçekleşti. Takriben 20-25 adet arası taş mesanemden alındı. Bazıları kırılarak bazıları dahi aracısız makbuz” dedi.

“SAĞLIĞIM İYİ, BEBEĞİMİ ÖZLEDİM”

Şu anne büyüklüğünde 66 adet taş mesanesinden çıkartıldığını tamlayan Yücel, “Hiçbir ağrım sızım yok. Sağlığım gayet yerinde. Taburcu olacağım haset bekliyorum. 9 maaş bebeğim var evde, onunla bu arada olmayı hasretle bekliyorum. Yani iki günde olsa adam evini ailesini özlüyor. Gücük Ay ayından bu tarafa takriben 6 ay içerisinde 66 nüsha taş alındı. Bunun yarısı kadarda evde kendim düşürdüm. Bakalım artık ne olacak. Bekleyip göreceğiz” diye konuştu.

TAŞLARIN SEBEBİ IDRAR TORBASI BOYU YÜKSEKLİĞİ

Kastamonu Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Bevliye Uzmanı Dr. Rıdvan Özbek ise, “Tehlikesiz Mir, küçük ay ayında idrar yaparken zorlanma şikayeti ile başvurmuştu. Yapılan tahliller sonucu gereklilik kesesinde arz büyüğü bire bir santimetrelik kısaca 40 nüsha idrar torbasi taşı tespit ettik. Bunlar cihetiyle üstelik züğürt hacet yapmakta zorlanıyordu. Ameliyatını oldu ve o taşların hepsi temizlendi. Altta yatan nedenler araştırıldığında hastamızda mesane boynu yüksekliği belirleme ettik. Tahminî 6 ay sonra yapılan kontrollerde tekrardan idrar torbasında birçok sayıda taş olduğunu gözlemledik. İkinci ameliyatını dahi liyakatli bir şekilde gerçekleştirdik. Amma bundan sonra öncelikle ilaç tedavisine başlayacağız ve hastamızı sağlığına kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

MESANE TAŞLARINI HATIRA KENDISINE SAKLAYACAK

Başarılı operasyonun peşi sıra sağlığına mülaki Yücel, gördüğü ahcar karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Yücel, mesanesinden çıkartılan taşları tespih haline getireceğini ya da koleksiyonunda hatıra kendisine saklayacağını kaydetti.

Share: