İşitme özürlü vatandaşlar için bel dili öğreniyorlar

İşitme engelli vatandaşlar için işaret dili öğreniyorlar

BİNGÖL – Bingöl’ün Solhan ilçesinde açılan belen dili kursuna gelen ve çoğunluğu amme kurumdaki çalışanlardan oluşan kursiyerler, terbiye alarak sem mânialı bireylerle bildirişim bina etmek istiyor.

Bingöl’ün Solhan ilçesinde meni dili kursu açıldı. İlçe El Eğitim Bilimi Merkezi bünyesinde açılan kursun çoğunluğu kurumlarda çalışanlarından oluşurken, kursiyerler işaret dilini öğrenerek işitme mânialı bireyleri anlayıp arkalamak istiyor.

İşaret Dili Eğitmeni Remziye Ercan, “İşaret dili serüvenim 2015 yılında evimizi taşımamızla karşı komşumuzun çocuğuyla beraber başladı. Zira kendisi hem sema hem da bedenî sakat tıpkı bireydi. Tığ onunla çatlak geçirmeye başladığımız dönemde ego onunla anlaşamadığım için daima kız kardeşini gönderirdi yanında. Elan bilahare ben de düşündüm neden ego onunla elan mebzul ayrımsız bildirişim kurabilmek için bu dili öğrenmiyorum kim diye niteleyerek. Aynı arayışa girdim. Elan sonra eğitimlerimi tamamladım. Eğitimlerimi tamamladıktan sonraları Umum Yetişek bünyesinde bu eğitimi kabul etmek talip arkadaşlara apotr olmaya başladım. Zira onlar sesini duyuramıyor bizim onların sesi olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Kursu müzakere eden Solhan El Eğitimi Merkezi Müdürü Hayri Zaman, “Bu kursumuzun amacı toplumdaki sema mânialı vatandaşlarımızın sıkıntılarına ilaç gelmek. Solhan’bile bu kursu veren çevrimli öğreticimiz var. Bundan biz feyizlenmek istedik. Özellikle amme kuruluşlarında etkin memurların bu kursu almasını istiyoruz, önemsiyoruz, destekliyoruz. Çünkü toplumdaki işitme mânialı erat, bir nice yerde sıkıntılarını dile getirememekte, dertlerini anlatamamakta. Bundan çevre biz umum toplumu, hele amme çalışanlarının bu kursu almasını önemsiyoruz. Kursumuzu biz 120 saat kendisine planladık haftada 30 saat olarak veriyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal Bakım Merkezi personellerinden Rümeysa Ibret ise “Yaptığımız hareket gereği sonsuz özürlü bireylerle bağlantı halinde oluyoruz. Yaptığımız evre incelemelerinde özellikle sem sakat bireylerle bildirişim kurmakta zorlandığımızı ve ayrımsız gayr aracılığıyla bildirişim kurduğumuzu fark ettik. Bu aradaki aracıyı kaldırıp direkt adına temasa geçebilme hesabına dahi bel dili eğitimini almaya değişmeyen verdik ve kursa katıldık” dedi.Share: