Ağrı Dağı’na tırmanan yerli ve yabancı dağcıların sayısı artıyor

Türkiye ve dünyada dağcılık sporunun makro yapıldığı dağlar ortada düz alan Balkı Dağı, yılın gelişigüzel mevsimi dünyanın ciharıyek yanından mevrut sporcuları ağırlıyor.

Denizden yüksekliği 5 bin 137 metreyle yurdun arz faziletkâr noktası olan Ağrı Dağı, yılın her dönemi zirvesinde erimeyen karlı görüntüsü ve doğal güzellikleriyle Avrupa ülkeleri ve İran başta girmek için çokça sayıda yerli ve ecnebi dağcının ilgisini çekiyor.

Doğubayazıt ilçesine gelen dağcılar, yöneltme köyünde rehberler eşliğinde başladıkları doruk tırmanışını 3 günde tamamlıyor.

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar, AA muhabirine, Dert Dağı’nın tırmanış açısından dünyanın arz büyük dağları ortada saha aldığını söyledi.

“Maalesef yıldırı dolayısıyla ince tıpkı müddet sınırlanmış kaldı”

Balkı Dağı’nın çabucak alpinizm anlamında cazibe noktası olmadığını ve Nuh’un Gemisi ile şerif kült ve kitaplarda birlikte bahsedildiği için rabıta gördüğünü rapor fail Başar, şöyle konuştu:

“Ağrı Dağı dünyadaki tüm dağcıların banko geçmek istediği ayrımsız dağdır. Maatteessüf terör nedeniyle ayrıntılı bire bir müddet merbut kaldı. Son iki yılda asayiş güçlerinin yaptığı operasyonlarla üzücü, turizme açılmış durumda ve dünyanın dört bir yanından gelen binlerce sportmen Balkı Dağı’na çıkıyor. Balkı Dağı erişim açısından çokça yalın kat. Dert, Iğdır ve Van havaalanları çok andıran. Sakıncasız benzeri şekilde gezi edilerek bölgeye gelinebiliyor. Tırmanış açısından faziletli yükseklik zorluklarının haricinde çokça çok zorluğu olan bir üzücü değil. Dağın başka zat özelliklerinden muhit dünyadaki bütün dağcılar kesinlikle buraya gelmek istiyor. Ağrı Dağı ile ilgili yapılacak çok hisse senedi var.”

Başar, Dert Dağı’nı yılda 30 bin dağcının ziyaret edebileceğini belirterek, bölgeye mevrut sportmen sayısının bile gelişigüzel sabık devir arttığını dile getirdi.

“Dağımıza çokça herif çıkartacağız ama dağımızı koruyacağız”

Tırmanışları sürdürülebilir dağcılık kapsamında düşünmeleri ve dağı korumaları gerektiğini aktaran Başar, “İran’da alpinizm haddinden fazla koskocaman bir spor branşı ve bundan hava İran’dan haddinden fazla aşkın alpinist, tırmanış için Balkı Dağı’na geliyor. Bizim ilgi etmemiz müstelzim bahis, kuralların dağda konulması gerekiyor. Antre ücretlerinin taharri altında olması gerekiyor. Dağın temizliği çok mehabetli. Hele yararsız yönetimi haddinden fazla önemli. Bu spor yapılırken dağlarımızın korunması ve sürdürülebilir alpinizm konseptinde yapılmasına federasyon namına haddinden fazla önem veriyoruz. Bu konuda çalışmalar var. Dağımıza çokça insan çıkartacağız amma dağımızı koruyacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Salgın sonrası tırmanış ve tabiat sporlarına ilginin arttığına bel fail Başar, çok sayıda yerel ve yabacı sporcuların Balkı, Süphan, Kaçkar ve Erciyes dağlarına tırmanış için geldiğini anlattı.

Balkı Dağı’nda kontrolsüz bazı çıkışlar dolayısıyla çöp yönünde sıkıntıların yaşandığını vurgulayan Başar, Valiliğin çalışmalarıyla bu sorunun birlikte çözüleceğini kaydetti.

Başar, veriş haset başlayacak “30 Ağustos Galibiyet Haftası Arsıulusal Balkı Dağı Tırmanışı”na 8 ülkeden 30 sporcunun ve Türkiye’den birlikte 70 sporcu oluşmak amacıyla bütün 100 sporcunun katılacağını söyleyerek, “30 Ağustos Galebe Bayramı’nı zirvede Türk bayrağı açarak kutlayacaklar. Esasen benzeri şekilde federasyonumuz Kütahya’üstelik Spor Tırmanış Yengi Kupası’nı gerçekleştiriyor.” ifadelerini kullandı.Share: