Av yasağı sona erdi, balıkçılar törenle engelsiz denize uğurlandı

Av yasağı sona erdi, balıkçılar törenle belirgin denize uğurlandı

SİNOP – Denizlerde balaban balıkçı tekneleri amacıyla meri av yasağı sona erdi. Balıkçılar 1 Eylül gecesi itibarıyla sabırsızlıkla beklediği boş denizlere akıllıcasına akıntı etti.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’dahi başlayan haram dönemi 1 Eylül itibariyle sona erdi. Av yasağının kalkması balıkçılıkta şanlı limanlardan biri olan Sinop’ta düzenlenen törenle kutlandı, ekmeğini denizden çıkaran balıkçılar Karadeniz’e dualarla uğurlandı. Sinop iskelesine sıralanan balıkçı teknelerinde koşuntu uzun bekleyişin ardından galeyan ve mutlulukla denize açıldı.

Düzenlenen törene Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, CHP Umumi Başkan Yardımcısı Denizli Mebus Gülizar Biçer Kara, CHP Çorum Mebus Tufan Köse, CHP Sinop Mebus Sulh Karadeniz, AK Parti Sinop Milletvekili Manzume Maviş, Sinop İl Açıkgöz Komutanı Kd. Alb. Ferhat Kuran, Sinop Belediye Başkanı Hazar Ayhan, amme gurur ve bünye amirleri, sivil sosyete yapılış temsilcileri, protokol üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Balıkçı Salih Üçüncüoğlu, “Bu gece nasipse açılacağız, av yasağı kalkıyor. Temas yıl olduğu kabilinden bu sene dahi heyecanlıyız. Tanrı felek ederse mebzul benzeri sezon olmasını diliyoruz, güzel sezonlar diliyoruz” diye konuştu.

Özledikleri denize açılmanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren balıkçı Mehmet Altun, “İllaki gelişigüzel şeyin ayrımsız heyecanı var. Ayrıntılı aynı süre bekledik, inşallah adamakıllı ayrımsız zaman olmasını diliyoruz balıkçılar için. Baskı tıpkı konuşma ama düzenlemek zorundayız. Şu dakika için Sinop açıklarındayız, ama Zonguldak ile Artvin arasındayız. Artık duruma bakarak ayrı ayrı yerlere gideceğiz, Rusya tarafına makul gideceğiz bu yıl” ifadelerini kullandı.

Sinop Şehremini Sulh Ayhan, “Balıkçılık el zanaattır. Balıkçılık sevmeden, fedakârlık göstermeden yapılacak ayrımsız hisse senedi değildir. O anlamda cemi balıkçıları gösterdikleri özveriden dolayı kutluyorum. Umuyorum ki artık bugüne kadar yaşadıkları sıkınıtları daha çok yaşamazlar. Umuyorum ki balık ülkemizde pazarda hak ettiği yeri bulur, ek değeri faziletli aynı ürüne çevrilerek bizim üzere bir emtiaya dönüşür” şeklinde konuştu.

Vali Erol Karaömeroğlu, “Su ürünleri avcılığında sürdürülebilirliğin sağlanması için rastgele cins taharri ve denetimlerimiz bu av sezonu boyunca da okunabilen namına bitmeme edecektir. Konuya ilişkin valiliğimiz koordinasyonunda ilişik tam kurumlar üzerlerine sakıt görevi arz sıra ve etkili şekilde adına getirmektedir. Bu tedbirden daha yüce olan; balıkçılarımızın bilinçlendirilmeleri ve konuya yaklaşımlarıdır. Balıkçılarımızın bu hassasiyeti göstereceklerine candan inanıyorum. Balıkçılığı sürdürebilir aynı biçimde yürütmemiz gerekmektedir. 2022-2023 akarsu ürünleri avcılık sezonunun balıkçılarımız amacıyla bol ekonomik bir sezon geçirmesini, İlimiz, Ülkemiz ve milletimiz için tatlıca olmasını diliyor, hepinize bağlılık ve saygılarımı sunuyorum” dedi.Share: