Ayağı kırılan melik papağanına ‘nadir ameliyat’

Zonguldak’ta ayağı kırılan 7 yaşındaki şehriyâr papağanının sol ayağına 0,1 milimlik platin takılarak gene yürümesi sağlandı.

Zonguldak’ta Betül Göksel’e ilişkin padişah papağanının sol ayağı kırıldı. Hayvan sahibi Göksel, papağını kent merkezindeki baytar kliniğine getirdi. Baytar Doktor Alemdar Parafin yoluyla ameliyata alınan papağana, Türkiye’de kıymetli gerçekleşen ve sadece doğal gaz anestezisi ve cerrahi mikroskopun gerektiği işlem yapılarak sol ayağına 0,1 milimlik platin takıldı. Ameliyatın arkası sıra sağlığına kavuşan papağanın, yapılacak etkinliklerin arkası sıra gene yürümesi planlanıyor.

Veteriner Alemdar Parafin, “7 yaşında cennet papağını. Ayağını kırmış, ast bacağını kırmış. Maatteessüf bunu kuşlarda yatırmak çok print. Atele ahzetmek çok el kuşlar orayı kemirdiği amacıyla. Bırakıldığı ant de kuşlar kangren olabiliyor. Haddinden Fazla etraflı bire bir ameliyatı var, Türkiye’de nadir yapılan bir cerrahi müdahale. Biz merkezimizde bunu yapıyoruz. Bunu muktedir olmak için cihaz gerekiyor. Doğal Gaz anestezisi zait mikro cerrahi mikroskop gerekiyor. 0,23 cm kemiğe platin koyuyorsunuz. 0,1 milimlik ayrımsız platin koyuyorsunuz. Bu bile sıkıntılı cerrahi gerekiyor. Bu operasyonu gerçekleştirdik. Betül Göksel’e ilgili bire bir hastamız. Bugün ameliyatımızı yapıp taburcu ettik, inşallah düzelecek. 1 hafta sonra kontrollerini yapacağız. Çokça etraflı bire bir işçilik gerektiği üzere sıkı cerrahi, mikroskop gerektiği için rastgele merkezde bu bulanamıyor. Nedeniyle bulunmaz yerlerde yapılabiliyor” diyerek konuştu. – ZONGULDAK

Share: