TELEFONDA MAKTUL ARKADAŞINI TANIMADIĞINI BELIRTEN SANIĞA, MÜEBBET HAPİS İSTEMİ

ZONGULDAK’ta Filyos Çayı kenarında halk ve ayakları iple vabeste cesedi mevcut Arif Baykal’ın (69) ölümüyle ilişkin tutuklu yargılanan arkadaşı Paha Deniz Kazı (56), üzerine müddeiumumi ‘düşünülerek kanlı’ suçundan müebbet delik cezası istedi. Akbaş duruşmada, Baykal’ın öldüğünü göstermek için arayan arkadaşlarına ‘Kendisini tanımıyorum’ dediği telefon kayıtları sorulunca, Beni aynı elan aramasınlar diyerek öyle söyledim cevabını verdi.

Çaycuma kaza girişindeki Filyos Çayı kenarında 4 Eş 2021 tarihinde balık tutan kişiler, ahali ve ayakları vabeste naaş görüp, polise bilgi verdi. İhbar üzerine bölgeye atıf edilen polis güçleri ekipleri, cesedin Arif Baykal’a ait olduğunu ve Bolu’üstelik yaşadığını belirleme etti. Soruşturma kapsamında Baykal’ın Çaycuma ilçesinde gelişigüzel kaldığı arkadaşı Porte Akbaş gözaltına alındı. Evvel başıboş bırakılan Akbaş, kamera kayıtlarının incelenmesinin ve çamaşır ipi realizasyon ettiğinin belirlenmesinin arkası sıra baştan gözaltına alınıp, tutuklandı.

Deniz Kazı hakkında Zonguldak 3’üncü Yavaş Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Olayın peşi sıra 11 yıllık arkadaşı Arif Baykal’ın maaşını çekici Bedel Akbaş, önceki duruşmalarda bu boyut namına sorulduğunda, ‘Öldü mü, aslı var mı diye maaşını kontrol ettim’ dedi.

‘BU SUÇU EGO İŞLEMEDİM’

Davaya Zonguldak 3’üncü Ciddi Ukubet Mahkemesi’nde bitmeme edildi. Duruşmada mevkuf bulunduğu Karabük’ten getirilen sanık Haysiyet Deniz Kazı ve avukatı hazır bulundu. Meze verilen sanık Deniz Kazı, Bu suçu ben işlemedim. Arif benim kardeşim kadar, canım gibi arkadaşım. Kendisi benden ayrıldıktan sonradan başına bu olay geldi. Ben kendisini en son 21 Aralık tarihinde gördüm. Kardeşimi benzeri marketin kamyonuyla Bolu’ya gönderdim. Elan sonra Arif’i Çaycuma Belediye Parkı’nda birileriyle otururken gördüm. Takip ettim, Arif Baykal boydak kalınca yanına gidip arkadaşımdan aldığım 40 lira parayı verdim. Sonra aynı henüz görmedim. Bundan 15 zaman bilahare beni İ.Ç. aradı, ‘Arif Baykal öldürülmüş’ dedi. Ben o ahit öğrendim. Orada gördüğüm eşhas henüz sonradan yanına gitti mi bilmiyorum. Benim cezaevinde verdiğim ifadeler başgardiyana gidiyor o yüzden konuşamadım dedi.

‘SOKAK KÖPEĞİ İÇİN İP ALDIM’

Önceki duruşmalarda amansız hastalık ve tutarga hastası olduğunu bu sebeple kafasının karıştığını sıklıkla tekrarlayan, ancak hekim raporunda ‘sağlıklı’ raporu sunulan Eder Akbaş’a satın aldığı çamaşır ipi ve Baykal’ın ölümünü öğrendiği antlaşma sorulunca, Köye yollamak istediğim çıkmaz köpeği amacıyla ip aldım. Kapik için ipi ne ahit aldım hatırlamıyorum. Baykal neredeydi bilemiyorum. 17 Sülale’ta Arif’in öldüğünü İ.Ç.’nin aramasıyla öğrendim diye konuştu.

Arif Baykal’ın kartıyla ATM’den para çekme görüntüleri gösterilen maznun, Saklamıyorum, bu nefer benim. Albeni soğuktu, kafamda o yüzden çizik vardı ve sevimsiz olduğu üzere kafamı kaldırmadım. Kendimi gizlemeye çalışmadım diye niteleyerek kendini savundu.

Sanık Deniz Kazı’a 22 Sülale 2021’birlikte İ.Ç. ile yaptığı telefon görüşmesinin kayıtları okundu. Kayıtlarda İ.Ç., Deniz Kazı’a Arif’i tanıdın mı Beni sorguya aldılar. Sizi birlikte alacaklar herhalde deyince Akbaş, Ego tanımıyorum. Birçok aydır burada değilim demesinin sebebi sorulunca, Akbaş, İ.Ç. ile yaptığım görüşmede ayrımsız henüz beni aramasın diyerek öyle söyledim dedi.

23 Familya 2021’da yeniden İ.Ç.’yi aradığı ve Arif Baykal’ı sorduğu kayıtlar dahi kâin Akbaş, Arif’in öldüğünden kuşkuda kaldığım için aradım. Ağzını yoklamaya çalıştım ifadelerini kullandı.

Arif Baykal’ın ölümünden 17 Karı’ta bilerek olduğunu söylediği ve ATM’nin kartı yuttuğunda Baykal’ın öldüğünden güvenli olduğunu belirttiği ifadeleri hatırlatılan Deniz Kazı’a İ.Ç.?yi esasen araması sorulunca, Bilerek, bakmak amacıyla aradım. Rahatsızım, tutarga hastasıyım kafam gidip geliyor cevabını verdi.

‘BENİ BIRLIKTE HİÇ GÖRMEDİLER’

Kendisini arayarak Arif Baykal’ın ölüm haberini verenlere, tanımadığını söyleyen Deniz Kazı, Beni Arif’le birlikte görmedikleri için tanımıyorum dedim ifadelerini kullandı. Uzuv hakim sanığa, Kardeşim kabilinden seviyorum dediğiniz insanın elbette öldüğünü bozukluk hiç sormadınız diye soruldu. Sanık Akbaş ise bir müddet ağızsız kaldıktan sonra, Beni aramasınlar diye anca söyledim. Bilmiyorum diye niteleyerek denk verdi.

‘KREDİ ÇEKİP PARASINI YEMEK İÇİN’

Mütalaasını yazılı yerine sunan savcı, Deniz Kazı’a suçlamaları şöyle özetledi

Senin üzerine Arif Baykal’ı isteyerek katil suçundan cezalandırılmanı istedik. Onun kartını daima kullanıyorsun. ‘Kardeşim kadar severdim’ demişsin amma kaybına ilişkin tek kimseye ulaşmamışsın. Telefon görüşmelerinde onu tanımadığını, görmene karşın görmediğini söylemişsin. Onun hesabından cesaret çekip aşindirmak istediğini başkalarına anlatmışsın. Emniyet çekmemesi üzerine cani sebebin olduğunu düşündük. Cesedin köpek üzere aldığını kanıt ettiğin iple ilişkin kendisine bulunmasının doğru olamayacağı amacıyla bile öldürdüğünü düşündük.

Mütalaaya cebin hezel verilen maznun, Ego suçsuzum. Beraatimi istiyorum. Adaletin kestiği parmak acımaz dedi.

Maznun avukatının mütalaaya karşı savunma yapması amacıyla müddet verilerek ülkü ertelendi.

Share: