ŞANLIURFA – Saydam Tabaka nakli olan hastalara eğitim bilimi verildi

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesinde kornea nakli olan hastalara ilgi edilmesi gereken hususlarla ait eğitim verildi.

Hastanenin konuşma salonunda düzenlenen toplantıda, ayrımsız süre önceki kornea nakli olan hastalar bir araya geldi.

HRÜ Hastanesi Göz Hastalıkları Temel Veri Dalı Başkanı Doç. Dr. Büyük Balkır, vasıtasıyla hastalara nakil sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgiler verildi.

Hastaların sorularını cevaplayan Balkır, tedavinin gelişmemiş sürmesi için türlü tavsiyelerde bulundu.

Doç. Dr. Ali Şimşek, yaptığı açıklamada, görme kaybı zinde kişilerin tedavisi amacıyla saydam tabaka naklinde sarmak amacıyla tıpkı müddet geçmiş kornea bankası kurduklarını söyledi.

Kornea bankasının arızi rüyet kaybı faal kişilerin sağlığına kavuşması için majör olduğu tamlayan Balkır, bir süre önce başladıkları ameliyatlarda 10’uncu hastaya kudretli bire bir şekilde kornea nakli yaptıklarını kaydetti.

Ameliyatın arkası sıra hastalara eğitimler verdiklerini anlatan Şimşek, şöyle konuştu:

“Kornea nakli dünyada sunu haddinden fazla yapılan ve bildirme haddinden fazla başarı sağlanın operasyonlardır. Toplumumuz hele toplumumuz nakli şöyle algılıyor rahat hastanın gözünü çıkarıp başkasının gözünü takıyormuşuz üzere bire bir düşünceye cemaat, bu ağız ağıza hatalı bir akıl öyle benzeri şey namevcut. Bizler nakil dediğimiz işlemi bir saatin camını değiştirir kabil yapıyoruz. Hastanın belirgin dokuları değiştiriliyor. Sonuçlar gayet gür ve başarılı. Topluma diyoruz ki evde karanlıkta kalmayın böyle tıpkısı ihtiyacınız varsa korkmayın kabadayı olan biz yanınızdayız. Hastanemizde 10’uncu nakli başarıyla yaptık. 2 yıllık çalışmanın arkası sıra burada ilk defa göz bankası kurduk. Hedefimiz bu sene 70 aktarım gerçekleştirmek ekibimiz ongun bu başaracağımıza inanıyorum. Bizlere bu imkanları sunan HRÜ Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sabri Polat ve hastanemizin Başhekimi Ahmet Güzelçicek’e haddinden fazla teşekkür ediyoruz.” dedi.

HRÜ Hastanesi Baştabip Ahmet Güzelçiçek bile hastanede Doç. Dr. Ulvi Balkır’in öncülüğünde aynı ilki başarmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Hastanenin tıpkı haddinden fazla alanda bölgenin ihtiyaçlarını karşılayama devam ettiğini vurgulayan Güzelçicek, “Benzeri müddet geçmiş hastanemizde kornea bankasını kurduk. Bankamız hemen ilimize değil, nahiye illerden gelen hastalara birlikte imge oldu. Hastanemizde 10’uncu naklimizi yaptık, bu sayıyı artırarak ilerliyoruz. İnanıyorum ki yıl sonun kadar bu sayıyı 100 ulaştırırız. Başarıla aynı ekibimiz var. Onları tıpkısı sefer daha kutluyorum. Emeği geçenlere teşekkürname ediyorum.” diye konuştu.

Kornea nakli olan 60 yaşındaki Sapha Biter da ince yıllar görme zorluğu yaşadığını, ameliyatın ardından esasen rüyet başladığını belirterek ameliyatta emeği geçenlere teşekkür etti.

Share: