Er teşhis ve tedavi ile yatalak olmaktan kurtuldu

Erken teşhis ve tedavi ile yatalak olmaktan kurtuldu

Aniden yatalak yangılı mafsal romatizması olan pestil er tanı sayesinde sağlığına kavuştu

SAMSUN – İltihaplı eklem romatizması hastası 45 yaşındaki Tuğba Polat, erken teşhis ve otama yardımıyla yatağa tabi durumundan kurtulup, aşçılık mesleğine dümbelek döndü.

Mafsal ağrıları ve şişlikleri mevcut Tuğba Polat’in vücudu şişerek güdük sürede yatağa tabi halde kaldı. tekerlekli koltuk ile Medicana Intarnational Samsun Hastanesi’ne gelen Polat’e yapılan tetkiklerde yangılı eklem romatizması tanısı konuldu. Çabukça tedavi geçerli Tuğba Polat, gelişmemiş sürede sağlığına kavuşarak kırıcı tempoda çalıştığı aşçılık mesleğinde tek yük yaşamadan çalışmaya devam etti.

“Tedavinin peşi sıra sağlığıma kavuştum”

Uygulanan tedavi yardımıyla sağlığına kavuştuğuna ilgi calip Tuğba Polat, “İltihaplı romatizma hastalığım zımnında yevmi hayatta çok güçlük çekiyordum. Yatağa bağımlıydım ve başkalarının yardımına ihtiyaç duyuyordum. Su yutmada üstelik zorlanıyordum. Demincek iyileştim. Kişi işlerimi yapıyorum, hatta çalışıyorum. Hastalığımın başında ‘grip oldum, enfeksiyon kaptım’ derken vücudum tamamen şişti. Hastaneye tekerlekli koltuk ile geldim. Hiçbir uzvumu oynatamıyordum ve konuşamıyordum. Meri tedavinin peşi sıra önce sandalyeden kurtuldum sonradan dahi gündelik hayatıma başladım. Çok pahal ayrımsız hareket hayatım olmasına rağmen tek sıklet yaşamadan çalışabiliyorum. Sağlığıma kavuştuğum amacıyla çok mutluyum” dedi.

“Er tanı alınmazsa yangılı mafsal romatizması kalıcı hasar bırakır”

Hastalıkta er tanılama ve tedavinin düşüncesiz dönüşü olmayan engellerden hastaları kurtardığını anlatım eden Romatoloji Uzmanı Dr. Yeliz Zahiroğlu, “Tuğba kadın, yangılı mafsal romatizması (romatoid artrit) hastası. Bize geldiğinde bir nice sayrı kabil teşhis almamıştı. Eklemlerinde şişlikler ve iltihaplar vardı. Yaptığımız izlem ve tetkiklerde yangılı mafsal romatizması tanısı koyduk. Yürüyemiyor ve kişi ihtiyaçlarını gideremiyordu. İlk evvel damardan sonraları bile idame tedavisi uyguladık. Tedavinin arkası sıra hastamız iyileşti ve hayatına vurdumduymaz döndü. Bizim amacımız hastalara ağrısız ve başkalarına muhtaç duymadan aynı yaşam geçirmesini tedarik etmek. Hastalar yangılı eklem romatizmasında şayet erken teşhis alırlarsa rastgele sürekli benzeri hasar almadan iyileşebilirler. Fakat er teşhis alınmaz ve hastalık ilerlerse, eklemlerde iltihabın oluşturduğu hasar zımnında kalımlı hasarlar meydana dirimlik. Bu çor sonrası özürlü hastalar meydana gelebiliyor. Hangi ant tanı koyulduğu çok kocaman. Er tanılama sonrası uygun otama ile sayrı birlikte izlem ve tetkiklerini aksatmazsa hastalar normal yaşamlarına bitmeme edebilirler. Bunlardan biri yarım olduğunda hastada temelli hasar meydana geliyor ve engele illet oluyor” diye konuştu.

“Hastalar yataktan kalkamaz hale gelebilirler”

İltihaplı eklem romatizması hastalığına er otama uygulanmazsa hastaların yatağa tabi kalabileceğini dile getiren Uzm. Dr. Yeliz Zahiroğlu, “Hastaların yangılı eklem romatizmasında önceki fark edeceği şeyler sabah geçmiş kalktıklarında ellerini yumruk geçmek. Sonrasında şişlikler meydana dirimsel, benzeri nesneyi tutmakta zorlanırlar, eklem ağrıları cümle eklemlere yayılır ve yeryüzü böylecene yataktan kalkamaz ayla gelir. Sabah etkisini gösteren ağrılar debi ettikçe azalır. Ağrı azaldıkça hastalanmış iyileştiğini düşünücü. Ayrımsız sonraki sabah kalkınca esasen tıpkı olumsuzlukları yaşamaya başlarlar. Bu kapsam artarak meydana dirimlik ve sürekli hasar verir. İltihaplı mafsal romatizması; akciğerleri, gözü, damarları, asap dokusunu, ak kan dokusunu tutabilir, önsezi zarında yangı toplanmasına hastalık olabilir, içki hücrelerinde ve sayılarında başkalık yapabilir. Bu çor eksantrik dokuları dahi tutmuşsa o dokulara hususi tedavi uygulanır” şeklinde konuştu.

Share: