NFT’ler 2022’de 8 bilyon dolarlık muamelat gördü

Cumhurbaşkanlığı Sayısal Transformasyon Ofisi’nin Türk Açacak Kurumu’yla yürüttüğü çalışmalar neticesinde Açıkçası “kalifiye fikri tapu” kendisine belirlenen ve değiş tokuş edilemeyen dijital varlıkları tarif etmek üzere mergup NFT (non-fungible token), 2021’e ıstampa vuran kavramlardan biri oldu. Çoğunlukla musahabe eserlerinin ve görsel çalışmaların blokzincirine kaydedilmesiyle oluşturulan NFT’ler, saklı yazı dünyalık piyasalarında görülen dalgalanmalara rağmen 2022’nin önceki aylarında bile popülaritesini korudu. Nansen yoluyla yürütülen araştırmada Ethereum blokzincirinde NFT oluşturmak üzere yılın esasen bu yana 2,7 bilyon dolar harcandığı tayin edilirken, NonFungible eliyle yılın geçmiş çeyreğine dayalı yayımlanan raporda 8 bilyon dolarlık prosedür yapıldığı ve alıcı sayısının erdemli olduğu belirtildi. Böylesine şişman aynı iktisat oluşturan NFT’ler, bağımsız milletvekili sanatçıların eserlerini topluluklara ulaştırabilmesinin birlikte önünü açtı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan 3 boyutlu Modelleme sanatçısı ve Ressam Sert Şimal Ertürk, “Ibdai eserler üreten gelişigüzel sanatçının serian karışma olabildiği NFT topluluğu, mülkiyet anlayışını değiştirerek özgür sanatçıların kitlelere ulaşmasına uzlaştırıcı oluyor. Kripto servet piyasalarına vabeste dalgalanmaları benzeri kenara bırakırsak, NFT kavramı teorik temelleri açısından sanatın demokratikleşmesine katkıda bulunuyor” dedi.

“NFT HEM İZLEYİCİ HEM ÜRETİCİ İÇİN SANATA ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR”

Christie’s ve Sotheby’s kadar dünyaca ünlü müzayede evleri, NFT müzayedeleri düzenleyerek bu yeni kavramın sanatla olan ilişkisini kanıtladı. Konuşma alanında sulta addedilen kuruluşların bile farkındalığını kazanan NFT teknolojisinin, blokzincirinin olanaklarını kullanarak hem izleyiciler hem birlikte üreticiler için sanata ve topluluğa erişimi kolaylaştırdığına dikkat calip Yalman Yıldız Ertürk, “NFT temelde, müzakere eserlerinin dijitale taşınan versiyonlarını blokzinciri tabanlı benzeri iyelik bağlamında herkese açıyor. Musahabe eserlerini koca parçalara bölerek her bir parçayı blokzinciri üzerinde satın alınabilir, envestisman yapılabilir varlıklara muhavvil tokenizasyon kabilinden teknolojileri düşündüğümüzde, koleksiyonerlik haddinden fazla elan etraflıca bir hobiye dönüşüyor. Söz Gelişi Van Gogh’un tıpkı eserinin orijinalini satın almak olanaklı değilken, parçalarına yatırım yapılabiliyor. Mutlak sanatçılar da eserlerinin değerinden feragat etmeden bu olanaklardan yararlanabiliyor ve isimlerini duyurma şansı yakalayabiliyor” ifadelerini kullandı.

“3 BOYUTLU NFT’LERLE BUNDAN SONRA KARŞILAŞACAĞIZ”

Sanatta sınırların kalktığını ve estetik algısının yelpaze gösterdiğini hatırlatan Sert Yıldız Ertürk, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Özlük tarzlarını oluşturarak görsel çalışmalara imza atan ressamlar, 3 boyutlu modelleme sanatçıları ve tasarımcılar, NFT pazaryerleri sebebiyle nutuk topluluğu zarfında bilinirlikleri olmasa bile eserlerini dijital ortamda sergileyerek satışa çıkarabiliyor. Bu sayede kitlelere ulaşmaları ve kariyerlerinde hak ettikleri yere gelmeleri için gereken müddet de kısalıyor. Dijital ve fiziki üç boyutlu hiper resimler oluşturan bir ressam adına, NFT’lerin eskimemiş konuşma akımları ve trendler ortaya çıkaracağını öngörüyorum. Kullanıcıların kendilerini üç buutlu avatarlarıyla katakulli edecekleri metaverse kabilinden mevhum evrenlerin erişilebilirliği arttıkça, 3 boyutlu NFT’lerle artik karşılaşacağımızı düşünüyorum.”

Bill Gates: Kripto ve NFT sektörü iri sersem teorisine dayalı

 

Dünyaca ünlü dolandırıcıdan NFT hamlesi

 

281 milyon dolarlık baykuşlar NFT dünyasını sarstı

 

Share: