Reisicumhur Erdoğan, Ekrem İmamoğlu’nun tatillerini eleştirip İstanbullulara seslendi: Ibret vermeye hazır mısınız?

Reisicumhur Erdoğan, İstanbul’bile 60 Bin Konutluk Şişman İstanbul Dönüşümü projesi kapsamında Esenler’de ofis sahibi olan vatandaşlara yönelik açacak doğrulama töreninde açıklamalarda bulundu.

“3 YILDA DEPREME KARŞI NE YAPTILAR”

Konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik eleştirilerde bulunan Erdoğan, “Önümüzdeki yıl tıpkısı asrı devirecek cumhuriyet altını tarihimizde budun için çalışanlarla milleti havai görenler arasındaki sunma makro farkı ayırt edebileceğimiz yerlerden biri da depreme tedbir çalışmalarıdır. Doğusundan batısına büyüklüğünde ülkemiz deprem kuşağında düz almasına rağmen uzun müddet bu gerçeğe arka dönülmüştür. Kardeşlerim Tanrı aşkına söyleyin bu İstanbul’üstelik büyükşehir belediyesi kimde? CHP’da… Evet CHP şu görevi aldı alalı az daha 3 yıl oldu. Onların depreme yönelik, göz inşasına müteveccih yaptığı bire bir madde gördünüz mü?” dedi.

“İSTANBULLU GEREKEN DERSİ VERECEK”

“İstanbullu seçimlerde onlara müstelzim dersi verecek” diyen Erdoğan, “Bu İstanbul’bile ben de büyükşehir belediye başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını eden bu kardeşiniz oldu. Aşk ile koşan yorulmaz. Bu hareket aşk işidir. Çorlu olacaksın hastalıklı. Yok Bodrummuş bulunmayan şurasıymış. Yeğin afeti oluyor nerede bu beyefendi? Cuşuhuruş var, nerede gene bire bir nerede. İstanbullu müstelzim dersi Tanrı’ın izniyle verecek mi? Vermeye amade mıyız? Ego size inanıyorum. Size güveniyoruz aşk ile yürüyeceğiz ama ara vermek namevcut” ifadelerini kullandı.

“DEPREMİN ÜZERİNDEN YILLAR GEÇMESİNE RAĞMEN ACISI YÜREĞİMİZDE”

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları ise şu şekilde: “İstanbul’un Fethi’nin 569. yıldönümünün coşkusunu birlikte Ulus Bahçesi yerine düzenlemeye başladığımız Atatürk Hava Meydanı alanında bütün beraber yaşamıştık. Terbiye, firez, nutuk, uluslararası etkinliklerden milli bayramlarımıza büyüklüğünde ülkemize ve şehrimize ayar katan, her takkadak İstanbul’dahi alay malay olduk, birlikte oluyoruz.

Az evvel sordum; şu anda resmi cirim nedir? Dediler ki; 60-70 bin. Esenler’üstelik şu anda 60 bin 70 bin kişinin katılımıyla bu önemli töreni yapıyoruz. Bu koca törenle vesilesiyle İstanbul’umuzun seçme ilçelerinden Esenler’bile sizlerle beraberiz. 2 zaman evvel 18 bin insanımızı toprağa verdiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminin 23. yıldönümüydü. Depremin üzerinden 23 yıl geçti amma acısı yüreklerimizde bibi önceki günkü kabilinden tazedir. Rabbimden bizleri her kalem kıyamet, felaketten saye eylemesini diliyorum.

“BİZ SARAKA VERDİK Mİ YAPARIZ”

O felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda rahmetlik reşit Ecevit vardı, değil mi? Olur o yer sarsıntısı afetinde acaba nüfuz hangi yaptı? Tamamen bittiler. Tükendiler. Ancak tığ iktidara geldik, bütün bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Sakarya’yı, Gölcük’ü, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde anında Malatya’de, Elazığ’da hep şehirlerimizi baştan ayağa kaldırdık. Çünkü biz kortej verdik mi yaparız ve yaptık.

“81 İLİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE KENTSEL TAHAVVÜL PROJESİ BAŞLATTIK”

Afetleri çelmek beşeri yerine bizim elimizde değil. Ama afetlerin tahripkâr etkilerine karşı hazırlık almak bizim elimizdedir. Bizim sorumluluğumuzdadır. Hükümete sağlık gelmez Türkiye’nin 81 ilini kapsayacak şekilde iri aynı kentsel tahavvül çalışması başlattık. Amacımız ülkemizin hiçbir yerinde afetlere cebin narin, gayrisıhhi, kullanılmayan, bed çatı bırakmamaktı. Şehirlerimizi adeta yeni baştan nesir ederken hiçbir vatandaşımızı bile kıygın etmedik. Bina denetim sistemini geliştirerek, çatı inşasında eski keder alışkanlıkların önünü ağız ağıza kestik.

“3 MİLYON KONUTLUK TAHAVVÜL TAMAMLANDI”

3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık hamdolsun bugüne büyüklüğünde. 12 milyon vatandaşımız çıktı sakıncasız binaları, sosyal teçhizat, yeşil alanlarıyla varlık içre hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuştular. Sosyal hane inşası alanında dünyaya benzer olacak modeli uygulamaya geçirdik. TOKİ aracılığıyla düz yazı ettiğimiz 1 milyon 170 bin basamak sayesinde 5 milyon vatandaşımızın tehlikesiz evlerde huzurla oturmasını sağladık.

Kül bu çalışmalarla ülkemizdeki yapıların yüzde 60’nı yani 50 milyon vatandaşımızı afetlere alın himaye altına aldık. İnşallah hedefimiz yıpranmamış başlatacağımız hamlelerle önümüzdeki 5 sene zarfında 85 milyonun tamamını bu emin şemsiye altına almaktır.

“DEPREM KONUTLARINI AYAĞA KALDIRAN YİNE BİZ OLDUK”

Yer Sarsintisi, başat baskını, heyelanların bu ülkenin gerçeği olduğunu unutmadan insan aklı ve teknolojinin imkanlarını ele alarak Rabbimize tasdik olacağız. Temel aykırılık Antalya’de coşkunluk oldu. Muğla’de cuşiş oldu. Büyükşehir belediyesi onlarda. Ne yaptınız? Oralarda temas özdek yaptılar mı? Gine biz yaptık biz. İzmir depremini hatırlayın. İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP’üstelik. Hangi yaptılar? Hiçbir özdek. Bütün o sarsıntı konutlarını ayağa kaldıran yeniden biz olduk.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CHP’BILE DİYE SEYREDEMEZDİK”

Büyükşehir belediyesi CHP’dahi diyerek seyredemezdik. O Hâlde elleri kolları sıvadık ve heybet adına buralara yardım elimizi uzattık. Bu işlemler lafla olanaksız. Yalanla imkânsız. Çarpıtmayla olamaz. Eğer hakeza yaparsanız bir öfke dirimsel hepsini bile siler süpürür. Bunun üzere milletimize hangi söz vermişsek harfiyen adına getiriyoruz. Yapılamayacak hiçbir sözün yükünün altına girmiyoruz.

Ne aldanan olacağız, ne aldatan, ilkemiz bu. Elbette seçme konuda bu ilkeyi hayata uygulanan kılacağız. Ama depreme ve başka afetlere tedarik konusunda bu ilkeye tavizsiz bir şekilde bağlıyız. Sizlerden bu zümre hassas meselelerde aklın ve bilimin ışığında yapılan işlemler dışında esip gürleyenlere itibar etmemenizi istiyorum.

“İSTANBUL’U SUNU GÖZDE ŞEHİR YAPANA BÜYÜKLÜĞÜNDE DURMAYACAĞIZ”

Bay Eksiksizlik’in akşam ezanı söylediği ayrıksı, sabahleyin söylediği bambaşka. Bir Zamanlar yaşadığımız acıları ve önümüzdeki gizil tehditlerin büyüklüğünü ayn önüne alarak İstanbul’u kentsel transformasyon projelerimizin merkezi kendisine car ettik. 300 bin konutu dönüştürerek siktirici pres aynı işi gerçekleştirdik. Tarihi başarıya imza attık. Sahada 140 bin ev ve işyerinin dönüşümü devam ediyor. Fikirtepe üzere eskiden beri süregelen mesail cihetiyle adeta kangrene dönüşmüş tıpkısı yerde bile 15 bin konutun dönüşümünü sağlıyoruz.

Güngören, Zeytinburnu, Tozkoparan’dahi icraat sürüyor. Kirazlıtepe’bile 5 bin konutluk tahavvül gerçekleşiyor. Kartal, Şerifali, Kağıthane, Beykoz, Silivri, Çatalca, Fatih, Pendik’te, 9 ilçenin tamamında on binlerce iştirakçi ve mühendisimiz arı kabil çalışıyor. Fatih’in emaneti İstanbul’u esasen dünyanın yeryüzü flaş şehri arkaç getirene kadar durmayacağız.

“60 BİN KONUTLUK PROJEYİ BURADA YÜKSELTİYORUZ”

14 Haziran’ı şimdiden unutmayalım, 2023’ü hiç unutmayalım. Anne basamak husus konu dolaşmaya var mıyız, avrat kolları, gençler başlık konu dolaşmaya var mıyız? Bu şişman tahavvül projelerinden bildirme çok nasiplenen ilçelerimizin başında Esenler geliyor. Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Esenler Belediyesi 60 bin konutluk projesini burada yükseltiyoruz.

Esenler demincek daha bir ayrıksı iyicene oluyor. Unutmayın farklı ayrıksı pir. Proje alanının yüzdelik 68’i yeşil ve içtimai donatı alanı kendisine ayrılmıştır. Esenler’üstelik adam başı sakıt yeşil alan miktarı 15 bin metrekare artıyor.

“İSTANBUL’UN BILDIRME BÜYÜK MİLLET BAHÇELERİNDEN BİRİ DA İÇİNDE OLACAK”

Bu projenin içre yok namevcut desek yeridir. Projede çocuklarımızın yeryüzü faziletli standartlarda eğitim bilimi almalarını sağlayacak 1924 derslikli 63 ekol var. 35 bin ehil kapasiteli 22 cami var. Yatak kapasitesi 500’ü bulan afiyet tesisleri var. 166 bin metrekarelik toplumsal ve kültürel tesisler var. Projede adam merkezli anlayışın ürünü olan 40 kilometre uzunluğundaki velespit ve bulaşıcı yolları var. Akıllı site altyapısı sayesinde insanlara yük getiren değil denge düz içtimai ihtiyaçlara muvasala sağlayan rahat ve emin kent özellikleri var.

35 bin kişinin istihdam edileceği 128 bin metrekareyi fazla büyüklüğünde teknoloji geliştirme bölgesi var. Projede ikinci etabı tamamlandığında İstanbul arz balaban kavim bahçelerinden biri var. Esenler kentsel transformasyon projesi filhakika İstanbul’a ve sizlere yerinde aynı eserdir. Esenler’deki 60 bin konutluk projeyle, mensur edilecek yerleşimin ülkemizin stabil çok ilinin merkezinden çokça henüz balaban şehircilik atılımını anlatım ettiğini ikna etmek isterim.

“CHP GÖREVİ ALDIĞINDAN BERİ KAYDADEĞER ADIM YOK”

Burada mensur edilecek konutların yaklaşık yarısı Esenler’deki riskli yapıların dönüşümünde sair yarısı bile çevre ilçelerdeki dönüşümde kullanılacak. Içtimai altyapıyı kullanarak kalan kısımları şehre içki aldıracak alanlar haline getireceğiz. Zaman kısaca 2 bin 100 konutumuzun anahtarlarını hak sahiplerine veriyoruz. Yıl sonuna büyüklüğünde bu sayıyı 4 bin 840’a çıkartıyoruz.

Önümüzdeki sene benzeri asrı devirecek Cumhuriyet tarihimizde budun üzere çalışanlarla milleti kepaze görenler arasındaki farkı yeryüzü ongun karşılaştırma edeceğimiz hususlardan biri dahi depreme hazırlık çalışmalarıdır. Uzunca bir müddet bu gerçeğe yalın dönülmüş, kayda ayar hamle atılmamıştır. Şu İstanbul’da büyükşehir belediyesi kimde? CHP’de. Evet CHP acep şu görevi aldığı alalı az daha 3 sene oldu. Acep depreme, bölük inşasına müteveccih değme şey gördünüz mü, duydunuz mu? Bu İstanbul’bile ben da büyükşehir belediye başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını fail bu kardeşiniz oldu. Aşkınan koşan yorulmaz. Bu gelişim amor işi ziyan etmek. Çorlu olacaksın dertli. Bulunmayan Bodrum’muş, şurasıymış, burasıymış. Başat afeti oluyor nerede beyefendi? Yangın var tekrar bire bir yerde. Mütebeddil tıpkısı şey yok. İstanbullu gereken dersi Allah’ın izniyle 2023’da Haziran’üstelik verecek mi? Vermeye amade mıyız? Ben size inanıyorum. Size güveniyorum. Gereğini yapacağız.

“MARMARA DEPREMİNDEN SONRALARI YAŞANANLAR BIBI GÖZLER UĞRUNDA”

Hareket öncesi vatandaşın canı, malı hiçe sayıldığı kadar depremin arkası sıra istirdat ve göçük kaldırma çalışmaları bile gereken bir anda gerçekleştirilememiştir. Marmara depreminin peşi sıra yaşananlar hala kamu çıplaklığıyla gözlerimizin önümüzdedir. Farklı alanlarda lacerem ülkemize 20 yılda asırlık nişane ve hizmetler kazandırdıysak, depreme tedarik hususunda eş tıpkı basiret bu uygulamayı gerçekleştirdi. Projeden gereç kalitesine, altyapıdan ivedili buut müdahale planlarına kadar gelişigüzel şeyi yeniden kurduk.

Van’dan İzmir’e kadar son dönemde yaşanan hareket, dominant baskını, cuşiş, afetlerde kurumsal kapasiteyi kullanarak gelişmemiş sürede istediğimiz neticeye ulaştık. 76 üniversitemiz vardı. Şimdi 208 üniversitemiz var. Üniversitemizin olmadığı diyar yok. Tığ ilkokula gittiğimizde sınıflarımız 75-100 kişilikti. Amma şimdi 36. 81 vilayetimizin tamamında bu üniversiteler var. Demin profesörler, doçentler öğrencilerimizin olduğu yere gidiyor. Mösyö Kemal bunlar gereksiz lafla olmuyor.

Sağlıkta şehir hastanelerimizi kurduk mu, kuruyor muyuz? İşte İstanbul’dahi dev Çam Sakura Site Hastanemiz var. Öbür tarafta Atatürk Hava Meydanı’nda biliyorsunuz Erek Dilmener var. Öteki tarafta, alın tarafta özellikle da gene oradaki kardeşlerimizin 1006 odalı Dr. Pakize Bayan adıyla bir hastanemiz var. Cemi bunlarla bu arada Ankara’üstelik benzeri şekilde kent hastanelerimizle bu yola bitmeme ediyoruz. Eğitimdeki duruşumuz kararlı tıpkısı şekilde bitmeme ediyor.

“ULAŞIMDA 28 BİN KİLOMETREYİ AŞKIN YOLLARIMIZ VAR”

Ulaşımda 28 bin kilometreyi aşkın yollarımız var. Otobanlar, otoyollar, tüneller ve bunların birlikte Çetin Hükümdar Sağlıklı Köprüsü’nü, Osmangazi Köprüsü’nü düşünün. Marmaray’ımızı biliyorsunuz. Avrasya Tüneli’ni biliyorsunuz. Acep mösyö Kemal oralardan geçti mi? Geçemez değil mi? Ego istiyorum ki o üstelik geçsin, o dahi nasiplensin, gâh şeyleri dahi öğrensin. Ancak peki kim oraları de tahrip kararı alabilirler. Onlar yapmaya değil yıkmaya geleceklerini söylüyorlar. Osmangazi Köprüsü tıpkı şekilde.

Hep bunlarla bu arada durmadık devam ediyoruz. Daha bitmeme edeceğiz. Bu ülkeye yapacak haddinden fazla şeyimiz var. Hele özellikle Çanakkale Boğazı’nın üstünde kısaca 2,5 bilyon Avro’ya dünyalık reşit 18 Mart Çanakkale Köprüsü ayrımsız eksantrik anıt. Bütün bunları onların hayalleri üstelik ulaşamaz bizim icraatlarımızı.

Bu süreç hakeza devam edecek. Kentsel transformasyon çalışmalarımızın büyüklüğü yapılan işin çapını ortaya koymaya yeterlidir. 3 milyon konutun dönüşümünden, 1 milyon 200 bine andıran ev mensur etmekten bahsediyoruz. Bu Türkiye amacıyla başlı başına ayrımsız devrimdir. İnşallah önümüzdeki ayın ortasına akla yatkın göz ve icar fiyatlarındaki kontak yükselişin önüne geçecek, depreme tedarik çalışmalarına ulama sağlayacak bakir hamleyi milletimizle paylaşacağız. Şimdilik müjdeyi vereceğimiz güne bırakıyorum.

İnşallah tarım itimat kooperatifinde koyun, kuzu fiyatı pahal manada düşürüldü. Şimdi büyükbaş hayvanlara bile geçiyoruz. Sair ürünlerde yüzde 30-35 kabilinden indirimler açmak suretiyle çakaralmaz fiyatla ürünlerimizi ulaştıracağız. Derdimiz vatandaşımıza haleldar fiyatla ürün çevirmek. Abdülhamid Konak araştırma gemimiz şu anda etüt yapıyor. Unutmayın Abdülhamid Konak yalnız değil. Abdülhamid Konak’a saldıranlar serbest. Onların cesedi var cesedi. Ama Abdülhamid Eğlek tıpkısı güneş, abide. O anıt oluşuyla yaşıyor. Tanrı razı olsun. Rabbim uçurum, yardımcımız olsun.

Rabbim vatandaşlarımıza kemaliafiyet, arzu huzuru, sağlık ve sağ esen bu evlerde oturmayı nasip etsin. Sizleri imtina etmek ve sevgiyle selamlıyorum, yük sağlıcakla.”Share: