Süleyman Aristokrat: Alçak Hasarlı Konutlarda 90 Bin Liraya Kadar Eşya Yardımı Yapacağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce’üstelik; “Tehlikeli hasarlı konutlarımız var. Dokunaklı hasarlı konutlarda eşyasını almadan çıkıyorsa, içerisine girilemeyecek durumdaysa 90 bin liraya kadar yük yardımı yapacağız. Tıpkısı zamanda, kısık hasarlı konutlarda 30 bin liraya büyüklüğünde bile icar ve barhana yardımı gerçekleştireceğiz. Şayet güç hasarlı konutlarda kiracılar varsa burada da 15 bin liraya büyüklüğünde barhana yardımı gerçekleştireceğiz. Şayet kırıcı hasarlı konutta ise ve konteynere geçiyorsa, mürur maliyeti yerine de onlara de 15 bin teklik yardımda bulunulacak” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ve Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Garaz Kurum; 5.9 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Düzce’üstelik, izah yaptı. Soylu, şöyle konuştu:

“600’E YAKIN ISITICI DAĞITILDI. 23 BİN 265 KİŞİLİK EL SICAK AŞINDIRMAK VERİLDİ”

“Düzce’dahi 233 dümdar zelzele meydana geldi. 37’si Düzce vilayetimizde atılmak amacıyla 93 vatandaşımız yaralandı. 1’i çetin bakımda olmak için 6 vatandaşımızın tedavilerine bitmeme edilmektedir. Hem Gölyaka şekil hem Düzce hem da ayrıksı ilçelerimizde yani depremin deli dolu olduğu diğer ilçelerimizde hasar olan yerlerde mukteza temasları yaptık.  Afete müdahale amacıyla kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarından hep 3 bin 748 personel, 812 açar bu depremde görev aldılar. Vatandaşlarımızın arızi barınma ihtiyacı oldu. 12 Teşrinisani 1999 depremi burada iri bir sarsıntı oluşturdu. Bibi onun etkilerini, karşılaştığımız vatandaşlarda gözlemliyoruz. Kamu misafirhaneleri, yurtlar, kurduğumuz otağ alanlarında vatandaşlarımızın barınmasına imkan icat etmek için adımlarımızı attık. 19 bölgede keçe alanları oluşturduk. Bine yakın otağ kuruldu. Bibi dahi kurulmaya bitmeme ediyor. Bilgisizlik merkezleri, tutkun spor salonları açıldı. Vatandaşlarımız burada mihman edildi. Hem AFAD hem Kızılay hem Belediyemiz kestirmece 20 bine mümasil battaniye dağıttılar. 3 bine mümasil akak, bürgü desteği sağlandı. Şu ana kadar 600’e mümasil ısıtıcı dağıtıldı. Çünkü çekicilik de gece serinlemeye başladı. Şu ana büyüklüğünde 23 bin 265 şahsiyet posta sıcak kemirmek verildi.

“BÜTÜN 27 MİLYON LİRALIK İLK ETAPTA BİR BEDEL BURAYA ULAŞMIŞ OLDU”

Herhangi Bir afetin kendine ait tıpkı karakteri vardır. Bu sarsıntı 5.9 büyüklüğünde aynı zelzele doğru ama ivmesi yüksek. Iri sarsıntıya sebep oldu ve yük zararları söz konusu oldu. Sülale, işyeri ve araçlardaki zararların tespiti için 220 kişiden oluşan 110 kadro çalışmalarına başladı. 3 bin 450 zarar belirleme talebinin 818’i; 120 işyeri, 693 ev tespiti yapıldı. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı 1 milyon, Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 10 milyon, AFAD Başkanlığı üstelik şu anne kadar 16 milyon liralık yanit gönderdi. Toplanmiş 27 milyon liralık önce etapta aynı ivaz buraya kazanmış oldu.

“AĞIR HASARLI KONUTLARDA 90 BİN LİRAYA KADAR EŞYA YARDIMI YAPACAĞIZ”

Bati hasarlı konutlarımız var. Tehlikeli hasarlı konutlarda eşyasını almadan çıkıyorsa, içerisine girilemeyecek durumdaysa 90 bin liraya kadar kayıt yardımı yapacağız.  Aynı zamanda, sakil hasarlı konutlarda 30 bin liraya kadar üstelik kira ve taşınma yardımı gerçekleştireceğiz. Eğer ağır hasarlı konutlarda kiracılar varsa burada bile 15 bin liraya büyüklüğünde muhaceret yardımı gerçekleştireceğiz. Şayet güç hasarlı konutta ise ve konteynıra geçiyorsa, geçme maliyeti kendisine bile onlara dahi 15 bin teklik yardımda bulunulacak. Hele eşya hasarları fazla. 5 bin liraya kadar kayıt zararlarının tanzimini sağlayacağız.”

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Kurum ise şöyle konuştu:

“Vatandaşımızın hangi ihtiyacı varsa durumunda belirleme edip halletmek üzere çalışmalarımız sürdürüyoruz. Hasar gören tam mahallerimizde dokunaklı hasarlı binalarımızda gittik tespitlerimizi yaptık. Bire Bir taraftan eğreti barınma ve besin ihtiyaçları giderilirken aynı taraftan birlikte hasar tespit çalışmalarını başlattık. Sahada 600’ü aşkın hasar belirleme çalışması yürüteç arkadaşımız var. Riskli gördüğümüz binalarda muktezi temas makule tayin yapılıyor. Bize mevrut taleplerin büyük tıpkı kısmını hallettik.

“DÜZCE GENELİNDE YIKILACAK VE AĞIR HASARLI 71 BİNA VE 134 BAĞIMSIZ KISIM TESPİT EDİLDİ”

Toplamda 4 bin 316 binada hasar tespit çalışmalarımız yapıldı. Gölyaka’üstelik 2 merkezde 4 olmak amacıyla 6 binamızı evgin yıkılacak kendisine belirledik. Cumayeri’nde 7 bina, 9 müstakil departman, Kilimli’birlikte 5 çatı 9 bağımsız milletvekili devir, Gölyaka’bile 23 yapı 42 bağımsız kürsü, Gümüşova’birlikte 9 çatı 16 hür devir, merkezde 21 yapı 31 özgür kisim başlamak için Düzce genelinde yıkılacak ve ağırbaşlı hasarlı 71 bina ve 134 hür bölüm belirleme edildi.”

Share: