Depremzedeler güne çadırda uyandı

Düzce’bile meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin arkası sıra vatandaşlar gözlerini çadırda açtı.

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana mevrut ve birçok ilden hissedilen 5.9 büyüklüğündeki depremin peşi sıra vatandaşlar gözlerini ilk kez çadırda açtı. Şeb geç saatlere kadar uyanık küsurat vatandaşlar, sabaha karşı girdikleri çadırdan günün aydınlanması ile çıktılar. Sarsıntı korkusu cihetiyle çadırda bile olsa çoğu vatandaş tün uyuyamadığını söyledi. Akşam yaşanan artçı yer sarsıntısı cihetiyle üstelik ayrımsız yurttaş panikleyerek duvara vurarak yarandı.

“6 kişilik bire bir aileyiz, hepimiz çadırda uyuduk”

Ailesi ile alay malay çadırda küsurat Verimli Armağancı, “Evimiz depremde haddinden fazla uymazlık gördüğü için geceyi çadırda geçirdik. Arkalama yapılacağını duyduk, onun amacıyla bekliyoruz. 6 yabanlık bire bir aileyiz, hepimiz çadırda uyuduk. 4, 12, 14 yaşlarında çocuklarım var. Hepimizin sağlıklıyız. Şeb on paralık uyuyamadık. Battaniyemiz vardı ancak soğuktu. Çadırda kesilmek yumruk” dedi.

“Hareket 17 saniyeydi ama bize elan detaylı geldi”

Baskı aynı gece geçirdiklerini söyleyen Fatma Kayalar, “Tün çok zordu ve haddinden fazla soğuktu. Battaniye olduğu halde çok üşüdük. Zaten zelzele korkusu bize yetti, haddinden fazla sarsıldık. Çocuklara bire bir özdek olur kokusuyla eve giremedik. İki gündür uyumadan sabahlıyoruz. Bildirme azından çadırda rağbet rahatlığıyla uzandık. Duvarlarımız çatladı, eşyalarımız hurdahaş oldu. Gidenlere üzülmüyorum amma o istinkâf etmek bize yetti. Yer Sarsıntısı 17 saniyeydi amma bize daha etraflı geldi. Çocuklarım odada incitici çığlığa kaldı, zar el onları evden çıkardım. Geçkin gece çocuklarımı kucağıma aldığım halde uyuyamadılar” diye konuştu.

“Panikledim başımı duvara vurdum”

Gözünü çadırda açan 6 yaşındaki Deniz Çelik, “Depremde çok korktum” dedi. Geceyi dışarda geçirdiğini belirten Mütehammil Arslan, “Dümdar hareket olunca panikledim ve hariç çıkmaya çalıştım. Elektrikte kesilince başımı duvara vurdum ve yaralandım” ifadelerini kullandı. – DÜZCE

Share: