Sonuç zaman haberi | Şehir Hastanesinde “Meme Başı Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” etkinliği

Eskişehir Kent Hastanesinde “Meme Başı Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” kapsamında aktiflik düzenlendi.

Hastanenin konferans salonundaki etkinliğe SELIM Öğür Eskişehir Mebus Emine Vuzuh Günay, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Uzm. Dr. Istem Didem Ayyıldız, Vali Yardımcısı Salih Altun, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Tasavvur Bilgili, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Pervin Yol Yordam, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şennur Azade ve farklı ilgililer katıldı.

Mebus Günay, programda yaptığı konuşmada, kanserle savaşım edenleri adeta birer kahraman olarak gördüğünü söyledi.

Güçle kadının, dallı güllü aile ve toplumu oluşturduğunu anlatan Günay, “İki yıldır ‘mıhlı eş, dosdoğru aile, mıhlı toplum’ diyorum. Taramalar sonucu er canlandırma heybetli. Devletimiz gelişigüzel aşamada sizin yanınızda. Sunduğu imkanlar, verdiği destek, herhangi bir anlamda maddesel ve manevi yanınızda. Çok daha dimdik günlerde alay malay olacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Dr. Ayyıldız ise er tanıyla kanser teşhisi konulan ve tedavi sonucu sağlığına kavuşanların kendilerine ciddi verdiğini belirterek, meslektaşları, hastalar ve parasız yakınlarıyla büyük ayrımsız karı olduklarını vurguladı.

Kanserle mücadelenin ferdî olmadığına belen eden Ayyıldız, “Kanserle mücadele edenlerin beraberinde olmaya hız edeceğiz. Erken merhale meme kanserinin yüzde 100 iyileşme şansı vardır. Yunus Emre Cesamet ve Eskişehir Kent hastanelerinde kanserin önlenmesi, sonuç etap tedavisi ve destekten bakımına kadar devletimiz ücretsiz şekilde herhangi bir makule hizmeti namına getiriyor. Sadece başvurmanız yeter. Yanınızdayız, asla bekâr değilsiniz.” diye konuştu.

İl Sağlık Müdürü Bilgili birlikte şehir merkezi ve ilçelerde amansız hastalık tarama çalışmaları konusundaki icraat karşı bilgi verdi.

Hastanenin Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Yaşar Bildirici, bicik kanserinin kadınlarda sunu kalın tanıdık kanser türü olduğunu belirterek, bicik kanserinin er teşhisinin önemine değindi.

Tarama sonucu er tanıyla meme başı kanseri olduğunu öğrenip, otama olan gâh kadınlar birlikte katılımcılara seslenme etti.

Share: