Kalaba, Giresun ve Trabzon’da yeni sezonun balıkları tezgahlarda

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle Kalabalık, Giresun ve Trabzon’dahi avlanan balıklar tezgahlarda sergilenmeye başlandı.

Kargaşa’bile tekneleriyle gece denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, ayrımlı türlerde balıkla kıyıya döndü.

Altınordu ilçesindeki tezgahlarda istavrit, tavuk balığı, barbun, tirsi ve pelit satışa sunuldu.

İlçede 25 senedir balıkçılık özne Ferhat Dönek, AA muhabirine, sezonun umdukları üzere başlamadığını belirterek, “Bunun nedenlerinden biri havanın ısıdam olması. Deniz suyu sıcaklığı zımnında palamut beklenildiği kabilinden değil ama havaların serinlemesiyle bu arada bol miktarda pelit bekliyoruz. Daha sonradan hamsi ve çinekop peki.” dedi.

Denizden verimli miktarda istavrit çıktığını anlatım fail Caygın, “Tezgahlarda mezgit, barbun ve tirsi var. Ayrıca levrek, çupra, alabalık, somon firez balığı. Tavuk Balığı ve barbunun kilosu 100 lira. İstavrit 50, tirsi da 35 liraya satılıyor. Mübarek miktarda çıkarsa balık fiyatları düşebilir.” diye niteleyerek konuştu.

Balıkçı Cemil Türkmen de vatandaşın balıktan beklentisinin ilk günden temas tarafın dolup taşması olduğunu dile getirdi.

Tezgahlarda verimli olan balık çeşidinin, esbak gecenin mahsulü istavrit olduğunu tamlayan Türkmen, “Yurttaş pelit bekliyordu ama deniz suyunun sıcaklığından o nadiren oldu. Yeterince piyasaya çıkmadı. Onun amacıyla havaların soğumasını biraz henüz bekleyeceğiz.” dedi.

Giresun

Giresun’birlikte de balıkçılar av yasağının sona erdiği ilk tün istavrit avladı.

Gece teknelerle denize açılan balıkçılar, hele palamutta umduğunu bulamadı. Balıkçılar, sabah saatlerinde avladıkları istavritle kıyıya döndü.

Bulancak ilçesinde balıkçılık özne Tasavvur Önal, av yasağının kalkmasıyla gelişigüzel yöre balıkçısının yeniden denize açıldığını söyledi.

İlk gece palamut avcılığı yapılamadığını belirten Önal, teknelerin barınaklara az birlikte olsa ağlara takılan istavritle dönüldüğünü ifade etti.

Önal, ilerleyici süreçte avcılığın artmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

Giresun’dahi tezgahlarda istavritin kilogramı 35 liradan satışa sunuluyor.

Trabzon

Trabzon’dahi birlikte yeni av sezonunun ürünleri tezgahlarda yerini almaya başladı.

Av yasağının kalkmasıyla birlikte gece denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, yeni sezonun önce gününde Karadeniz açıklarında istavrit ve palamut avladı.

Kıyıya çıkarıldıktan sonra kasalara yerleştirilen ve Trabzon Balık Hali’hangi getirilen balıklar gelişmemiş sürede tükendi.

Ortahisar ilçesinin Moloz mevkisindeki balıkçıların tezgahlarını dolduran istavrit hem balıkçı esnafının hem dahi vatandaşların yüzünü güldürdü.

İstavritin kilogramı 50, palamudun tanesi ise 30 ile 50 liralık beyninde mütebeddil fiyatlardan satılıyor.

Balıkçı Mehmet Duygusal Örseloğlu, tezgahlara bir çoğu birkaç miktarda olsa birlikte 12-13 tür balık geldiğini, 4-5 dönüş sonradan çeşidin ve miktarın artacağına inandığını söyledi. Örseloğlu, şunları kaydetti:

“Palamudun bu sene eli nimetli olacağına inanıyorum. Şu an denizde yelpaze görünüyor ama ilerde ne olacağını Allah agâh. Göstergeler şu zaman balığın eli nimetli olduğunu gösteriyor. Tığ üstelik bekliyoruz. Balık mübarek evet, vatandaş verimli mübarek tüketir, tığ üstelik artağan artağan satarız. Belki İstanbul ve Sinop tarafında hamsi kabil ama bizim bu yanlar üzere daha er. Dokuzuncu kamer hamsinin zamanı değil. Hamsinin 11’inci ayı görmesi geçişsiz kim portföye girsin. Şu an palamudun sezonu. Tığ birlikte palamudu bekliyoruz, inşallah palamut bize gülecek.”

Süleyman Çakırdoğan de istavrit, barbun, çupra ve levrek sattıklarını, bu mevsim bol miktarda istavrit satacaklarını rapor etti.

Balık satın düzlük Sulh Esmeray ise Kars’tan Trabzon’a gezmeye geldiklerini belirterek, “Duyduk kim sezon açılmış, biz üstelik balık almaya geldik. İstavrit ve levrek aldım. Sunu çok hamsi tüketiyoruz amma hamsi yoktu.” dedi.

Bekir Özcan dahi hamsi için geldiğini fakat istavrit aldığını dile getirdi. Özcan, balık fiyatlarının fiyatlı görünmesine karşın günün şartlarına bakarak alışılagelen olduğunu söyledi.Share: