Antalya’da 19 Ilkgüz Gaziler Haset törenle kutlandı

Antalya ve ilçelerinde 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla merasim düzenlendi.

Kent merkezinde Cumhuriyet Meydanı’nda Antalya protokolünün katılımıyla yapılan merasim, ürkmek duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende Antalya Valisi Ersin Kalem Erbabı, Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Böcek ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Antalya Bölüm Başkanı Zeynel Abidin Sezer, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende mütekellim Zeynel Abidin Sezer, Gaziler Günü’nün vatan sevgisinin sembolü ve “Egemenlik kaygısız şartsız milletindir” diyen vatan evlatlarının istiklal ve özgürlük simgesi olduğunu ifade etti.

Sezer, temas ve beraberliğin önemine dikkati çekerek, Türk milletinin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün prensip ve prensipleriyle sonsuza dek var olacağını vurguladı.

Meydandaki etkinliğin peşi sıra Ilbay Edip, beraberindeki heyetle Türkiye Muharip Gaziler Derneği Antalya Şubesi’ni musahabe ederek, gazilerle sohbet etti.

Serik

Serik Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene, Kaymakam Ahmet Bilgi Atmaca, Belediye Reisi Enver Aputkan, İlçe Cingöz Komutanı Uyanık Üsteğmen Ayhan Aktürk, İlçe Inanma Müdürü Suat Esin, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve sivil topluluk kuruluşları temsilcileri katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun arkası sıra utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Henüz bilahare günün valör ve önemine ait konuşmayı İlçe Uyanık Komutanı Uyanık Üsteğmen Ayhan Aktürk yaptı.

Aktürk konuşmasında, “Canlarını tereddüt etmeden ortaya koyarak zaman burada ayrımsız arada olmamızı medyun olduğumuz altın gazilerimiz gününüz hümayun olsun. Geçkin olduğu üzere bugünde tıpkı akide ve azimle muazzez vatanın bağlantı ve bütünlüğünü bozmaya kasteden eksiksiz düşmanlara karşı kanımızı akıtmaya ve canımızı feda etmeye hazırız. Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi başlamak büyüklüğünde iyice tıpkı anlam olamaz. Ne güzel ki şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.”

Istişare sonrasında öğrenciler günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okudu.

Finike ve Seki

Finike’de düzenlenen törene gazilerin birlikte Finike Kaymakamı Musa Kazım Polat, Finike Belediye Başbuğ Vekili Sıdıka Gökyar Komünist, Güllabi Komutanı Misyon Kemal Karayaka, askeri erkan, gaziler, siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri kat amirleri ve muhtarlar katıldı.

Grup’ta Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programda, Kaymakam Uğur Öztürk, Garnizon Komutanı Binbaşı Hüseyin Sadık ve Şehremaneti Başkan Vekili Fırat Demirci, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla izlence sona erdi. Törenden sonraları şehit yakınları ve gazilere, Akçagerme Içtimai Tesisleri’nde gerçekleştirilen kahvaltı programına katıldı.

Ardından şehit yakınları ve gaziler amacıyla Set Belediyesi yoluyla 19 Ilkgüz Gaziler Haset nedeniyle Çanakkale, İzmir, Bursa, İstanbul ve Eskişehir illerini kapsayan seyahat düzenlendi.

Share: