Atlama Beygiri üstünde büyük taarruzu yaşadılar

Huy ve avantür tutkunu 5 can, Iri Taarruz’un 100. yılı anısına ve Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş’u anmak üzere atlarıyla gelişigüzel 6 dolaşma süren yolculuğa daha çok. Yolculuk, Gazi Bekir Çavuş’un Ankara’daki mezarından alınan toprağın Nevşehir Ürgüp’teki torunlarına doğrulama edilmesiyle serencam buldu.

Hara Atlı Spor Kulübü üyelerinden oluşan 5 şahsiyet takım, atlı adına Ankara’dan Kapadokya’ya Büyük Taarruz’un 100. yılı anısına ve Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş’u anmak için 6 zaman süren benzeri yolculuğa imdi. Macera severler geceleri dinlenme kampı kurarak ve dinlenerek yollarına devam etti. 6 günce bayıltıcı yolculuğun ardından Ürgüp’e mevrut Hare Atlı Spor Kulübü üyelerini, Ürgüp Belediyesi önünde Şehremini Mehmet Aktürk ve Gazi Bekir Çavuşun torunu Ertan Akyağ karşıladı.

Grup lideri Cenk Baytok, Türk bayrağı ve oyuntu toprağını Akyağ’a tasdik etti

Baytok burada yaptığı açıklamada, ” Türkiye’nin her köşesinde isimleri tanınmayan birçok kahramanların olduğunu belirterek, “Bu ülkenin rastgele şehrinde, ilçesinde, beldesinde ve köyünde alp olduğunu biliyorum. Ama tığ çoğunu bilmiyoruz. Bu cins etkinliklerle onları adlandırmak istiyoruz. Bu insanlar Amerika veya eksantrik ülkede olsa eminim isimlerine filmler çekilir, romanlar yazılırdı. Ülkemizde bunlar mankafa kalmasın, ruhları ferih olsun diye niteleyerek böyle ayrımsız elektrik gerçekleştirdik. Çokça birlikte duygulandık. Onların o dönemde yaşayıp hissettiklerini ucundan birlikte hissedebildiysek hangi mutlu” şeklinde konuştu.

Gazinin torunu Ertan Akyağ ise “Çokça gelgel donör aynı format. Toprağı evinin bahçesine koymayı düşünüyoruz. Bayrağı da saklayacağız. Seçkin zaman dedemin uğrunda başvurmak üzere mücadele edeceğim” derken, Ertan Akyağ da, dedesinin anlattığı Mustafa Kemal Vakur ile olan aynı anısını dahi gazeteciler ile paylaşarak, “İngilizlerin uğraş esnasında demiryolu ile mühimmat götürdüklerini öğreniyor ve fahri çeri istiyor. Dedemler tıpkısı topluluk olarak gidiyor ve ellerindeki dinamitleri köprünün ayaklarına bağlayıp şimendifer gelirken havaya uçuruyorlar. Böylecene düşmanın cephane imkanı kesiliyor. Bu de bizim için çok bol oluyor sonradan de düşmanı denize döküyorlar” ifadelerini kullandı.

Ürgüp Belediye Reisi Mehmet Aktürk de, “Tam Türkiye’dahi vatan toprağı martir ve gazilerin kanıyla meşbu. Bizler şuan rahat ve huzurlu bire bir hayat sürebiliyorsak onların cephede verdikleri balaban mücadeleden kaynaklıdır. İlelebet bu talih ölümsüz kalacak. Bizler bile gözümüzü kırpmadan bir şekilde bu mücadeleyi vermeyi devam edeceğiz. Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş amcamız da cephede Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün arz yakınında mücadeleyi verdi. Hare Süvari Spor Kulübü mezarından toprağı ve bayrağımızı 6 bölüm süren yolculukla süvari birlikle Ürgüp’e kadar getirdiler. Kendilerine teşekkürname ediyorum” dedi. – NEVŞEHİR

Share: