CHP’Lİ AKIN: KENDİLERİ DENK OLMAYANLAR VATANDAŞA HİÇBİR ÖZDEK VEREMEZ

ZONGULDAK’ta 22’nci Arsıulusal Kömür Kongresi ve Sergisi’ne katılan CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akın, ? Sata sata satmayı bir öz saygı zannedip, artma vesaire onları anlatıp anlatıp kendileri emsal olmayanlar vatandaşa tek şey veremez ” dedi.

TMMOB Beyaz Zehir Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi’nin aile sahipliğinde 22’nci Uluslararası Kömür Kongresi ve Sergisi (ICCET 2022) düzenlendi. Çeşitli atölye ve panellerle 30 Eylül’e kadar sürecek kongrede beyaz zehir makinesi ve araba parçaları üreten bir nice firma lansman masası kurdu. Kongrenin açılış konuşmalarında bayram düz CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akış, emeğin başkenti Zonguldak’ta olmaktan hava duyduklarını belirterek, ‘Bu kongre uzun yıllardır millî yerine başlayıp uluslararası boyuta taşınıp böylece da sorunlara, yaralara çare olacak noktaya getirilmiş ve bu konuda haddinden fazla mücahede vermiştir. Türk madenciliğinin, Türkiye’nin geleceğinin planlanması, madenlerin azami noktada değerlendirilmesi, Türk ekonomisine, çağdaşlığına, uygulayım bilimi ve bilimine katkı sağlaması açısından çokça yüce. Bu birikimi önce eş diyerek teknoloji ve inovasyonun günümüzde ulaştığı düzeyle birlikte değerlendirerek madencilik faaliyetlerinde muvaffakiyetsiz kaza, yeryüzü beş altı çevreye zarara ulaşabilmek tür. Makul planlanıp yönetildiğinde sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda dahi nazik bir işlevsel görev görecek” dedi.

‘MİLLET İTTİFAKI TAŞ KÖMÜRÜNÜ KALKINDIRACAK’

Dünyanın yeryüzü print mesleklerinden birinin madencilik olduğunu tamlayan Akın, ‘Madencilikte yer riskli ve yer pahal koşullarda olduğunun farkındayız. Tek başına baktığımız zaman Zonguldak havzası gayrı madencilik faaliyetlerinin toplamından daha fazla aksiyon gücü ve yatırımı kapsıyor. Madenciliğin gelişmesinde katkı sunan fakat zaman üvey çocuk muamelesi gören taş kömürünün şehri maalesef SELIM Tümen iktidarında bu noktaya geldi. Haddinden Fazla andıran izlem ediyoruz. Net olarak söyleyeyim; ulus masasında, Ulus İttifakımızda ayrıksı arkadaşlarla emek içindeyiz. Zonguldak’ta taş kömürünü kalkındırmak, hak ettiği noktaya nüfuz etmek ve geleceğimize dayanmak için mücadeleye kararlıyız” diye niteleyerek konuştu.

‘HİÇ KİMSE UMUTSUZLUĞA KAPILMASIN’

‘Her şeyi satan, satmayı bile tıpkısı gelişim yapmış kabilinden anlatan SELIM Parti iktidarına aynı koşa sözümüz var” diyen Akın, şöyle bitmeme etti:

“Sata sata satmayı aynı onur zannedip, ongunluk ve benzerleri onları anlatıp anlatıp kendileri denk olmayanlar vatandaşa tek öz veremez. Bir taraftan yakıcı vurup harman savuracaksınız, aynı taraftan filolar halinde ışıklar açıp değme türlü israfın sonuna büyüklüğünde gideceksiniz, bire bir taraftan bile vatandaşa tavsiye vereceksiniz. Ülkeyi yönetenlerin hem millete hem birlikte söyledikleri insanlara yaşıt olup kendilerinden başlamaları gerekir. İkide benzeri vatandaşa ‘Biz şurası yapıyoruz, bunu yapıyoruz’ gitmek namına kemerleri kendileri sıkması lazım ancak bu şekilde ilerleyebiliriz. On Paralık kimsenin umutsuzluğa kapılmamasını irade ediyoruz. Türkiye’nin savrulmasına dahi asla cevaz vermeyeceğiz. Önce insan, sonra kasaba ve sonraları eroin ilkesiyle enerji ve madencilik, Ulus İttifakı’nın iktidarında çağ atlayacak. Ranta, kavisli erke politikalarına müsaade vermeyeceğiz. Bize bakarak bildirme önemlisi iktidarımızda mühim madenler amme aracılığıyla işletilecek. Iktisadi ve çevresel bire bir kömür madenciliği sektörü üzere sektörde zindelik gösteren kuruluşlarla pozitif aksiyon birliklerinde bulunacağız. Kamunun elini güçlendirip söz konusu tarafların aracısız katılımını sağlayıp hareketli benzeri yönetimi ortaya koyacağız. İktidarımızda, DÜRÜST Tümen döneminde mesleki odaların elinden alınan mesleki fal yetkilerini yeniden odalara iade edeceğiz. Sivil sosyete örgütleri demokrasimizin elzem tıpkısı unsurudur. Korkmaya lüzumlu namevcut. Eksiksiz aksine faydalanıp yararlanıp konuşma oluşturmak geçişsiz. Gelişigüzel kalkmak, çokça seslilikten çekinmeden sefer yürümek lazım. İnşallah Türkiye’yi entelektüel günlere birlikte çıkaracağız.”

Share: