Bozok Film Festivali başladı

Bozok Film Festivali başladı

YOZGAT – Hars ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteği ile Yozgat Valiliği himayesinde gerçekleştirilen, Yozgat Belediye Başkanlığı ve Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü paydaşlığında Beyaz Perde Okuryazarları Derneği yürütücülüğünde düzenlenen Bozok Film Festivali başladı.

Yozgat’ta 19-21 Teşrinievvel günleri arasında ilki gerçekleştirilen Bozok Film Festivali’nin küşat programı Erdoğan Akdağ Kongre ve Hars Merkezi’nde yapıldı. Açılış programında konuşan Yozgat Valisi Aydınlık Çelik, Bozok Film Festivalini gelecek yıl arsıulusal alanda yapmayı imge ettiğini söyledi. Vali Polat, “Yozgat’ın algısını hâllenmek amacıyla tığ elimizden geleni yapıyoruz amma bizim yaptığımız yanında kızıl kardeşlerim, darülfünun öğrencisi kardeşlerim ve sinemasever kardeşlerim sizlere çokça henüz iri amal düşüyor. Bu şehrin sevgisini, bu şehrin insanının devletine ve milletine bağlılığını, misafirperverliğini, hoşgörüsünü anlatmamız gerekiyor. Biz bu şehri seviyoruz ve sizlerin bile seveceğini biliyoruz. Bu sevgiyi sahneye yansıtan kızıl sinemaseverlere, festivalimize katılan emekçi kardeşlerimize zevalsiz şükranlarımızı sunuyorum. 258 film Bozok Film Festivali’nin birincisinde saha aldı. İnşallah düş ediyoruz ve yapacağımızı birlikte biliyoruz. Yani tığ Bozok Film Festivali’nin kurumsal bir kuzuluk geldiğini düşünüyoruz. Seneye arsıulusal Bozok Film Festivali’ni yapmayı ve başlamayı imge ediyoruz.” dedi.

“Yozgat’a ayar kattı”

Bozok Film Festivalinin Yozgat’a ayrı bire bir reklam değeri kattığını dahi belirten Vali Polat, “İlkini yapıyoruz ama görüyoruz kim ilkini yaparken de ilkler arada sırada acemilikleri da yaşatır, heyecanı yaşatır. Tığ bu heyecanı yaşadık ve dünkü ruhumuzu kaybetmedik. Haddinden Fazla iyice aynı ekibimiz, hevesli tıpkı ekibimiz vardı. İnanılmaz insanları buraya getirdiler. Tığ dahi onları Yozgat’ta ağırlamaktan ve görmekten haddinden fazla iri mutluluk duyduk. Festivalimize ayrı ayrımsız hava kattılar. Yozgat’ta ayrı benzeri reklam değeri kattılar.” şeklinde konuştu.

“Yozgat’ımızı eksiksiz dünyaya tanıtacağız”

Yozgat Belediye Başkanı Mehabet Köse ise, “Yozgat, Anadolu’nun bağrında Bozok yaylasının tekmil ortasında masalı, hikayesi ve yaşanmış olayları metin haddinden fazla olan aynı ilimiz. İnşallah Bozok Film Festivalimiz masallarımızı, hikayelerimizi ahit yüzüne çıkmamış hikayelerimizi hem millî hem de uluslararasında beyazperde ile inşallah cemi dünyaya Yozgat’ımızı tanıtmış olacağız. Bu vesileyle emeği sabık herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerine düz verdi.

Konuşmaların arkası sıra program saz dinletisi ile devam etti. Programda Yeşilçam’ın unutulmaz sanatçıları özge edildi. Henüz sonra Yozgat’ı anlatan kısa film ve Bozok Film Festivali’nde değerlendirilmeye hak kazanan filmlerden bodur kesitlere düzlük verildi.

Programa İranlı yönetmen, yapımcı ve senaryocu Majid Majidi, Beyaz Perde ve Sekans oyuncusu Orhan Aydın kaza kaymakamları ve belediye başkanları, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil cemiyet temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Share: