Bilirkişi Dr. Gülme Özportakal: “Diyabetin şanlı ayrımsız risk faktörü da obezite”

Ehlihibre Dr. Kahkaha Özportakal: “Diyabetin makro benzeri risk faktörü de obezite”

Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nde Diyabet Günü farkındalığı

İSTANBUL 14 Kasım Dünya Diyabet Günü çerçevesinde, Koşuyolu Yüksek İhtisas Yetişek ve Araştırma Hastanesinde kurulan alanda şeker hastalığı taraması gerçekleştirildi. Ayrıca hastanede memur İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kahkaha Özportakal, 14 Kasım Acun Şeker Hastalığı Günü münasebetiyle, diyabette ilgi edilmesi gereken noktaları ve alınabilecek önlemleri anlattı.

Koşuyolu Erdemli İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık çalışanları 14 Kasım Dünya Şeker Hastalığı Haset çerçevesinde şifahane içerisine kurulan alanda diyabet taraması gerçekleştirdi. Riziko haiz hastalar polikliniklere yönlendirildi. Içki şekeri ölçümü yaptıran vatandaşlara, diyabet hastalığına ilgili bilgiler aktarılırken bilgilendirici broşürler dahi dağıtıldı. Konuya ilişkin konuşan Ehlihibre Dr. Hande Özportakal, “Etraflı süre kan şekeri erdemli seyreden hastalarımız ileriki dönemlerde karşımıza duygu hastalığı, böbrek hastalığı ya birlikte nörolojik rahatsızlıklarla geliyor” dedi.

“Diyabetin önemli ayrımsız riziko faktörü da obezite”

Diyabette erken teşhisin önemini vurgulayan Eksper Dr. Gülme Özportakal, “Diyabet yani diyabet hem Türkiye’üstelik hem dünyada arz kalın görülen süreğen hastalıkların başında gelmekte ve düzensiz tagaddi şekilleri, sabit yaşamın artışıyla birlikte diyabetli hasta sayısı rastgele güzeşte gün hızla artmakta. Bizler iç hastalıkları uzmanları olarak diyabeti oldukça önemsiyoruz zira diyabet zaman şekeri yüksekliğinin ötesinde tam doku ve organlarda sakil hasarlara etken olan tıpkı çor. Detaylı müddet kan şekeri efdal seyreden hastalarımız ileriki dönemlerde karşımıza önsezi hastalığı, böbrek hastalığı evet de nörolojik rahatsızlıklarla geliyor. Bu komplikasyonlardan tevakki etmek üzere er tanı diyabette haddinden fazla önemlidir. Tığ bile 14 Teşrinisani Dünya Diyabet haset nedeniyle Koşuyolu Efdal İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak şeker hastalığı farkındalığı inşa etmek amacıyla tıpkı stant hazırladık ve standımıza başvuran hastalarımıza diyabetle ait bilgiler verdik. Broşürlerimizden birlikte dağıttık. Diyabet taraması ayırmak amacıyla hastalarımızın pus ucu kan şekerlerini ölçtük. Biraz hastamız bu ölçümler sırasında şeker hastalığı tanısı alarak polikliniklere yönlendirildi. Bunun yanında diyabetin çokça büyük tıpkı riziko faktörü dahi obezitedir. Standımıza başvuran hastalarımızın gestalt kilogram ölçümlerini yaparak obezite durumlarını değerlendirdik. Obez olan hastalarımızı diyetisyenlerimize yönlendirdik. Son namına diyabetli hastalarımızda erken tanının önemini yine vurgulamak isterim. Bu yüzden da hiçbir şikayetleri olmasa da obezitesi olanların, yüksek potansiyel farkı, faziletkâr kolesterolü olan hastaların, ailesinde diyabetik hastalar olanların ve 4 kilogramın üstünde bebek doğurmuş kadınların tek şikayeti olmasa da 1 ila 3 yılda ayrımsız şeker hastalığı taraması üzere doktor kontrolünden geçmesini öneriyoruz” dedi.

Share: