Türkiye 22. Arsıulusal Kömür Kongresi ve Sergisi Zonguldak’ta başladı

Zonguldak’ta muhtelif ülkelerden akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen Türkiye 22. Arsıulusal Kömür Kongresi ve Sergisi (ICCET 2022) başladı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Beyaz Zehir Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesince tıpkı otelde düzenlenen kongrede konuşan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, kentin kömürle var olduğunu anlattı.

Şehirde kömürün dokunmadığı hiçbir aile, yaşama ve kuruluşun olmadığını dile getiren Tutulmaz, “Bu yönüyle kömür çok altın. Bizim ilimizde bu ayar az buçuk henüz fazla.” dedi.

Zonguldak açıklarında bulunan 540 milyar metreküp gaz rezervinin karaya taşınması için icraat sürerken, 2030’lu yıllardan itibaren yaptırım uygulanmak maksut kömürün Rusya- Ukrayna Savaşı’yla yeniden öneminin ortaya çıktığını tamlayan Tutulmaz, şöyle devam etti:

“Garp, iklim sözleşmesini mazeret ederek bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin ayrımsız şekilde önünü kesme amacıyla 2030 yılından itibaren kömüre müteveccih korkulu yaptırımlar uygulayacaktı. Soylu Erki bunlar bittabi. Fakat gelinen noktada baştan gördük ki, yeryüzü çok kömüre yönelen yeniden kendileri oldu. O devir bize sakıt, ülkelere sakıt tıpkı etki var. Kömür ve madenlerimizi onun bunun dediğine bakmadan, aheste şekilde ülkemizin kalkınmasına sunmamız gerekiyor. Bu alanın uzmanlarısınız. Ülkemizin kalkınmasına daha çok katkı sağlayabilecek şekilde politikaların oluşturulmasına vasıta olacaksınız. Bu ülkemizin kalkınması açısından çok eke.”

Kongrenin Yürütme Yerleşmiş Başkanı Prof. Dr. Sait Kızgut de Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesinin aylardır sürdüğünü, bu gelişmelerin ülkelerin günahsız kaynaklarına dayalı erke temininde son adım kebir olduğunu tabir etti.

Konuşmaların peşi sıra Türkiye ve türlü ülkelerden katılan akademisyenler, kömüre müteveccih ayrımlı alanlardaki çalışmaları değerlendirdi.

İki bölüm sürecek kongrede madenci fotoğraflarının düzlük aldığı işporta de açıldı.

Kongreye, CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Zonguldak Milletvekilleri Bahir Yavuzyılmaz ve Ünal Demirtaş, siyasi parti temsilcileri, bölüm başkanları ve sivil toplum kuruluşları katıldı.

Share: