Cumhur Reisi Erdoğan, Şişman İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Adım Doğrulama Töreni’nde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ağustos 1999 depremini hatırlatarak, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda elbette merhum olmuş Ecevit vardı değil mi? Peki o hareket afetinde acaba kudret ne yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Ancak tığ iktidara geldik, bilcümle bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Hamle Doğrulama Töreni’nde yaptığı konuşmada, İstanbul’u temas köşesiyle ayrı sevdiğini söyledi.

Geçen hafta Üsküdar’daki Ayazma Camisi’ni ibadete, Medeniyet Üniversitesi Kütüphanesi’ni ise hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, temmuzda İbn Haldun Üniversitesi’nin bitirme törenine katıldıklarını dile getirdi.

Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine tanıklık ettiklerine vurgu fail Erdoğan, “Tekrar geçtiğimiz kamer Eyüpsultan Belediyemizin şişko küşat törenini yaptık. İstanbul’da yenilenen Kazı Bilimi Müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin mail tarihindeki yer iri ihanet olan 15 Orak Ayı çarpış girişiminin sene dönümü vesilesiyle martir ve gazilerimizi Saraçhane’de andık. İstanbul’un fethinin 569. yıl dönümünün coşkusunu birlikte ulus bahçesi adına düzenlemeye başladığımız Atatürk Havalimanı alanında bilcümle bu arada yaşamıştık.” ifadelerini kullandı.

“Tığ bayram verdik mi yaparız”

Eğitimden kültür-sanata, uluslararası etkinliklerden milli bayramlara kadar ülkeye ve şehre derece katan herhangi bir anda İstanbul’la birlikte olduklarını vurgulayan Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

İki ahit geçmiş, 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminin sene dönümü olduğuna dikkati çeken Erdoğan, depremin üzerinden 23 sene geçtiğini ancak acısının yüreklerde halen evvel günkü kabilinden zinde olduğunu rapor etti.

“Rabb’imden bizleri her çeşit afetten ve felaketten himaye eylemesini diliyorum.” diyen Erdoğan, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda tabiatıyla rahmetli olmuş Ecevit vardı değil mi? Evet o sarsıntı afetinde acep erk ne yaptı? Ağız Ağıza bittiler, tükendiler. Fakat biz iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini hatırlayın, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Bilcümle bu depremlerde, Bataklık depremini hatırlayın, Sakarya’yı hatırlayın, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde anında, Malatya’birlikte, Elazığ’de bilcümle bu şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırdık. Zira tığ söz verdik mi yaparız ve yaptık.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: