Bisikletiyle seyahate sâdır güre KYK yurtlarında konaklıyor

Van’üstelik evlerinde mihman ettikleri Fransız çiftten etkilenerek bisikletiyle seyahate sâdır tıp fakültesi mezunu Muhammed Sıddık Dicle, Karadeniz kıran hattı boyunca tarihi ve seyyahlık yerleri gezip Itimat Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında ücretsiz konaklama imkanından yararlanıyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesinden bu yıl mezun olan 24 yaşındaki Dicle, yaz tatilini bildirme bol şekilde kıymetlendirmek için 12 Temmuz’üstelik Van’dan yola daha çok. Önce Kars’a, oradan da Gürcistan’a sabık ve çadırda nazil Dicle, yeniden Türkiye’ye döndüğünde kalacak düz arayışına girdi.

Yolculuk sırasında rahatsızlanan ve vabeste tıpkı alanda kalma ihtiyacı duyan Dicle, yolda karşılaştığı ayrımsız bisikletlinin verdiği vukuf üstüne gezdiği şehirlerdeki KYK yurtlarında konaklamaya başladı.

Yurtlardaki duş, faaliyet, akak imkanından yararlanan Dicle, yolculuk etmek isteyen ancak barınma problemi kıpırdak arkadaşlarına KYK yurtlarında kalarak bir nice kenti gezmeyi öneriyor.

“Gençler için çok büyük tıpkı imkan”

Muhammed Sıddık Dicle, AA muhabirine, derrace sürmeyi sevdiğini söyledi.

Bisikletle dünya turuna sâdır Fransız bire bir çifti 3 Mayıs’ta Van’daki evlerinde konuk ettikten bilahare kendisinde birlikte bisikletle gezi etme fikri oluştuğunu dile getiren Dicle, Kars ve Gürcistan’a gittikten bilahare Karadeniz deniz boyu hattı süresince gezerek Zonguldak’a kadar geldiğini anlattı.

Dicle, yolculuk süresince birçok öz yaşadığını anlatarak, “İnsanların güler yüzünü ve yardımseverliğini gördüm. zaman zaman coğrafyadan coğrafyaya insanların yaşamı çokça değişiyor. Her geçtiğim yerde insanların hayat stili, birey bakışı az buçuk henüz değişiyor. İlk başta seyyar kendisine karşılıyorlar. Sonrasında, ‘Ta Van’dan gelmiş’ şeklinde tepkiler dahi oluyor, şaşırıyorlar.” diyerek konuştu.

Van’dan çadırda kalacak şekilde yola çıktığını nâkil Dicle, şöyle devam etti:

“Keçe dahi fena hâlde oluyor amma tıpkısı ara hastalandım. Hele o ahit bağlı aynı alanda kalma ihtiyacı duydum. Yolda karşılaştığım başka tıpkısı bisikletli hempa tamamen KYK yurtlarında kalacak şekilde yola çıkmış. Ben dahi ondan aldığım fikirle KYK yurtlarında kalmaya başladım. Yurtlarda duş, cümbüş, yatak kabilinden imkanlar bizim amacıyla bol oldu. Ücretsiz olması bile elan aşkın yeri gezmemizi sağlıyor. Barınmaya gider ayırmıyoruz, onun namına yiyeceğe ve gezeceğimiz yerlerdeki masraflarımıza ayırıyoruz.”

Dicle, şu asıl kadar 2300 kilometre öğün yaptığını ve ayrımsız ahir durağının İstanbul olduğunu dile getirerek, “Bu, çoluk çocuk amacıyla haddinden fazla büyük tıpkı imkan. Sonuçta barınma masrafı kendi kendine adına ortadan kalkıyor. Ayrıca müze kartı yardımıyla ücretsiz müzelere antre yapılıyor. Bunlar dahi ayrı gider sonuçta. Bunlar ortadan kalkınca hemen kat ve kayıt parası kalıyor. Ara Sıra yurtlarda aşçı kısmı bile belirgin. Burada uygun fiyata kemirmek yiyebiliyorlar.” ifadelerini kullandı.Share: