Üsküdar Meydanı’nda sigara cihetiyle hayatını kaybeden eşyaları sergilendi

Üsküdar Belediyesi sigara kaynaklı ölümlere ilgi kaplamak için ilginç tıpkı etkinliğe imza attı. Üsküdar Meydanı’nda planlı “Tütünü bırak geleceğe bak” etkinliğinde sigaradan hayatını kaybeden 350 kişinin yeryüzü sevdiği yahut zatî eşyalar sergilenerek verildi. Sergide eşyaların yanına her esame ve yaşları yazıldı. Sergiyi gezen vatandaşlar etkilendiklerini söyledi. Fakat kâh kişilerin ellerinde sigarayla sergiyi gezmesi dikkat çekti.

“ATOM BOMBASI İNSANOĞLUNA BU KADAR KÖTÜLÜK VERMEDİ”

Keyif Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Kovid’in verdiği zararın iki katından fazlasına tütünün hemen 1 yılda sefer açtığını belirtti. Metal bağımlılarının birçoğunun evvel kendisine sigaraya başladığını vurgulayan Erdöl, atom bombasının birlikte sigara kadar uymazlik vermediğini söyledi. Erdöl, “Burada temas devir kaybettiğimiz 350 kişiyi hatırlatmamız geçişsiz. Esrar elbette ayrımsız müstevli? Kovid salgınını bilcümle acun 2 sene yaşadı. Tütünle kaybettiğimiz yılda 120 binin üzerinde. Yaman, Kovid’in verdiği zararın iki katından fazlasını bir yılda veriyor. Bu zararlı benzeri silah. Dünyanın gelmiş esbak belki da yer iri kitle imha silahıdır. Atom bombası bile insanoğluna bu kadar zarar vermedi. Zehirle karşı karşıyayız. Bunun farkında mıyız, farkında olanlar da olmayanlar da var” ifadelerini kullandı.

“HEDEFTE GENÇLER VAR”

Sigara bağımlılığına alın halkoyu farkındalığının yükseltilmesinin büyük olduğunun altını çizen Yeşilay Umumi Heyet Üyesi Esra Albayrak, “Bu uğraş olur hepimizin mücadelesi ama bildirme haddinden fazla da gençlerin mücadelesi. Zira hedefte siz varsınız. Endüstri namına tafsilatlı süre sigara kullanacak kişileri arar. Yaklaşık 60 almanak bir azrail avından bahsediyoruz. Sizlerin sağlığını önemsiyoruz. Farkında olmanız muhteşem” dedi. Albayrak esrar endüstrisinin bilimsel vukuf hesabına düzme vukuf giysi kabilinden yolları izlediğini belirtti.

“ELEKTRONİK SİGARA DUMAN ENDÜSTRİSİNİN YENİ OYUNU”

Albayrak, “Kötü endüstrisi toptan anlamda haddinden fazla balaban ayrımsız cürüm örgütüdür. Endüstrinin taktiklerinden birisi de bilimsel bilgileri çarpıtmak ve haddinden fazla sayıda yanlış bilgi üretip insanların aklını karıştırmaktır. Hele ayrımsız sigara tevdi aracı veya henüz beş altı dokuncalı kabil kusurlu bilgilerle pazarlamaya çalıştıkları elektronik sigaralar yaman endüstrisinin bakir oyunlarından birisidir. Hem batıda hem dahi Asya’da yıpranmamış ayrımsız epidemiye dönüşmüş olan elektronik sigaraların ülkemizde satışının yasaklanması gençliğimizi korumak yerine balaban ayrımsız adımdır. Laf aynı kanuncu aranjman meselesi değil, aynı hürriyet meselesidir. Gençlerimizin dimdik hayat ve dumansız çekicilik hakkını sonuna büyüklüğünde koruması ve bu özgürlüğünü savunması muradımızdır” diye niteleyerek konuştu.

Share: