Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlandı

Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

Cumhuriyet meydanında başlayan kutlamalarda Ilçe ve Belediye Başkanlığı yoluyla Atatürk anıtına çelenkler bırakıldı. Çekinmek duruşunda bulunulması ve Şehremaneti Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okunmasının ardından günün deme ve önemini tamlayan konuşmayı Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan yaptı.

Erdoğan konuşmasında, “Tarihi doğal güzellikleri yurtsever ve faal insanları ile ülkemizin ayrık şehirlerinden olan Biga’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını kutlamanın gururunu bilcümle gelişigüzel yaşıyoruz. Gönüllerin şehri Biga’mız genişlik sakat çağlardan beri mütenevvi âdem topluluklarının ve medeniyetlerinin gelişip yaşadığı nazirsiz bire bir coğrafya oldu. Köklü tarihi ile yüzyıllardır Mutekit Türk yurdu olan şehrimiz sayımsız kavga ve mücadele atlatarak düşmana argıt vermeyip kardeşi kardeşe düşürmeye çalışan fitneleri bile biricik bir tane bozdu.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan’ın konuşmasının ardından Iri Taarruzun 100. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Afyon’dan İzmir’e 16 günde kısaca 450 kilometreyi sunu güre murahhas yerine naşir tamamlayan Hususi Biga Açı Koleji Bili Lisesi Öğrencisi Hüseyin Deniz Zeren yanında taşıdığı Türk bayrağını ve şehit toprağını Biga Kaymakamı Erdinç Dolu’ya arz etti.

Kurtuluş etkinlikleri kapsamında planlı yarışmalarda dereceye giren kulüplere yürek ve madalyaları sunma edildi. Karate ve Biga Belediyesi Ahali oyunları ekiplerinin gösterisiyle buradaki etkinlikler tamamlandı.

Törene, öğrenciler, sivil toplum kuruluşları, dernekler, patika odaları ve Biga Belediyesi ekipleri katıldı.Share: