Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şişman İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Hamle Konfirmasyon Töreni’nde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ağustos 1999 depremini hatırlatarak, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda bittabi rahmetlik reşit Ecevit vardı değil mi? Tamam o sarsıntı afetinde acep kudret ne yaptı? Ağız Ağıza bittiler, tükendiler. Ancak biz iktidara geldik, bilcümle bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Balaban İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Etap Doğrulama Töreni’nde yaptığı konuşmada, İstanbul’u seçme köşesiyle ayrı sevdiğini söyledi.

Geçen hafta Üsküdar’daki Ayazma Camisi’ni ibadete, Medeniyet Üniversitesi Kütüphanesi’ni ise hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, temmuzda İbn Haldun Üniversitesi’nin tekmil törenine katıldıklarını dile getirdi.

Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine şahitlik ettiklerine vurgu yapan Erdoğan, “Tekrar geçtiğimiz ay Eyüpsultan Belediyemizin toplu açılış törenini yaptık. İstanbul’de yenilenen Kazı Bilimi Müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin mümasil tarihindeki sunu büyük yezitlik olan 15 Orak Ayı darbe girişiminin sene dönümü vesilesiyle martir ve gazilerimizi Saraçhane’de sırtlan. İstanbul’un fethinin 569. yıl dönümünün coşkusunu de millet bahçesi olarak düzenlemeye başladığımız Atatürk Hava Meydanı alanında bilcümle beraber yaşamıştık.” ifadelerini kullandı.

“Tığ bayram verdik mi yaparız”

Eğitimden hars-sanata, arsıulusal etkinliklerden milli bayramlara büyüklüğünde ülkeye ve şehre derece katan her anda İstanbul’la gelişigüzel olduklarını vurgulayan Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

İki dönem evvel, 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümü olduğuna dikkati çeken Erdoğan, depremin üzerinden 23 sene geçtiğini fakat acısının yüreklerde halen önceki günkü kabilinden taze olduğunu anlatım etti.

“Rabb’imden bizleri herhangi bir türlü afetten ve felaketten koruma görevlisi eylemesini diliyorum.” diyen Erdoğan, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda tabiatıyla rahmetli olmuş Ecevit vardı değil mi? Peki o sarsıntı afetinde acaba nüfuz hangi yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Ancak biz iktidara geldik, bilcümle bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini hatırlayın, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Bilcümle bu depremlerde, Taşmak depremini hatırlayın, Sakarya’yı hatırlayın, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde takkadak, Malatya’bile, Elazığ’üstelik hep bu şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırdık. Zira tığ alay verdik mi yaparız ve yaptık.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: