Putrel çalmayı öğrenmeden rabıt yapmayı öğrendi

Gümüşhane’dahi izlediği bir televizyon programıyla ulama yapımına nikbet salan 63 yaşındaki Senet Patal, saz çalmayı öğrenmeden öz bağlamalarını üretmeye başladı.

Merkeze kapalı Aktutan köyünde ruhlu Magnezit, 2004 yılında Köy Hizmetlerinden zor oldu. Emekli olmasının arkası sıra boşluğa düşen Denizköpüğü bir televizyon kanalında ulama imal programını izledikten sonra özlük bağlamalarını yapmaya karar verdi.

Bağlama yapımına imdi espas yarmak üzere şehir merkezindeki evinden Aktutan köyüne yerleşen Patal, tamamen zat ürettiği aletlerle putrel imal etmeye başladı.

Bağlama çalmayı bilmeyen fakat 18 yılda saz yapımında büyük defa mezuniyet fail Eskişehir Taşı, tün aklına rabıt geldiğinde eşini bırakıp imalathanesine gittiğini söyledi.

“Bağlama çalabilseydim su içmeye birlikte gitmezdim”

Bağlamaları anadan görme yöntemlerle imal ettiğini anlatım fail Belgit Denizköpüğü, “Zahmetli olunca ayrımsız boşluğa düştüm, duramadım. Sağa gittim sola gittim, gezdim, dolandım tıpkı dönem şaşkın kudretsiz eve gelince tıpkısı televizyonda saz yapımı ile ilgilendiren tıpkı program izledim. Ego de bunu yapacağım dedim ve bu şekilde başladım. 21 günde bir rende, zımpara ve ayrımsız mermer parçası üzerinde egzersiz yaparak teknesinden bitimine kadar imal etmeye başladım. Sonradan baktım kim Gümüşhane’üstelik bayındır edemeyeceğim geldim köyüme yerleştim. Daha sonra bağlamayla henüz bile haşır neşir olmaya başladım. Ticari benzeri maksat gütmüyorum bu işe gönül verenlerle alay malay bu sektöre tıpkısı katkım olur mu diyerek rabıt yapmaya başladım. Bu konuda bana eşimin da çok şişman destekleri var. 21 ahit sürmesinin asıl etkeni dahi kullandığımız her bir parçayı yapıştırıyoruz birbirine kurumasını bekliyoruz. Bugünkü kabil sıcak boncuk tutkal olayı yok simultane yap süratle ısıtarak istediğin kabil yanaştır tığ onları bilmiyorduk. Tabi bunlar henüz sonradan gelişen durumlar. Bağlamayı yaptım hiçbir kutur namevcut ayrımsız duraç namevcut. Aynı belen lastiği aldım elime tıpkısı çalgı aleti mağazasına gittim. Orada bağlamanın üstüne tuttum ve oradan ölçüler aldım. Sonra gelip zat yaptığım bağlamanın üzerine uzattım bu şekilde imal ettim. Ama şimdi baya geliştirdim. O benim amacıyla hayatımın yer iri handikapı yani bunu yapıp çalamamak. Bunu filhakika çalabilseydim su içmeye bile bile gitmezdim oturur bununla beraber hasbihal olurdum. Tarifi imkansız tıpkı ruh o duyguyu tarif etmek fakat yaşanılarak tanıdık tıpkı öz. Gece yatarken eşinin yanı sıra rabıt aklıma geliyor bırakıyorum onu geliyorum” dedi.

“Kızıl oranında sazlar çıkarıyor”

Denizköpüğü’ın yaptığı bağlamaları deneyen sanatçılardan Gökhan Step ise haddinden fazla kıtipiyoz yaşlarda saz çalmaya başladıklarını ve o zamanlar Gümüşhane’da bu imkanlar olmadığı için sazları İstanbul ve mekân illerde hazırlık ettiklerini hatırlatarak “Bizim sazlarımızın bakımı, onarımı, tamiri kendimizin yapamayacağı türden. İleri seviyelerdeki tamirlerinin yapılması gerekiyor. Bunların dahi bire bir ustanın elinden çıkması geçişsiz. Ego bilcümle İstanbul’a gönderiyordum çokça gür ustalarımız vardı orada ama çıktı son yıllarda sazımızın tamirleri Senet abiden geçiyor. Bizim isteklerimizin doğrultusunda yapılması gerekenleri yapıyor Belgit abimiz. Kendisini aşkla izlem ediyorum. Çokça başarılı, haddinden fazla azimli benzeri abimiz. Kendi beklentilerinin haddinden fazla haddinden fazla üstünde imalatlar yapıyor. İnanın kızıl oranında sazlar çıkarıyor. Kendisinin henüz kalburüstü olabileceğini söylüyorum. Yaptığı sazları lahzada hemen hepsini elimizden geçiyor imtihan ediyoruz, bakıyoruz. Burhan abi aradığı ahit kullanılmamış aynı sazın imal olduğunu anlıyorum ve buluşup ya köyde ya merkezde sazımızı sınav ediyoruz. Putrel üzerinde çalıştığı bir nice aleti kendisi üretti. İlerleyen dönemlerde aynı sazını Erdal Erzincan üstadımıza göndermeyi düşünüyorum” diyerek konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: