Van yerli haberleri | 5. Edremit Mektup Fuarı Akıbet Gününde

Sekiz gündür bitmeme eden 5. Edremit Kitap Fuarı’nda serencam güne girildi. Tezkere fuarı, geçkin edip ve siyasetçileri ağırladı.

40’a andıran musahabe düzenlenen ve 200’ün üzerinde yazarın sekiz gündür kitaplarını imzaladığı fuara geçmiş Işıl Işık katıldı. Müşkül Sevap Demirağ, Murtaza Çipo, Gürsel Tekin, Ulu Ekber Yıldırım, Âşık Bingöl, Prof. Dr. Yüksek Demirsoy, Yüksek Yordamlı Başarır, Ahmet Derli Toplu ve Timur Soykan ise fuarda kitaplarını imzaladı, söyleşiler yaptı.

Edremit Mektup Fuarı’nın sekizinci gününde gazeteci ve edip Zor Hak Demirağ, “İmamların Umacı” ünlü söyleşisinde, “Zaman herkesin fotoğrafını çekecek. Ilgi edin, gözünüz sınırlı çıkmayın. Bizim yolumuz Misyon Mumcuların, Abdi İpekçilerin yoludur. Tığ, Atatürk’ün izindeyiz” dedi. Prof. Dr. Çıpa Özbaşar ile sahneyi paylaşan Demirağ’a plaketlerini yazar ve gelişim insanı Mehmet Öngen ikram etti.

Iyice Odalık Abdal Derneği Müessis Başkanı ve edip Murtaza Çıpa, 5. Edremit Betik Fuarı’nda okurlarıyla aynı araya gelerek, ‘Türkiye’da Alevi Gerçeği’ni anlattı. Demir’e plaketini, Edremit Iyice Melik Abdal Derneği Müessis Başkanı Zeynel Meral ikram etti.

CHP İstanbul Saylav Gürsel Tekin’in katıldığı “Türkiye Siyasetinde Kirlenme Gerçeği” antetli söyleşide Uğurlu, seçme sistemini ve seçilme yöntemlerini anlatırken bulunan sistemi, dayatılmak istenilenleri, bazen özeleştiride de bulunarak masaya yatırdı. Uğurlu’e plaketini, CHP Edremit İlçe Başkanı Bahir Öz Saygı Özcan takdim etti.

Ekincilik yazarı Mehabetli Ekber Yıldırım ve alacak uzmanı Saz Şairi Bingöl, “Ekincilik, Ekonomi ve Vergi” üçlüsünü konuştu. “Içtima üstü, yerin altından değerlidir” diyen Yıldırım, “Gelecek kuşaklara yaşanabilir ayrımsız dünya bırakabilmek için rehavet bizlere düşüyor. Hiçbir ahit umudumuzu kaybetmeden savaşım etmeye bitmeme edeceğiz” dedi. Konuklara plaketlerini, faziletli ziraat mühendisi Bülent Coşar verdi.

“Dünyanın canlılar itibarıyla sunma varlıklı üç ülkesinden biriyiz. Bu kadar adamakıllı tıpkı ülkeyi pejmürde edemeyiz. Onu arz bol şekilde kullanmalı ve korumalıyız” diyen dirim bilimci Prof. Dr. Ulu Demirsoy, “Biyolojinin Gizemi ve Evrim” başlıklı söyleşide kitapseverlerle buluştu. “Bilgi insanları, geleceği düzenleyen insanlardır” diyen Demirsoy, “Evrim, A olarak geldiğimiz yerden B adına çıkmanın adıdır. Burada beni dinlemeye gelen ‘siz’le, giderkenki ‘siz’ değişik olmalıdır. Değişime uyum sağlayabilenler ayakta kalır, diğerleri namevcut evet” dedi. Demirsoy’a plaketini, Edremit Şehremini Selman Hasan Arslan ikram etti.

CHP Mersin Ağacı Milletvekili Ulu Kankızıl Başarır ise yazdığı “Muhammes Çete” kitabından hareketle “Bizlerden çalınan geleceğimizi dönme gelecek yeniden alacağız. Umudunuzu kaybetmeyin, buna pespaye inanın. Pir eyyam yakın” dedi. Başarır’a plaketini, Edremit Belediye Reisi Selman Hasan Arslan sunma etti.

Günün serencam söyleşisi olan “Duvar ve Çekilemeyen Tuğlalar” antetli söyleşide çarkıt gazeteci ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, “İnsan, umutsuzluktan düş yaratandır” vurgusu yaparken gazeteci Timur Soykan de “Çocuklarımıza, torunlarımıza bozulmamış tıpkısı mutluluk borçluyuz. O ışıklı yarınlar haddinden fazla yakın. Biz, haddinden fazla güçlüyüz. Bunun bilincinde olalım yeter” diye niteleyerek konuştu. Söyleşinin arkası sıra Hazır ve Soykan’a plaketlerini, Fuar Genel Koordinatörü ve gazeteci Necdet Saraç takdim etti.

Share: