Prof. Dr. Yusuf Alem: “İzmit ile Düzce arasında çokça yakın zamanda şişman benzeri sarsıntı özlemek akilane değil”

Karadeniz Beceri Üniversitesi (KTÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü Sismoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Bayrak, Düzce’da önceki devir yaşanan 5.9’luk depremde 1999 Düzce depreminde 5-6 kilometrelik kırılmayan kısmın kırıldığını ve erke boşalımı yaşandığını belirterek “Mütezayit enerji ise dümdar şoklarla boşalacak. Yani bu artçı şoklar büyüklüğü ve sayısı anbean azalarak biraz kamer içerisinde fay dengeye oturacaktır. çıktı bu bölgede Şimal Anadolu fayının İzmit ile Düzce beyninde çok mail zamanda şişman ayrımsız zelzele araştırmak makul değil” dedi.

Düzce’dahi önceki dönüş sabaha alın yaşanan 5.9’luk deprem Ankara ve İstanbul ilkin tevessül etmek için aynı çok ilde hissedilirken, konuyla ilişik uzmanlardan meşruhat da peş peşe geldi. Depremin hızla peşi sıra mail zamanda bire bir bölgede büyük ayrımsız deprem yaşanacağını kanıt eden uzmanlara kıymet yaşanan depremle enerji boşalımı olduğu ve haddinden fazla andıran zamanda sarsıntı beklemenin doğru olmadığı belirtildi.

“Beklenen benzeri Marmara depremi olacaktır ama ne ant olacağını tahmin etmek, antlaşma atfetmek akilane değil”

Konuyla ait değerlendirmelerde mevcut KTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Sismoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sancak, “Gölyaka civarındaki fayın 1999 Düzce depreminde 5-6 kilometrelik kırılmayan kısmı kırıldı. Yani oradaki erke ağız ağıza boşalmış oldu daha çok bu bölgede Kuzey Rum fayının İzmit ile Düzce beyninde haddinden fazla yakın zamanda balaban benzeri hareket özlemek doğru değil. Kırılmayan bölük, İzmit’in batısında Marmara Denizi zarfında kırılmayan hizip var. Nedeniyle orada bir erke birikimi stres birikimi var. Zımnında çıktı bölgedeki depremi Marmara’nın içinde yoklamak elan doğru. Muhtemel aynı Marmara depremi olacaktır ama ne ant olacağını tahmin etmek, devir isnat etmek akıllıcasına değil. Dimdik biraz çevirmek imkansız. Bu depremin Türkiye’deki diğer fayları tetikleme ihtimali yoktur, bu özgür bir fay. Dolayısıyla bura kırılmıştır, buradaki enerji boşalımı meydana gelmiştir. Kalan enerji ise artçı şoklarla boşalacak. Yani bu artçı şoklar büyüklüğü ve sayısı zamanla azalarak biraz ay içerisinde kırık dengeye oturacaktır. Karadeniz’i veya apayrı fayları tetikleme imkanı yoktur. Karadeniz’birlikte oluşan depremler Karadeniz’in ortamında ve karada banal iri faylar var. Buralar kimi vakit amiyane depremler 4’den henüz yoz depremler meydana gelmektedir. Nedeniyle bunlar yıkıcı değil öfke potansiyeli dahi yoktur” diyerek konuştu.

“Marmara’üstelik meydana gelebilecek depremin şiddeti tahminime bakarak 7’den daha iri tıpkı deprem olacak”

Türkiye’nin sarsıntı kuşağı üstünde olduğunu, Küçük Asya’de çokça sayıda basit ve nazik kırık hatları olduğuna özen çeken Öncü, “Türkiye,Kahraman-Himalaya kuşağı dediğimiz enerjik bire bir sarsıntı kuşağı üzerindedir. Ülkede büyüklü küçüklü çokça sayıda faylar var. Dolayısıyla aktif bir deprem bölgesinde yaşıyoruz, depremler rastgele ahit ülkemizde olacaktır. Bu depremleri adisyon ika namına bu depremlerden ders çıkartıp elan ongun ayrımsız yapılaşma şehirleri henüz bol yerlere kurmalıyız. Kentsel tahavvül ferah bir şekilde strateji edilip yapılmalı. Alelhusus İstanbul amacıyla çokça büyük bire bir yadımlama ve uymazlık olmaması üzere dönüşümün zinde ve aceleci bire bir şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yani İstanbul’üstelik kategorik ayrımsız zelzele olacaktır. Fakat 10 sene sonra mı evet? 20 sene bilahare mı tamam? Bunu özlemek adına şehrimizi, İstanbul’u ülkemizdeki ayrıksı şehirleri depreme mücehhez arkaç getirmemiz gerekir. Nedeniyle 1999 İzmit veya Düzce depremlerine mail daha iri benzeri zelzele meydana gelebilecektir. Yani 7 ile 8 arasında tıpkısı zelzele beklemek bu bölgede mantıklıdır” ifadelerini kullandı.

“Karadeniz’üstelik Batum’dan Romanya açıklarına büyüklüğünde denizde kıyıya koşut tıpkı fay hattı var”

Maşrık Karadeniz Bölgesi’ndeki sarsıntı tehlikesi ve bölgedeki fayların izlenmesi ile ilgilendiren kendisine ise Prof. Dr. Yusuf Sancak, “Biz Kandilli ile alay malay Şarki Karadeniz’birlikte 4 pasaj deprem istasyonu kurduk. Bunlardan biri Trabzon’üstelik, tıpkısı tanesi Bayburt’ta, bir tanesi Rize’birlikte birisi bile Giresun’da. Bu bölgeyi izlemeye devam ediyoruz. Eskimemiş tıpkısı proje yazdık onun sonucunu bekliyoruz. Yer Sarsıntısı istasyonlarının sayısını artırıp bölgeyi elan teferruatlı çalışıp fayları tarassut etmek istiyoruz. Dolayısıyla projemizin kabul edilmesini ve desteklenmesini bekliyoruz. çıktı Karadeniz için elan bereketli şeyler söyleyebileceğiz. 1968 yılında Bartın Depremini meydana getiren tıpkı fay. Nedeniyle buradaki deprem 6.8 büyüklüğü bu depreme büyüklüğünde Bartın tıpkı Trabzon üzere gayrı Karadeniz illeri üzere dördüncü ve beşinci merhale benzeri ildi. Ancak bu depremden bilahare bir numara merhale deprem bölgesine alındı. Antrparantez bu yapı esbak yıllarda Batum açıklarında dahi 6 civarında tıpkısı sarsıntı meydana getirmişti. Nedeniyle inkıraz-dalma zonu evire çevire strateji edilmesi gerekiyor. Buradaki debi hızı çokça bağan yani almanak 1-2 milim kadar. Dolayısıyla burada nazik depremler mekanizma periyodu belki üstelik bin sene, ilkokul beniz yıl civarında olabilecektir. Gücük bir sürede burada zelzele olacak evet birlikte olmayacak emretmek print. Nedeniyle bunları gözlemleyip sonuca bulaşmak henüz metin sonuçları verecektir” şeklinde konuştu. – TRABZON

Share: