Burdur’da 139 projeye cari fiyatlarla 103 milyon lira bindi sağlandı

Burdur’de konuşan Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bugüne büyüklüğünde Burdur’bile 139 projeye cari fiyatlarla 103 milyon lira, 7 SOGEP projesine kestirmece 11 milyon lira destek sağladık” dedi.

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Burdur’dahi İl Özel İdaresi’ndeki Içtimai Gelişmeyi Tutma Programı (SOGEP) Projeleri İmza ve Coğrafi İşaret Tescil Belgeleri Teyit Töreni’ne katıldı. Vekil Varank ve beraberindekiler sanayici ve işadamları ile toplantı yaptı.

Burdur’un ülke ekonomisine değerler kattığını belirten Varank, “2021 yılındaki 291 milyon dolarlık ihracatı ile 2020 yılına göre yüzdelik 36’lık ayrımsız artım kaydetti. Burdur’un sürekli gelişiyor olması bittabi bizi kıvançlı ediyor. Bu manada tığ dahi şehrimize gelişigüzel antlaşma korumak için elimizden gelen gayreti göstermeye devam ediyoruz. Burdur’daki 3 OSB’da 4 bine andıran vatandaşımız şu anda istihdam ediliyor. Serencam dönemde Burdur ikinci OSB ile şehrimize koca firmalar yatırım yapmaya başladılar. Serencam 2 yıldaki taleplerle şu anda Burdur’daki OSB’lerimizde hiç yersiz parsel kalmadı. Bu noktada Burdur 2’nci OSB ve Bucak 2’nci Birleştirme Uran Bölgesinin genişlemesi ile ilgilendiren taleplerin farkındayız bunları de yer kısa sürede hesabına anlatmak üzere yereldeki paydaşlarımız ile çalışmaya devam ediyoruz. Bakınız tescilli coğrafi meni sayısı 2022 yılında takkadak 50’li rakamlardaydı, şu anda bu aynı bin 186’ya ulaştı. Burdur’bile bu artışa yardım sağlayıcı illerimizden tıpkı tanesidir. Akıbet iki yılda Burdur’umuzun Karamanlı cevizi, Karamanlı kişnişi, Dirmil sipsisi, Karamanlı rezenesi, Nahiye salebi ve Tefenni rezenesi başlamak için 6 adet coğrafi işareti tescil edildi” dedi. – BURDUR

Share: