Dr. Ersin Özaslan: “Ülkemizde tanıdık akciğer kanseri acun ortalamasının 2 zalimce diyebiliriz”

Dr. Ersin Özaslan: “Ülkemizde tanıdık akciğer kanseri acun ortalamasının 2 cellat diyebiliriz”

“Akciğer kanserinin 2 düşmanı sigara ve gelgel kirliliğidir”

KAYSERİ Acıbadem Kayseri Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ersin Özaslan, akciğer kanseri ile ilişik olarak verdiği bilgilerde; “Tedaviden artma hastalığı elbet önleriz onu konuşmalıyız. Zira amansız hastalık vücuda girdikten sonraları temizlemek, hastalığı önlemekten haddinden fazla elan zordur” dedi.

Akciğer Farkındalık Ayı olan Son Teşrin ayında hastalıkla ait bilgiler veren Doç. Dr. Ersin Özaslan, “Akciğer kanserinde alelhusus 2015 yılından sonraları kullanılmamış tedaviler çıkmakla gelişigüzel otama seçenekleri anbean artmaktadır. Eskimemiş sâdır hedefe yönelik ilaçlar dediğimiz akıllık ilaçlar ve immünoterapiler dediğimiz bağışıklığı güçlendirerek etkisini gösteren tedaviler çıktıkça bu hastalıkta 5 almanak sağ kalım oranında yüzde 5’lerden yüzdelik 30’ların üzerine çıkmıştır. Farkındalık ayında biz tedaviden feyiz hastalığı bittabi önleriz onu konuşmalıyız. Zira kanser vücuda girdikten sonra bunu bağışlamak, bu hastalığı önlemekten haddinden fazla elan zordur. Akciğer kanserinde geçmiş etken sigaradır. Akciğer kanserinin sebebi yüzde 90 sigaradır. Bununla ait 1900’lü yılların başında sigaranın çıktı faydaları üstünde durularak, sigara içimi olağandan artırıldı amma 1950’li yıllarda bununla ait düzentileme ortaya imdi. Amerika’da 200 bin parasız üzerinde yapılan çalışmalarda; akciğer kanserinin sigara içenlerde içmeyenlere göre 9 ikmal henüz aşkın olduğu görüldü. Başkaca değişik kanserlerinde sigara ile ilişkisi olduğu bulunarak, sigaranın önce kanserojen olduğu tayin edildi” şeklinde konuştu.

“Akciğer kanseri genişlik ölümcül amansız hastalık”

Akciğer kanserinin dünyadaki yeryüzü kalın tanıdık ve yer ölümcül kanser türü olduğunu anlatım fail Ersin Özaslan, “Sıklığı 2020 yılından sonradan düşük bir farkla meme kanseri bir numara sırada vadi alırken, akciğer kanseri ikinci sıraya düştü. Ancak ülkemizde nitelik hakeza değil, ülkemizde bibi degaje uzaklık adına yeryüzü sık görülen amansız hastalık türüdür. Ülkemizde tanıdık akciğer kanseri acun ortalamasının 2 katı diyebiliriz. Yılda 40 binin üzerinde olay gözüküyor. Bunların 34 bini ayvaz iken 7 bin civarı birlikte karı rahatsız. Türkiye’da akciğer kanserinin daha aşkın olmasının sebebi hepimizin birlikte bildiği kadar sigaranın henüz çok kullanılıyor olmasıdır. Avrupa Birliği ülkelerinde sigara istimal oranı erkeklerde yüzdelik 22 iken ülkemizde bu çap yüzdelik 40’ın üzerindedir. Kadınlarda bu nitelik başa temel yüzde 15 oranında. Ancak erkeklerde akciğer kanserinin elan fazla olmasının sebebi sigaranın daha sık kullanılmasıdır. Akciğer kanserinin ikinci sunu büyük sebebi çekicilik kirliliğidir. Ülkemiz albeni kirliliği konusunda dahi dünyada 46, Avrupa’üstelik 7’inci sırada vadi alıyor” ifadelerini kullandı.

“Yeryüzü büyük 2 antagonist sigara ve hava kirliliği”

Akciğer kanserin 2 parça düşmanı olduğunu belirten Özaslan, bunlardan birinin sigara, diğerinin de gelgel kirliliği olduğunu dile getirerek, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Sigara ve albeni kirliliği konusunu ferdî anlamda çözmemiz benzer değil. Bunu devletin bire bir politikası namına, çözmemiz gerekiyor. Bu konuda de elan sağlam adımlar atılması gerekiyor. Herhangi Bir hangi kadar sigara konusunda son 15 yılda kırıcı adımlar atık olsa üstelik elan kilolu adımlar atılması gerekiyor. 20 sene günde sunu bir iki 1 paket sigara içen vatandaşların 50 yaşından sonra temas yıl yılda bir olmak amacıyla bağan doz tomografi çekilmesi gerekiyor. Akciğer kanserinin genişlik yoğun belirtisi öksürüktür. İkincisi soluk darlığı peşi sıra öksürükle birlikte ağızdan içki gelmesidir. Bağır ağrısı, branş ağrısı, curcunalı kısıklığı üzere şikayetler oluşabiliyor. Bu şikayetler ortaya çıktığında sunma aceleci şekilde bire bir uzman doktora başvurmamız gerekmektedir.”

Share: