Yıllardır volta güçlüğü çeken Serebral Palsili Rana, geçmiş adımlarını attı (2)

Serebral palsili (SP) 12 yaşındaki Rana Karahan, yıllar süren fizik otama ve rehabilitasyon sonrası önce adımlarını atarak yürümeye başladı.

Halk beyninde karın felci kendisine bilinen SP’li Rana Karahan’ın annesi Ayşegül Karahan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızı 10 aylıkken göz kayması olduğunu ve bire bir hafta içinde durumun şaşılığa çevrildiğini söyledi.

Bire Bir süre bilahare bıngıldağında şişme gerçekleştiğini anlatan esas Karahan, sürece ilişkin şu bilgileri verdi.

“Bu durumun peşi sıra us ve sinir cerrahisine başvurduk. Tetkikler sonucunda, beyinde ve karın çevresinde aşırı likit birikmesi olan hidrosefaliye merbut işler oldu ve aynı yaşındayken SP tanısı konuldu. Ardından üstelik hikmet tedavi ve hususi yetişek almaya başladı kızım. 7 yaşına geldiğinde kaslarının vurgun kalmasından ekolojik ortam kural çıkıklığı ameliyatı yapıldı. Geçtiğimiz yıl de iki kadem bileğinden ameliyat oldu. Şu zaman haddinden fazla elan dolgunca ve henüz da savuşmak amacıyla çabalıyoruz. Desteklenmemiş yürüyemiyordu, mutlak yürüyebilmesi için elimizden geleni yapıyoruz.”

Rana’nın ayrımsız yandan okuluna bitmeme ettiğini bire bir yandan bile fizik tedavi ve rehabilitasyona geldiğini nâkil esas Karahan, haddinden fazla pres ve yorucu bire bir süreç geçirdiklerini belirtti. Karahan, “Kızım hoppadak ağlıyordu, ne istediğini bilemiyordum. Bunlar temel üzere haddinden fazla çığlık, haddinden fazla pres günler geçirdik, bu tarif edilemez.” dedi.

“Kızımın yürüdüğünü görebilmek beni haddinden fazla mutlu ediyor”

Rana’nın sair yaşıtları gibi aynı hayatı olmadığını, bunun kendisini çokça üzdüğünü rapor eden temel Karahan, şunları söyledi:

“Örneğin, kızım yaşıtları gibi müstakil yürüyemiyor. Yapamadığı şeyler olduğunda kendini birlikte beni da haddinden fazla üzüyor. Tıpkı geziye gidiyoruz, arkadaşları koşup geziyor, eğlenebiliyor amma Rana yalnız baktığı kadarıyla kalıyor. Ben götürebilirsem gidiyor, götüremezsem gidemiyor. Bunlar üstelik bizi çok üzüyor. Kızım, erken tanı ve tedavi aldığı için vücudu daha birkaç hasar gördü, bu bile yeryüzü şişman sevincimiz. Arz şişman hayalimiz, onun biricik başına yürüyebilmesi ve gelişigüzel alışverişe gidebilmek, uçağa çıvmak, yolculuk muktedir olmak.”

Karahan, kızının önceki adımlarını izlerken hissettiği mutluluğu şöyle aktardı:

“Zaman kızımın yürüdüğünü görebilmek beni haddinden fazla bahtiyar ediyor. Tığ, 12 yıldır Rana’nın yürümesi için çokça çabalama harcadık, çok uğraştık, çokça tahakküm zamanlar geçirdik. Demin çokça mutluyum, çünkü ilkin Rana’nın hareketleri elan yavaştı, çıktı elan hızlandı, adımlarını henüz tez atmaya çalışıyor. İnşallah, imdi özgür üşüşmek için bundan sonra uğraşacağız ve yegâne başına hür yürüyecek.”

Kızının fiziki sağlığının bu seviyeye gelmesinde emeği güzeşte tamam sağlık personeline teşekkürlerini sunan Karahan, onların katkılarıyla bugün bu sevinci yaşadıklarını söyledi.

“Yürüyebildiğim amacıyla haddinden fazla domuzuna hissediyorum”

Rana Karahan de SP’li olmayı büyük aynı ayıp adına görmediğini ifade ederek, “Bu duruma anca üzülmüyorum, Allah’ın verdiği tıpkısı nitelik. Çok şükür iyiyim ve henüz bol olmaya çalışıyorum. Tedavime devam ediyorum, henüz dirilmek için çokça çalışıyorum.” dedi.

Gelecekte anasınıfı öğretmeni evet de uçman olabilmeyi sahne ettiğini anlatan Karahan, “Kuş üzere uçabilmeyi istiyorum. Yaşıtlarımla birlikte baziçe oynayabilmeyi, imdi ilk kânun geçirebilmeyi istiyorum. Ayrımsız dahi yay çalabilmeyi haddinden fazla istiyorum, bana bile keman kaldırmak haddinden fazla reva bence.” diye konuştu.

Kendisi üzere SP’li arkadaşlarına de seslenen Karahan, hiç vazgeçmeden uğraş etmeleri çağrısında bulundu.

Rana Karahan, “Yürüyebildiğim üzere çokça adamakıllı hissediyorum. Yürümek çokça iyicene ve haddinden fazla düzenli. Benzeri üstelik desteksiz yürüyebilirsem daha fena hâlde evet.” dedi.

“Işlevsel anlamda gelebilecek en üst seviyeye geldi”

Ankara Kent Hastanesi Hikmet Otama ve Rehabilitasyon Hastanesi Akademisyen Prof. Dr. Canan Çulha de “Bu çocuğumuz, er tanı konan ve rehabilitasyona er başlanan biri. Herhangi Bir iki ayak ve ayrımsız kolda ağırlıklı ayrımsız ekliptik olsa bile erken rehabilitasyonla işlevsel anlamda gelebilecek en son seviyeye geldi, yavaş yavaş yürümeye başladı.” diye konuştu.

SP riski taşıyan çocukları, Avrat Tevellüt ve Bala Hastanesi ile gelişigüzel ayaktan takibe aldıklarını anlatan Çulha, bu çocuklara onlara saf egzersiz programları hazırladıklarını söyledi. Çulha, SP tanısı konan çocuklara ise rehabilitasyon hizmeti sunulduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

“Bu iyileştirme hizmetlerinde çocuğun temas makule engelini belirleyerek ihtiyacı kadar planlama yapıyoruz. Meşveret tedavisi, müşahede ya üstelik yutma rehabilitasyonu, egzersiz, beslenmeye, umum becerisini geliştirmeye müteveccih aktiviteler yapıyoruz. İl içindekileri 3, yer dışındakileri 6 ayda benzeri kontrole çağırarak takip ediyoruz.”

” Türkiye’üstelik kısaca 600 bin SP’li var”

Pediatrik Rehabilitasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Resa Işıklı, “Türkiye’de kestirmece 600 bin SP’li hayat var, bu kopya dünyada birlikte 17 milyon civarında.” bilgisini verdi.

Otama başarısında er tanılama ve rehabilitasyon uygulamalarının haddinden fazla büyük olduğunu vurgulayan Aydınlık, şunları kaydetti:

“Ailelerin hele bağan veladet ağırlıklı çocuklarını takip etmesi, tedaviye başlanması noktasında afiyet çalışanlarının ailelere uyarılarda bulunması çokça yüce. Filhakika erken doğan bebekler, ülkemizde de haddinden fazla mail takibe alınıyor ve nörolojik takiple 5 aylıkken teşhis konulabiliyor. Erken tanı konulan dallar üstelik bellek gelişimi açısından yaşıtlarını yakalayabiliyor. Çırılçıplak akıl hasarına mecbur zihinsel benzeri problemi yoksa, beyin gelişiminde yaşıtlarını yararlanmak benzer, fakat SP’lilerin kısaca yüzdelik 30’unda doğuştan format olabiliyor. Gabi artan yüzde 70 çocuk, kognitif tıpkı işlev problemi olmadan yaşıtlarıyla fiyat benzeri şekilde okula başlayabiliyor.”

Share: