‘James Webb’ ile milyonlarca gök ada keşfi

Evrenin geçmiş zamanlarında, içre bulunduğumuz Samanyolu’na benzer disk şeklindeki galaksilerin sayısının tutum edilenden 10 intaç çok olduğu ortaya çıktı.

Selen insanları bunu, James Webb Teleskobu’nun gönderdiği ilk görüntülerden birini analiz ederek tespit etti.

Araştırmanın yazarlarından Prof. Christopher Conselice, NASA’nın göreve yeni başlayan bu teleskobunun “evrenin gençliğini görüntüleyebildiğini” söylüyor.

BBC’ye konuşan Manchester Üniverstesi’nden Prof. Conselice, kullanılmamış verilerin bu yapıların pekâlâ olrtaya çıktığına dair anlayışımızı güçlendirebileceğini aktarıyor:

“Samanyolu bire bir disk galaksisi. 2,5 milyon kandil yılı uzaklıktaki bildirme yakın komşumuz olan Andromeda dahi anca. “Evrendeki galaksilerin dörtte üçü disk şeklinde. Bunların evrenin elan ahir dönemlerinde ortaya çıktığını sanıyorduk fakat önceki dönemlerinde bile bugüne kadarki tahminlerin 10 cani büyüklüğünde disk galaksisi olduğunu gördük.”

James Webb Teleskobu, 6,5 metre genişliğindeki değerli aynası ve cıvıl cıvıl sensörleriyle esbak teleskoplardan çok daha uzağı, 13,2 milyar mum yılı uzaklıktan mevrut ışıkları tespit edebiliyor.

Işıkların Acun’evet ulaşması 13,2 milyar mum yılı sürmesi, 13,8 milyar yaşında olduğu memul evrenin oluşumundan 600 milyon yıl ahir halini görmemiz anlamına geliyor.

Prof. Conselice “Hubble’ın göremediği şeyleri görebileceğimizi biliyorduk. Fakat gördüklerimiz, bugüne büyüklüğünde bildiklerimizi dahi değiştirdi” diyor:

“Bu, Galileo’nun teleskobundan bu yana yer kebir müşahit tür”

James Webb teleskobu ÇAKER, Avrupa ve Kanada feza ajanslarının ortak çabasıyla geliştirildi.
Teleskop ekibinin liderliği ise ÇAKER’nin uzay ajansı NASA’birlikte.

O teleskoptan kullanılmamış keşif: Gezegende akarsu tayin etti

 

Asuman cismi Jamess Webb uzay teleskopuna çarptı

 

Çin’den uzaya dev rasıt

 

James Webb Feza Teleskobu’ndan geçmiş fon geldi

 

James Webb Uzay Teleskobu Erendiz’i görüntüledi

 

Share: