Yeni bulaşıcı uçağıyla Avrupa’dan ABD’ye 3 saatte gidilecek

Boom Supersonic şirketinin Overture eğreti uçağı 65-80 dirilik kapasiteli olacak ve akim emisyon üreterek bakım verecek.

Amerika Bir Devleri’nde bulunan Kolorado merkezli başlama-up iştirak Boom Supersonic, Londra ile New York arası normalde 8 saat süren ticari uçuşları yeni yaya jetiyle 3 saate indirmeyi hedefliyor.

2003 yılında son seferini eden Fransız-İngiliz yapımı Concorde marka uçakların devamı adına adına adlandırılan Overture ünlü bu eskimemiş nesil gelgeç uçağı, günümüz uçaklarının iki tiran anında 65 ila 80 business class gelgeç kapasitesiyle bakım vermeyi hedefliyor.

Boom Supersonic yetkilileri, Overture adlı uçaklarının New York’tan Londra’evet uçuş süresini sadece 3,5 saate, Los Angeles’tan Sidney’e pervaz süresini ise 8 saatin az buçuk üzerine indireceğini söylüyor.

Bu uçağın sunma mehabetli özelliklerinden biri de başarısız çıkarma üreterek hizmet verecek olması. ABD’li firma, uçağın yüzde 100 sürdürülebilir havacılık yakıtıyla çalışacağını, su üzerinde Mach 1.7 ve kişmiri üzerindeyse Mach 0.94 hızında olacağını kaydetti.

Boom Supersonic’in Belen Yöneticisi Kathy Savitt sunma balaban hizmetlerinin müşterilerine ‘zaman kazandırmak’ olduğunu belirtiyor.

Boom Supersonic’in belen yöneticilerinden Kathy Savitt Farnborough Airshow’de yaptığı açıklamada “Bizden ilk üretilen Concorde dizayn adına güzeldi ve az çok üstelik hızlıydı. Ancak çevresel evet üstelik hesaplı namına sürdürülebilir sıfır aynı uçak modeliydi.” diye konuştu.

Savitt, Overture uçak modelinin yordam, asayiş ve sürdürülebilirlik anne ilkelerine bakarak üretileceğini belirterek, “Sürdürülebilirlikten kastımız bu uçağın inerken, kalkarken ya üstelik uçarken tek şekilde doğaya uymazlık veren karbon gazı açığa çıkarmaması. Bunun yanında Concorde’bile gördüğünüz şamata seviyelerini haddinden fazla henüz aza inzal. 2025 yılına büyüklüğünde evvel sınav sürüşümüzü yapmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Boom Supersonic firması Overture modelini lisans aldıkları taktirde 2029’da hizmete sokmayı planlıyor.

Overture, dünyanın evvel kendiliğinden gürültü tenzil sistemini kullanacak ve hem yolcular hem bile havalimanı çalışanları için henüz ağızsız tıpkı repertuvar sağlayacak. Bittabi doğaya oldukça dokuncalı olan kerosen yerine yüzde 100 yeşil olan tıpkı yakıt kullanacak.

Uçağın tasarımı de yolculara çok ayrımlı benzeri seyahat deneyimi sunuyor. Overture bir uçağın içerisinde yolcuların kullanabileceği ekranlı bilgisayarlar olacak ve 60 bin feet yükseklikte (18.288m) reviş halindeyken uçağın eğin tavanının iri oranda açılarak âlem manzarası sunması üzere az çok iddialı hizmetleri yanı sıra getirecek.

Iştirak önceki sınama uçuşunu 2026 yılında gerçekleştirmeyi hedefliyor. Mukteza güvenlik sertifikaları alındıktan bilahare firma yetkilileri Overture’un geçmiş ticari uçuşunu 2029’bile yapmayı planlıyor.

Filipinler, süpersonik azimet füzesi satın alıyor

United Airlines, 15 tepkili uçak anlaşmasıyla süpersonik seyahati dümbelek ifham etmek istiyor

İtalya’üstelik havacılık grevi: Yüzlerce pervaz nakız

 

Share: