Gençler, “GNS” ile İstanbul’u gezmenin sefasını sürüyor

Cahillik ve Spor Bakanlığının “Gailesiz Ne Sever?” (GNS) projesi kapsamında İstanbul’a mevrut gençler, KYK yurtlarında ücretsiz konaklarken, ilkin Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri girmek amacıyla onlarca müzeyi ücretsiz gezmenin keyfini sürüyor.

Anadolu Ajansı muhabirleri, proje kapsamında hem İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini görme fırsatı bulan hem de ücretsiz nazil seyyar gençlerle konuştu.

Geçen yıl Müze Iri kayran ve bu dönemde GNS’nin imkanlarından faydalanan Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Amme Idaresi Bölümü öğrencisi Elif Methiye Darbaz, KYK yurtlarında ücretsiz konaklama yapabilecekleri haberini aldıklarında önce adına Eskişehir’e gittiğini söyledi.

Eskişehir’deki müzeleri ücretsiz gezdiğini anlatan Darbaz, “Müzeler, tarihi yapılar, içerisinde bulundurdukları asar esasen benim ilgi alanıma direkt giriyor. GNS’nin bu imkanından faydalanmak da bizler için çokça dolgunca.” dedi.

Önceden İstanbul Üniversitesi Olgun Tarihi Bölümü’nde ayrımsız yıl yetişek aldığını anlatan Darbaz, “Tığ Osmanlı’dan bu yana birçok kültürü içinde barındıran aynı milletiz. Bu sebeple farklı kültürleri tanımak, geçmişimize tanıklık etmek, onların elbet yaşadıklarına dair düşünüm sahibi başlamak üzere bu müzeleri başvurmak, tıpkısı nevi geçmişe şahitlik etmek bence haddinden fazla önemli ve kıymetli. Ziyalı gelişimimiz amacıyla bile gezerek öğrenmenin çok yarayışlı olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple dolgunca kim GNS var.” ifadelerini kullandı.

Müze Bilgili sahibi olduktan sonraları kendisinde gezme tutkusu oluştuğunu anlatan Darbaz, “Müze Kart gençleri gezmeye heveslendirme ediyor. Müze Kartımı aldığımda geçmiş Arkeoloji Müzesi’ni gezdim. Deminden Yerebatan Sarnıcı restore edildi, orayı gezmek istiyorum. Osmanlı’dan artan tam sarayları gezdim; Topkapı, Dolmabahçe, Beylerbeyi, ziyarete açıkken Şans Sarayı. Bilcümle köşkleri, müzeleri gezdim. Yer çokça ilgimi çeken düz İslam Vukuf Tarihi Müzesi oldu.” dedi.

“Gençlerin gezebileceği binlerce müze var”

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Bölümü öğrencisi Kamuran Alataşlı dahi İstanbul’un gündüz kokan tıpkı site olduğunu, mega kenti gezmekten esenlik aldığını söyledi.

Gençlerin tarihini dolgunca bilmesi ve tarihten dersler çıkarması gerektiğini tamlayan Alataşlı, bu kapsamda GNS’nin yararlı olduğuna işaret etti.

Alataşlı, GNS’nin çoluk çocuk için kusursuz bir uygulama olduğunu belirterek, “Geçmişe belki varlıklı yavru gezebilirdi, fukara gezemezdi ama günümüzde lazım kimsesiz lüzumlu varlıklı olsun gençlerin GNS ile gezebileceği binlerce müze var. 300 müze ücretsiz şu anda. Zihayat, ‘Oraya gittiğimde nerede konaklayacağım?’ diye düşünebilir. Devletimiz bunu de düşündü. Gittiğiniz yerlerde KYK yurtlarında kalabilirsiniz. Bu dahi biz gençler için önemli bir kayra. Düşünüyorum de acep dünyanın neresinde böyle tıpkı uygulama var? Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Mehmet Kasapoğlu’na teşekkür gelmek istiyorum.” diye konuştu.

Önceki yıllarda bir nice gencin yaşadıkları şehirlerdeki tarihi yerleri birlikte görme fırsatı bulamadığına vurgu eden Alataşlı, gezme planı olan gençlere, “Bu fırsatı değerlendirin.” çağrısı yaptı.

İstanbul’üstelik bir nice müze gezdiğini ve genişlik aşkın Topkapı Sarayı’ndaki eserlerden etkilendiğini anlatan Alataşlı,” Hayatımda ilk defa Topkapı’ya girdim. Orada Elçi Efendimizin şanlı eşyalarını gördüm, haddinden fazla etkilendim. Devletimizin buna sahip çıkması çok hoşuma gitti. İnanıyorum ki bu asıl projeler çıktı gelişecek, devletimiz buna yönelik henüz güzel şeyler birlikte yapacak.” dedi.

Bursa ve Ankara’daki tarihi yerleri üstelik gezmeyi amaçladığını kaydeden Alataşlı, 1 Ekim’bile bitecek GNS’nin süresinin uzatılmasını beklediklerini söyledi.

“Devletimizin böyle bire bir uygulama yapması çok iyicene oldu”

KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Mektepli Yurdu, Seyahatsever Projesi kapsamında 3 bin 263 rezervasyon alırken, 15 Temmuz’dan itibaren 1888 öğrenciye İstanbul’bile konaklama imkanı sundu.

Yurtta nazil İstanbul Üniversitesi Ülfet Fakültesi öğrencisi Ayça Çevik, Seyahatsever Projesi’ni duyduğunda çabucacık başvurduğunu ve Kırklareli’nden geldiğini söyledi.

Projenin öğrencilere domuzuna tıpkısı imkan sağladığını tamlayan Acara, GNS uygulamasından de faydalanarak müzeleri gitmek istediğini kaydetti.

Acara, “Öğrenciler için gayet kudretli aynı proje. Çoğu öğrenci müzeleri müracaat etmek istiyor amma bu devirde özellikle öğrenciler haddinden fazla aşkın gider yapamıyor. Devletimizin hakeza tıpkı uygulama yapması haddinden fazla domuzuna oldu.” diyerek konuştu.

Yurdun misafirlerinden İstanbul Medipol Üniversitesi İngilizce Çeviricilik Bölümü 1. dershane öğrencisi Edanur Özdemir de Seyahatsever Projesi’yle Elazığ’dan geldiğini ve 3 gün süresince kenti gezeceğini ifade etti.

Arkadaşıyla bire bir rota çizdiklerini aktaran Özdemir, “Toyluk Bakanlığının verdiği ücretsiz Müze Kurnaz’la müzeleri gezip deneyimlemeyi düşünüyoruz. Topkapı’yı başvurmak istiyorum. Yerebatan Sarnıcı’nı kaplamak istiyorum.” dedi.

Gelişigüzel iki projeyi birlikte haddinden fazla müfit bulduğunu söyleyen Özdemir, “Rastgele şehirde olabilmesi de çokça güzelce bire bir imkan. Dinlence fırsatı üstelik sunuyor gençlere. O yüzden çokça beğendim. Herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Öğrenciler üzere çok gani tıpkısı uygulama, hep devam etmesini isterim”

KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’nda konaklayan Kastamonu Üniversitesi Dershane Öğretmenliği Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Merve Katmerli üstelik Seyahatsever Projesi’nin ücretsiz konaklama imkanından faydalanarak Ankara’dan İstanbul’a gezmek amacıyla geldiğini söyledi.

Projeyi haddinden fazla beğendiğini tabir eden Müfrit, “Kalacak saha üzere ayrımsız bütçe ayırmış olmuyoruz. Hemen posta parası ve zatî harcamalarımız üzere bütçe ayırıyoruz. Öğrenciler için çokça gür bir uygulama, bütün devam etmesini isterim.” diye niteleyerek konuştu.

Müze methal ücretlerinin erdemli olduğunu ama öğrencilere sunulan Müze Iri’la ücretsiz gezme imkanı bulduklarını anlatan Katmerli, şunları söyledi:

“Müze kurnaz uygulamasıyla Topkapı Sarayı’nı, Yerebatan Sarnıcı’nı gezmeyi düşünüyoruz. Bunun dışında Ortaköy’e, Galata Kulesi’ne, Beyoğlu’na gideceğiz. 3 günü da kullanarak İstanbul’u gezmeyi düşünüyoruz. Ankara’de de bu uygulama sayesinde bir nice müzeyi gezdim. Burada birlikte gezeceğim. Galata Kulesi’nde birlikte Müze Deneyli uygulaması muteber.”

Gazi Üniversitesi Vukuf Bilgisi Öğretmenliği Bölümü’nde okuyan Hatice Öz ise Seyahatsever Projesi kapsamında İstanbul’u gezmeye geldiğini ve KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’nda konakladığını dile getirdi.

Projenin öğrencilere seyran imkanı sağladığını belirten Salt, Topkapı Sarayı’nı, Yerebatan Sarnıcı’nı, Galata Kulesi’ni müracaat etmek ve kâh müzeleri seyretmek istediğini, Müze Kurnaz uygulamasının bunun üzere güzel tıpkısı olanak sağladığını belirtti.

“Bu proses hep bire bir seneye yayılabilirse haddinden fazla sunturlu peki”

İstanbul Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünden kullanılmamış çıkışlı olan Hatice Ebrar Mamati, projede gençlerin gezmeyi ve aktivitelere katılmayı sevmesinin dikkate alındığını söyledi.

Mamati, gençlere Türkiye’yi gezebilmeleri için KYK yurtlarında ücretsiz kalma imkanı sunulduğunu anımsatarak, “Çekilişlerle pusula okuma fırsatımız oldu, değişik kitaplara ücretsiz algı imkanı verdiler. Ücretsiz konser ve temaşa düzenleniyor.” dedi.

Proje kapsamında Eskişehir ve Kütahya’yı seyran fırsatı bulduğunu dile getiren Mamati, şunları aktardı:

“Oralarda, kardeşimle KYK yurtlarında kaldım. Türlü müzeleri gezdim. Gezilebilecek seçme yeri gezmeye çalıştım. Eskişehir haddinden fazla adamakıllı. Odunpazarı’ndaki müzeleri gezme fırsatım oldu. Eskişehir’da iki, Kütahya’da aynı geceleyin kaldım. Bu fırsat benim üzere yeterliydi.”

Mamati, proje kapsamında tıpkı hafta bilahare arkadaşlarıyla Denizli’yi dahi gezmeyi planladığını belirterek, “Bu projenin seçkin yaz gerçekleşmesini istiyorum. Değme yaz, sunu azından 3 kamer ücretsiz Türkiye’deki illerde eğleşmek istiyorum. 5 dönem yüzmek domuzuna fırsat, inşallah dolaşma sayısı uzarsa şehirlerde henüz de aşkın kalma imkanımız evet. Bu proses hep tıpkı seneye yayılabilirse bizim için haddinden fazla sunturlu tamam.” diye niteleyerek konuştu.

Marmara Üniversitesi mezunu Sinan Bakioğlu de gençlerin ibret işlemek büyüklüğünde sosyalleşmeye da ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, “Bakanlığın bu projesi bize bunu ücretsiz sağlıyor. Müze gezmeyi çok severim, müzelere antre ücretsiz olduğu üzere Marco Polo ve Evliya Çelebi üzere geziyorum.” dedi.

Yeryüzü akıbet arkadaşıyla Galata Mevlevihanesi’ni gezdiğini tamlayan Bakioğlu, “Beylerbeyi Sarayı önündeyiz, burayı bile gezerim belli. Gideceğiniz bölgeye mümasil KYK’lardan birine önceden rezervasyon yaptırıyorsunuz. Oradaki yurtlarda ücretsiz konaklayabiliyorsunuz. Arkadaşlarımla İzmir taraflarına gitmeye niyetimiz var.” diyerek konuştu.

Bakioğlu, Taze Ne Sever? ve dijital Müze Anaç uygulamasının devam etmesini istediğini belirterek, “Artık ‘genç’ dediğimiz yaş grubu 23-24 değil. Yaş skalası ihtimal 32-33’e büyüklüğünde uzatılabilir. Müze gezmek parayla ölçülebilecek benzeri ayar değil. Süresiz ve ücretsiz olması henüz bereketli.” ifadelerini kullandı.Share: